Bannerlord aldım ama hala Warband oynuyorum

EmreSunars

Hectopat
Yer
Samsun-Havza-Kocapınar
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 5 1600AF
Sapphire Pulse Rx 580 8gb OC
Kingston Hyperx Fury 8X2 3200mhz rgb
Adata SU630 240GB
WD BLUE 1TB 7200RPM
Meslek
Öğrenci
Bannerlord aldım ama Bannerlord çok sıkıcı geliyor ama Warband daha eğlenceli geliyor. Siz de aynı durumu yaşadınız mı?

Bannerlord kesinlikle daha iyi ama ilginç olan 2020 yılında çıkmış bir oyun olduğu halde Bannerlord'un hala çok kötü olması.

Geçenlerde Xbox Game Pass ile tekrar şans vermek istedim, normalde silmiştim. Roleplay adına hiçbir öge eklenmemiş. Zamanında TaleWorlds geliştiricilerinin oyunda roleplay ögelerinin zengin olacağına dair röportajları vardı, Armağan Yavuz da dahil. Bence zenginlik denilen kavram bir oyuna bu şekilde yansıtılmamalıydı. Bug ve ufak optimizasyon düzeltmeleri dışında oyun 2020'de çıkan haliyle aynı gibi. Birkaç da ara sahne dahil edilmiş tabii.

Geçenlerde Xbox Game Pass ile tekrar şans vermek istedim, normalde silmiştim. Roleplay adına hiçbir öge eklenmemiş. Zamanında taleworlds geliştiricilerinin oyunda roleplay ögelerinin zengin olacağına dair röportajları vardı, armağan yavuz da dahil. Bence zenginlik denilen kavram bir oyuna bu şekilde yansıtılmamalıydı. Bug ve ufak optimizasyon düzeltmeleri dışında oyun 2020'de çıkan haliyle aynı gibi.

Kuşatmalarda yapay zekanın merdivenlerden çıkmasını sağlamaları 1.5 yıl falan sürdü. 3 yıl oldu hala yapay zeka savaş taktiği yapamıyor, kendi ordusunu toplayıp eğitemiyor sırf bu yüzden yok olan düşman lordu otomatik 60-70 kişilik bir orduyla respawn oluyor ve sadece T1 t2 T3 askerlerden oluşuyor bunları da asla eğitemediği için sonsuza dek çok zayıf kalıyor yani oyundaki her lordu 1 kere yendikten sonra hiç uğraşmadan savaşları kazanmaya başlıyorsun. Smithing diye gerizekalıca bir şey eklemişler ve hiçbir zevki yok tek kullanım noktası oyun başında para kasmak için 3-4 saat Cookie Clicker gibi smith tuşunu spawnlamak, yan para kazanma yolları çok yavaş ve yorucu, sürekli savaşmak dışında ekonomini ayakta tutmanın yolu yok. Hadi bunlar bir noktaya kadar eyvallah ama olayın en sinir bozucu noktalarından birisi oyunda ilk kaleni aldıktan sonra hiçbir amacının kalmaması yani 1 kalenin olması ile 10 kalenin olması arasında hiçbir fark yok. Tamamen boşluk... 140 çalışana sahip bu firma hem oyuncu kitlesinde köpek gibi satış yaptı üstüne üstlük devlet hibelerini aldı, vergi indirimi aldı onu bunu aldı ve buna rağmen başarısız bir oyun çıkarttılar üstüne düzeltemediler. Oyunun multiplayer tarafı ise ayrı bir facia, oyunun en sevilen DLC'si olan napoleonic War'sı direkt bıraktılar üstüne üstlük serverler rezalet olduğu için multiplayerdeki PvP buglarını düzeltmedikleri için artık 30 kişinin olduğu server bile bulamıyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuşatmalarda yapay zekanın merdivenlerden çıkmasını sağlamaları 1.5 yıl falan sürdü. 3 yıl oldu hala yapay zeka savaş taktiği yapamıyor, kendi ordusunu toplayıp eğitemiyor sırf bu yüzden yok olan düşman lordu otomatik 60-70 kişilik bir orduyla respawn oluyor ve sadece t1 t2 t3 askerlerden oluşuyor bunları da asla eğitemediği için sonsuza dek çok zayıf kalıyor yani oyundaki her lordu 1 kere yendikten sonra hiç uğraşmadan savaşları kazanmaya başlıyorsun. Smithing diye gerizekalıca bir şey eklemişler ve hiçbir zevki yok tek kullanım noktası oyun başında para kasmak için 3-4 saat cookie clicker gibi smith tuşunu spawnlamak, yan para kazanma yolları çok yavaş ve yorucu, sürekli savaşmak dışında ekonomini ayakta tutmanın yolu yok. Hadi bunlar bir noktaya kadar eyvallah ama olayın en sinir bozucu noktalarından birisi oyunda ilk kaleni aldıktan sonra hiçbir amacının kalmaması yani 1 kalenin olması ile 10 kalenin olması arasında hiçbir fark yok. Tamamen boşluk... 140 çalışana sahip bu firma hem oyuncu kitlesinde köpek gibi satış yaptı üstüne üstlük devlet hibelerini aldı, vergi indirimi aldı onu bunu aldı ve buna rağmen başarısız bir oyun çıkarttılar üstüne düzeltemediler. Oyunun multiplayer tarafı ise ayrı bir facia, oyunun en sevilen DLC'si olan Napoleonic War'sı direkt bıraktılar üstüne üstlük serverler rezalet olduğu için multiplayerdeki pvp buglarını düzeltmedikleri için artık 30 kişinin olduğu server bile bulamıyoruz.
Oyunun özeti niteliğinde olmuş.

Oyunu açık betaya ilk çıktığı zaman satın aldım ve o zamandan beri oynuyorum. İlk baştaki oyuna göre birçok değişiklik yapıldı. Saçma olan bazı şeyler düzeltildi veyahut düzeltilmeye çalışıldı. Kesinlikle ilk çıktığı halinin üzerine fazlasıyla koydu ama bu demek değil ki mükemmel bir oyun. Ben türü ve oyunu çok sevmeme rağmen bazen çok sinirlenebiliyordum. Çünkü siyaset ve RPG ögeleri hala daha çok kısıtlı. Crusader Kings 3’teki gibi acayip fazla detaylı olsun demiyorum ama oradan biraz örnek almaları lazım. Esir aldığım bir lordu kendi tarafıma çekmeye çalışayım, onu rezil edip ülkesine geri yollayayım (Mesela Crusader Kings 3’te esir aldığın bir hükümdarı hadım edip ülkesine geri yollayabiliyorsun.) falan filan. Tek olay kellesini almak ya da gerçekten acayip komik rakamlara fidye ile serbest bırakmak olmamalı. Eğer zindana koyarsan, ne olursa olsun bir süre sonra kaçıyor.

Onun dışında meydan savaşları, kale kuşatmaları her ne kadar ilk çıktığı duruma göre gelişmişse de hala çok güzel değil. Birde çok büyük bir savaş kazandıktan sonraki atmosferle, çapulcuları yendikten sonraki atmosfer aynı. Biraz farklılık olabilir, yeni şeyler eklenebilir. Savaşı kazandıktan sonra eğer savaştığın krallığın başka bir düşmanı varsa onların hükümdarı size biraz hediye ve tebrik mektubu yollayabilir. Bunlar sadece birer fikir. Üzerine düşünülse oyun çok daha güzel yerlere gelebilir. Önemli olan küçük detaylar sonuçta. RDR 2 taş gibi bir oyun mesela. Gene de millet oyunun taş gibi olmasını değil de bazı küçük detayları konuşuyor. Bir hayvan avlayıp onu orada bıraktığınızda cesedinin bir süre sonra yavaş yavaş çürümeye başlaması gibi.

Aslında daha konuşulacak çok şey var ama gerçekten konuşmaya değmez gibime geliyor. Çünkü biz ne kadar konuşsak da dinlemiyorlar. Umarım ileriki yıllarda oyun çok daha iyi bir oyun olur.

IMG_1934.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı