Bankaların müşteri gizliliğine önem vermemesi

Öncelikle merhabalar. Bugün yine gözüme çarpan bir gerçek... Mail kutum, hiçbir şekilde alakam olmayan bankalardan gelen mesajlarla dolmuş. Sıradan kampanya haberleri sanmıştım ama ne yazık ki değilmiş.

Sadece adı-soyadı benimle aynı olduğu için başka bir müşterinin tüm harcamaları, ekstresi, kimlik bilgileri vb. tüm veriler doğrudan mail kutuma gönderiliyor. Bunu ilk kez yaşamadım, birçok farklı banka üzerinden aynı olaylar tekrarlandı.

Aklım almıyor... Bu tür müşteri gizliliğini hat safhada tutması gereken kurumlar nasıl böyle saçma hatalar yapabiliyor? Türkiye ve diğer 3. dünya ülkeleri özelinde bir durum olduğunu düşünüyorum. Biraz sert olacak belki ama bu ülkede ne doğru düzgün yapılıyor ki?
Kimliğinizin izniniz dışında kullanılıp kullanılmadığını araştırın bence. Ne kendim ne de yakınlarımdan buna benzer bir örnek duymadım. Size özel bir durum.

Veri çalmaktan bahsetmiyorum. Sizin bilgilerinizi kullanarak adınıza kredi çekilmişse? Şirket kurulmuşsa, insanlar dolandırılmışsa umursamıyor musunuz?
Çok ilginç...
Umursuyorum hocam, bahsettiğiniz verileri zaten düzenli olarak kontrol ediyorum, bu konuda hiçbir sıkıntı yok.
Bunun haricinde uzun süre zarfında gerçekleşen olaylardan bahsediyoruz. Bahsettiğiniz durumlar bu kadar uzun bir aralıkta mutlak suretle belirlenen türler.

İlk kez yaşadığımda aynı şekilde düşünmüştüm.
Farklı konumlar ve farklı kişiler altında farklı bankalardan gelince bıktırdı biraz.
Asıl sorun muhtemelen benim verilerimin de onlara gidiyor olması bu durumda.
Sorun tam da bu. Eğer başkasının verisi -kampanya mesajı bile olsa- sana geliyorsa, seninki de başkasına gidebilir demektir. Bu da KVKK'ye aykırı. "sozloşmoyo kobol otmuşsunuz" diye horuldayanlara bakma. Bu büyük bir problem.

Örneğin ben x bankasının müşterisiyim ve o bankaya bana ulaşması için izin veriyorum. Sadece basit bir hata yüzünden benim verim başka maile neden gidiyor? Ben buna izin vermedim.

Eğer birileri kasıtlı olarak yıllardır bunu yapıyorsa saygı duyarım hocam, istediği kadar veri çalsın hakkıdır.
Ama dediğim gibi, 5 yıldır aralıklı olarak benzer sorunlarla karşılaşıyorum.
Bu nasıl bir zihniyet gerçekten dehşete düştüm. Bu kaliteli platformda bile böyle düşünen insanlar var demek. Enteresan...

Hocam ironi sanırım. Hiçbir şekilde alakamın bulunmadığı bankalar dedim. Ne sözleşmesinden bahsediyorsunuz?
Kusura bakmayın hocam ben işin şakasındaydım.
Evet dediklerinizin bir kısmına hak veriyorum.
Bir yerde verilerimiz ile ilgili bir sorun var ama sorunun ne olduğu belli değil.

Ben de bana sms çeken reklamcılardan haz etmiyorum.

Burda muhattabım @Egoistt

Sadece benim yaşamış olmam ne kadar güzel bir durum olsa da, ortada ciddi bir ihlal olduğu gerçeğini değiştirmez ne yazık ki.
Sadece sizin yaşamanız, olayın bilinçli yürütülen bir politika olmadığını, bu yüzden bankaların KVKK'ya aykırı davrandığının iddia edilemeyeceğini gösterir. Size özel bir hata olduğu anlaşılıyor ve bence araştırma yapmalısınız kimliğinizin izniniz dışında kullanılma ihtimali üzerine.

Bu nasıl bir zihniyet gerçekten dehşete düştüm. Bu kaliteli platformda bile böyle düşünen insanlar var demek. Enteresan...
İroniydi.
Kusura bakmayın hocam ben işin şakasındaydım.
Ben yanlış anlamışım hocam, kusura bakmayın.
bu yüzden bankaların KVKK'ya aykırı davrandığının iddia edilemeyeceğini gösterir.
Sadece benim yaşamış olmam, KVKK ihlali gerçeğini değiştirmez. Ortada bir ihlal varsa kimi veya kaç kişiyi etkilediğinin bir önemi yoktur.

İroniydi.

Ben yanlış anlamışım hocam, kusura bakmayın.

Sadece benim yaşamış olmam, KVKK ihlali gerçeğini değiştirmez. Ortada bir ihlal varsa kaç kişinin yaşadığının bir önemi yoktur.
Genelleme yapılamayacak kadar spesifik bir konu ve bir hata ya da kimliğinizle sizin adına hesaplar açılmış olması dışında bir ihtimal düşünmek zor. Durumu bankaya ya da ekstresi size gelen vatandaşa sordunuz mu?

Durumu bankaya ya da ekstresi size gelen vatandaşa sordunuz mu?
Bankayla zaten daha ileri olaylar gerçekleşti. Bu sefer hesabımın bulunduğu bir bankaydı. Benimle aynı adı-soyadı taşıyan bir bireyin yaptığı harcama benim hesabımdan ödenmişti. Sonrasında hem banka hem de o kişiyle görüşerek bu sorunu çözmüştük.
Bu olayı o kadar dile getirmem örneğin, bir hataydı ve çözüldü.

Yani kısacası kendisiyle tanıştım. Ama sorun başka kişiler üzerinden devam etti.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı