Bankadaki Birikimler Kime Kalır?

SebinLi028

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Computer Engineer
Herkese merhaba, bir şey sormak istiyorum, merak ettiğim bir konu. Bankada diyelim X kişisinin bir miktar birikimi var. Ama bu X kişisinin anne babasının resmi nikahı yok ama babanın ilk eşinden kardeşleri var. Bu X kişisinin vefatından sonra bu birikimler anneye kalır mı? Yoksa anne haricinde diğer kardeşlere mi bölünür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortada bir resmi nikah olmadığına göre bu X kişisi ile, ilk eşten doğan diğer kardeşler nüfusta aynı aile olarak gözükmez. Soy isimler farklı olur, anne-baba ya da kardeşler nüfusta aynı ailede gözükseler bile ortada hak sahipliği oluşturacak bir ''öz aile ferdi olma durumu'' olmadığı için bankadaki paranın, diğer kardeşlere kalacağını zannetmiyorum. Hatta anneye bile kalmayabilir o para. Sosyal'de hukukçu var mı bilmiyorum ama varsa daha kesin bir cevap verir size.

Resmi nikahın olmaması önemli değil. X'in vefatı durumunda eşi ve altsoyu (çocukları ve torunları) yoksa mal varlığı üstsoyu (anne ve babası) arasında eşit olarak paylaştırılır. Baba sağ olduğundan kardeşlere pay düşmez. X'in babası vefat etmiş olsaydı, babasına kalacak olan pay babanın altsoyu, yani X'in aynı babadan olan kardeşleri arasında paylaştırılırdı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı