Bankaların müşteri gizliliğine önem vermemesi

Egoistt

Hectopat
Makaleler
3
Öncelikle merhabalar. Bugün yine gözüme çarpan bir gerçek... Mail kutum, hiçbir şekilde alakam olmayan bankalardan gelen mesajlarla dolmuş. Sıradan kampanya haberleri sanmıştım ama ne yazık ki değilmiş.

Sadece adı-soyadı benimle aynı olduğu için başka bir müşterinin tüm harcamaları, ekstresi, kimlik bilgileri vb. tüm veriler doğrudan mail kutuma gönderiliyor. Bunu ilk kez yaşamadım, birçok farklı banka üzerinden aynı olaylar tekrarlandı.

Aklım almıyor... Bu tür müşteri gizliliğini hat safhada tutması gereken kurumlar nasıl böyle saçma hatalar yapabiliyor? Türkiye ve diğer 3. dünya ülkeleri özelinde bir durum olduğunu düşünüyorum. Biraz sert olacak belki ama bu ülkede ne doğru düzgün yapılıyor ki?

Müşteri gizliliği değil de hata gibi. Müşteri yanlış girmiş olabilir.
İlk kez yaşadığımda aynı şekilde düşünmüştüm.
Farklı konumlar ve farklı kişiler altında farklı bankalardan gelince bıktırdı biraz.
Asıl sorun muhtemelen benim verilerimin de onlara gidiyor olması bu durumda.

Öncelikle merhabalar. Bugün yine gözüme çarpan bir gerçek... Mail kutum, hiçbir şekilde alakam olmayan bankalardan gelen mesajlarla dolmuş. Sıradan kampanya haberleri sanmıştım ama ne yazık ki değilmiş.

Sadece adı-soyadı benimle aynı olduğu için başka bir müşterinin tüm harcamaları, ekstresi, kimlik bilgileri vb. tüm veriler doğrudan mail kutuma gönderiliyor. Bunu ilk kez yaşamadım, birçok farklı banka üzerinden aynı olaylar tekrarlandı.

Aklım almıyor... Bu tür müşteri gizliliğini hat safhada tutması gereken kurumlar nasıl böyle saçma hatalar yapabiliyor? Türkiye ve diğer 3. dünya ülkeleri özelinde bir durum olduğunu düşünüyorum. Biraz sert olacak belki ama bu ülkede ne doğru düzgün yapılıyor ki?

Bu normal bir durum değil.
E- devlet üzerinden vergi borcunuz, araç bilgileri, GSM numarası, üzerinize kayıtlı şirket vb... gibi verileri gözden geçirin.
Birileri bunu kötü amaçlı kullanıyor olabilir.

Sen bu şartları kabul ediyorsun zaten önceden.
Herhangi bir sözleşme KVKK'ye aykırı maddeler barındırıyorsa kanunda bir geçerliliği olmuyor. Sözleşmelerde yazıldığı için kanun dışı bir işlem yapamıyor olmaları lazım. Aksi durum olsaydı Amazon.com.tr'ye kesilen ceza gibi konular keyfi olmuş olurdu

Ayrıca kabul ettiğimiz şartlar iletişim izni. "İsim benzerliği sebebiyle başka insanın mailine bilgilerimin gönderilmesini kabul ediyorum" diye bir şey yok.

Hemen her konuda "kabul etmişssiniz zaten" demeyin.

Eğer birileri kasıtlı olarak yıllardır bunu yapıyorsa saygı duyarım hocam, istediği kadar veri çalsın hakkıdır.
Ama dediğim gibi, 5 yıldır aralıklı olarak benzer sorunlarla karşılaşıyorum.

Veri çalmaktan bahsetmiyorum. Sizin bilgilerinizi kullanarak adınıza kredi çekilmişse? Şirket kurulmuşsa, insanlar dolandırılmışsa umursamıyor musunuz?
Çok ilginç...

Geri
Yukarı