Bana yakın olan saha dolabına nasıl geçebilirim?

Derbederr23

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Şu anda altyapım 75 Mbps VDSL destekliyor ve santrale olan uzaklığım 137 metre. Yaklaşık 2 yıl önce evin 30-35 metre ilerisine tip-7 saha dolabı kurdular acaba benim bu saha dolabına geçme gibi bir şansım var mı? Bir de bu saha dolabı VDSL saha dolabı mı? Yoksa fiber saha dolabı mı?

087a7f442c470a69256340eaf6b32d7f.jpg

Eki Görüntüle 1511949

Ekran Görüntüsü (45).png

Merhaba. Şu anda altyapım 75 Mbps VDSL destekliyor ve santrale olan uzaklığım 137 metre. Yaklaşık 2-3 yıl önce evin 30-35 metre ilerisine tip-7 saha dolabı kurdular acaba benim bu saha dolabına geçme gibi bir şansım var mı? Bir de bu saha dolabı VDSL saha dolabı mı? Yoksa fiber saha dolabı mı?

Eki Görüntüle 1511950

Eki Görüntüle 1511949Eki Görüntüle 1511953
Bu Tip-7 dediğimiz VDSL saha dolabıdır da sizin hattınızı buna geçirirler mi bilemiyorum. Dilekçe vererek şansınızı deneyebilirsiniz.

Hocam peki fiber saha dolabı nasıl?
Fiber saha dolabı şudur hocam:
7a22d6d2339f6fbce39c824e5535cc7c.jpg

Genelde üzerinde hiçbir şey yazmaz böyle bomboştur. Havalandırma ızgarası da bulunmaz çünkü içinde elektrikle çalışan herhangi bir aksam yoktur sadece fiber ek yerleri ve kasetler bulunur. Bazen bu şekilde tek başına durur bazen de VDSL saha dolaplarının yanında konumlandırılır. Aşağıdaki 2 fotoğrafı da ben çektim:
20211214_104027.jpg

OFSD ve T7.jpg

Bakın bunlar da T7'nin yanına yerleştirilmiş.
Aslında Tip serisi kabinlerden de FTTH kurulabilir. Söz konusu kabinin içerisinde ODF (optik dağıtım çatısı) varsa o kabinden de binaya fiber kablo çekilebilir. Ama Tip serisi kabinlerin asıl işlevi VDSL hizmeti dağıtmaktır. Bence siz diğer T7'ye aktarım isteyeceğinize doğrudan fiber altyapı talep edin. Gerçekleştirilmesi daha olası bir talep. Benim VDSL'den fibere geçiş sürecimi anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Eki Görüntüle 1512034
Genelde üzerinde hiçbir şey yazmaz böyle bomboştur. Havalandırma ızgarası da bulunmaz çünkü içinde elektrikle çalışan herhangi bir aksam yoktur sadece fiber ek yerleri ve kasetler bulunur. Bazen bu şekilde tek başına durur bazen de VDSL saha dolaplarının yanında konumlandırılır. Aşağıdaki 2 fotoğrafı da ben çektim:
Eki Görüntüle 1512036

Eki Görüntüle 1512037
Bakın bunlar da t7'nin yanına yerleştirilmiş.
Aslında tip serisi kabinlerden de FTTH kurulabilir. Söz konusu kabinin içerisinde odf (optik dağıtım çatısı) varsa o kabinden de binaya fiber kablo çekilebilir. Ama tip serisi kabinlerin asıl işlevi VDSL hizmeti dağıtmaktır. Bence siz diğer t7'ye aktarım isteyeceğinize doğrudan fiber altyapı talep edin. Gerçekleştirilmesi daha olası bir talep. Benim VDSL'den fibere geçiş sürecimi anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Hocam biraz zamanı geçmiş olsa da fiber altyapınız hayırlı olsun. Hocam bizim binada 10 daire bulunmakta ve binada biz dahil 4 kişinin evinde internet var. Hocam sizce bu kadar imza yeterli olabilir mi? Hocam eğer yeterli olmazsa sağımızda ve solumuzda ki binalardan da imza toplayabilir miyim?
Hocam bir de Elazığ'da yaşamaktayım. Şu anda çok fazla toki yapıldığı için TT'nin çok fazla fırsat bulacağını zannetmiyorum.

Eki Görüntüle 1512034
Eki Görüntüle 1512036

Eki Görüntüle 1512037
Bakın bunlar da t7'nin yanına yerleştirilmiş.
Aslında tip serisi kabinlerden de FTTH kurulabilir. Söz konusu kabinin içerisinde odf (optik dağıtım çatısı) varsa o kabinden de binaya fiber kablo çekilebilir. Ama tip serisi kabinlerin asıl işlevi VDSL hizmeti dağıtmaktır. Bence siz diğer t7'ye aktarım isteyeceğinize doğrudan fiber altyapı talep edin. Gerçekleştirilmesi daha olası bir talep. Benim VDSL'den fibere geçiş sürecimi anlattığım konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Hocam forumda Millenicom kullandığınızı gördüm. Şu anda memnun musunuz? Ben Millenicom'da DNS sorunları, bazı sitelere girememe ( örneğin Twitch'e girip Discord'a girmemesi) gibi sorunlar yaşandığını gördüm. Sizde bu tür sorunlar yaşadınız mı? Hocam bu sorunun altyapı kaynaklı olmadığını düşünüyorum bu sorunun bazı müşterilerde yaşandığını, bazı müşterilerde yaşanmadığını duydum. Yani anlaşılan bu şans gibi bir şey.

Son düzenleme:
Hocam biraz zamanı geçmiş olsa da fiber altyapınız hayırlı olsun. Hocam bizim binada 10 daire bulunmakta ve binada biz dahil 4 kişinin evinde internet var. Hocam sizce bu kadar imza yeterli olabilir mi? Hocam eğer yeterli olmazsa sağımızda ve solumuzda ki binalardan da imza toplayabilir miyim?
Hocam bir de Elazığ'da yaşamaktayım. Şu anda çok fazla toki yapıldığı için TT'nin çok fazla fırsat bulacağını zannetmiyorum.

Hocam forumda Millenicom kullandığınızı gördüm. Şu anda memnun musunuz? Ben Millenicom'da DNS sorunları, bazı sitelere girememe ( örneğin Twitch'e girip Discord'a girmemesi) gibi sorunlar yaşandığını gördüm. Sizde bu tür sorunlar yaşadınız mı? Hocam bu sorunun altyapı kaynaklı olmadığını düşünüyorum bu sorunun bazı müşterilerde yaşandığını, bazı müşterilerde yaşanmadığını duydum. Yani anlaşılan bu şans gibi bir şey.
Teşekkür ederim darısı başınıza :D

Ben imza topladığım sıralar sadece internet kullananlardan imza almanın daha doğru olacağını düşünüyordum ama sonradan öğrendim ki internet kullansın kullanmasın imza vermek isteyen kim varsa imzalarını almak daha iyi olur. Çünkü ne kadar çok imza o kadar çok talep demektir. Bence herkesle görüşün imza vermek isteyen herkesten imza alın.

Kendi binanız için bir dilekçe veriyorsanız sadece kendi binanızda oturanlardan imza almalısınız, sağdaki soldaki binalar bağımsızdır. Yok sokağınız adına bir dilekçe veriyorsanız sokaktaki binalardan da imza alabilirsiniz. Ama asıl mesele şu: dilekçeyi ne amaçla vereceksiniz? Fiber mi talep edeceksiniz yoksa mevcut hattınızın yeni saha dolabına aktarılmasını mı talep edeceksiniz? Gerçi her iki türlü de sadece kendi binanız adına bir dilekçe olacağı için diğer binalardan imza almanıza gerek yok.

TT fırsat bulur bulmaz, bu vatandaş olarak bizi ilgilendirmez. Siz dilekçenizi verin, gerisi planlama ekibine kalmış.

Millenicomdan gayet memnunum hocam. Twitch ve Discord kullanmadığım için daha önce hiç girmemiştim ama az önce denedim her ikisine de rahatça girdim. Tabii hesap oluşturup giriş yapmadığım için detayını bilmiyorum. DNS olarak Adguard DNS kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım. Dediğim gibi genel anlamda memnunum hiçbir kısıtlamayla karşılaşmadım. Yasaklı siteler BTK kararı gereği yasaklı olduğu için tüm İSS'ler o siteleri engellemek zorunda. Dolayısıyla söz konusu siteler Millenicomda da yasaklı.

Ben imza topladığım sıralar sadece internet kullananlardan imza almanın daha doğru olacağını düşünüyordum ama sonradan öğrendim ki internet kullansın kullanmasın imza vermek isteyen kim varsa imzalarını almak daha iyi olur. Çünkü ne kadar çok imza o kadar çok talep demektir. Bence herkesle görüşün imza vermek isteyen herkesten imza alın.

Kendi binanız için bir dilekçe veriyorsanız sadece kendi binanızda oturanlardan imza almalısınız, sağdaki soldaki binalar bağımsızdır. Yok sokağınız adına bir dilekçe veriyorsanız sokaktaki binalardan da imza alabilirsiniz. Ama asıl mesele şu: Dilekçeyi ne amaçla vereceksiniz? Fiber mi talep edeceksiniz yoksa mevcut hattınızın yeni saha dolabına aktarılmasını mı talep edeceksiniz? Gerçi her iki türlü de sadece kendi binanız adına bir dilekçe olacağı için diğer binalardan imza almanıza gerek yok.

TT fırsat bulur bulmaz, bu vatandaş olarak bizi ilgilendirmez. Siz dilekçenizi verin, gerisi planlama ekibine kalmış.

Millenicom'dan gayet memnunum hocam. Twitch ve Discord kullanmadığım için daha önce hiç girmemiştim ama az önce denedim her ikisine de rahatça girdim. Tabii hesap oluşturup giriş yapmadığım için detayını bilmiyorum. DNS olarak AdGuard DNS kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım. Dediğim gibi genel anlamda memnunum hiçbir kısıtlamayla karşılaşmadım. Yasaklı siteler BTK kararı gereği yasaklı olduğu için tüm ISS'ler o siteleri engellemek zorunda. Dolayısıyla söz konusu siteler Millenicom'da da yasaklı.

Hocam demek istediğimi bu konuda arkadaş tam olarak açıklamış.

Kendi binanız için bir dilekçe veriyorsanız sadece kendi binanızda oturanlardan imza almalısınız, sağdaki soldaki binalar bağımsızdır. Yok sokağınız adına bir dilekçe veriyorsanız sokaktaki binalardan da imza alabilirsiniz. Ama asıl mesele şu: Dilekçeyi ne amaçla vereceksiniz? Fiber mi talep edeceksiniz yoksa mevcut hattınızın yeni saha dolabına aktarılmasını mı talep edeceksiniz? Gerçi her iki türlü de sadece kendi binanız adına bir dilekçe olacağı için diğer binalardan imza almanıza gerek yok.

Millenicom'dan gayet memnunum hocam. Twitch ve Discord kullanmadığım için daha önce hiç girmemiştim ama az önce denedim her ikisine de rahatça girdim. Tabii hesap oluşturup giriş yapmadığım için detayını bilmiyorum. DNS olarak AdGuard DNS kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım. Dediğim gibi genel anlamda memnunum hiçbir kısıtlamayla karşılaşmadım. Yasaklı siteler BTK kararı gereği yasaklı olduğu için tüm ISS'ler o siteleri engellemek zorunda. Dolayısıyla söz konusu siteler Millenicom'da da yasaklı.

Cevabınız için teşekkürler hocam en yakın zamanda işe koyulacağım, umarım işin sonunda fibere kavuşurum.

Hocam demek istediğimi bu konuda arkadaş tam olarak açıklamış.

Cevabınız için teşekkürler hocam en yakın zamanda işe koyulacağım, umarım işin sonunda fibere kavuşurum.
O konuya baktım ama arkadaşın sorununu anlayamadım. Dediğim gibi bende DNS konusunda hiçbir sorun yok.
Rica ederim, başarılar. :)

Hocam Facebook'ta ki yorumlar:

Ekran Görüntüsü (46).png

Ekran Görüntüsü (47).png

Hocam Millenicom'da ay sonu fatura hep sabit mi yoksa değişiyor mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı