Bannerlord oynarken monitördeki görüntü bozuluyor

EnesTkt

Hectopat
Daha fazla  
Hiçbir oyunda yapmıyor bunu sadece Bannerlord da yapıyor AMD ekran kartı kullanıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam WHQL sürücü kurmak daha mantıklı değil mi hatalar az oluyor şu an Bannerlord dışında hiçbir oyunda yapmıyor sürüm 22.10.2

Hocam WHQL sürücü kurmak daha mantıklı değil mi hatalar az oluyor şu an Bannerlord dışında hiçbir oyunda yapmıyor sürüm 22.10.2

Her zaman WHQL sürüm en iyisidir.

"
WattMan hatası genellikle AMD sürücülerinin ekran kartınız ile uyumsuz çalışması ve bunun sebebiyle ekran kartınızın sürücü ile iletişiminin kesilmesidir. Bir diğer sebebi ise donanım hatasıdır, ilk olarak WattMan hatası yaşanırsa direk olarak olay görüntüleyicisini izlemenizi tavsiye ediyorum, sebebi ise olay görüntüleyicisi hatanın ne olduğunu, kodunu, ismini, ve hangi uygulamadan ne zaman meydana geldiğini öğrenmenize imkan tanır, genellikle WattMan hatası alınırsa ilk olarak olay görüntüleyicisinin sistem başlığı altındaki kısma display başlıklı amdkmap.sys veya amdkmdag.sys yanıt vermeyi kesti ve bu sorundan kurtuldu hatası gözlemlenir, ardından uygulamalar kısmında Live kernel Event 141, 117, 1001 benzeri hatalar ile karşılaşırsınız.
Yani bu gözlemler ile sistemin hangi uygulamadan hata verdiğini anlayabilirsiniz. Ancak WattMan hatası her zaman yazılımsal olmayabilir, donanımsal uyumsuzluk, bozuk RAM, bozuk ekran kartı, PSU yetersizliği veya bozuk PSU, bozuk görüntü aktarım kablosu, OC yapılmış ekran kartı bu hataya sebep olabilir, hatta fabrika çıkışlı Overclock'lu ekran kartları maalesef bu soruna bir süre sonra sebep olabiliyor.

Kendi çözümüm;

İlk olarak ben kendi ekran kartım için bütün sürücüleri tek tek denedim, undervolt yaptım, underclock yaptım frekans ayarlamaları ile çok zaman harcadım, RAM'lerimi tek tek test ettim, RAM frekanslarımı CPU sitesinde yazan frekansa ayarladım, XMP kapattım, gereksiz ve yazılımsal çakışma yapabilecek bütün yazılımları sildim, hatta ekran kartının sadece sürücüsünü kurdum yani Radeon Software yazılımını dahi sildim hiçbiri maalesef işe yaramadı.
Ama bir gün yine stabil sürücü ararken ekran kartımın sürücü sitesinde "radeon™ Pro software for Enterprise" başlıklı bir sürücü versiyonu buldum ve açıklamayı okuyunca çoğu ağır yazılım ve oyun testlerinden geçtiğini ve stabil olduğundan bahsediliyordu bende indirdim ve testlere başladım ama maalesef yine hata verdi.
Bende bunun üzerine sadece sürücü kalacak şekilde Radeon Software olmadan tekrar "radeon™ Pro software for Enterprise" kurdum, ardından frekans ve fan ayarı çekebilmek için MSI Afterburner indirdim ve bütün saat frekans kademelerini %5 indirerek Max frekansı 980 MHz değerinden 940 MHz'ye düşürdüm ek olarak güç sınırını + 20 yaptım, tabii ki bunları kafama göre yapmadım uzun bir deneyim sonucu artık neyin ne olması gerektiğini deneyerek buldum. Frekans değerleri ile oynama sebebim ise benim ekran kartımın maalesef fabrikasyon çıkışlı overclocklu olması sebebi ile 980 MHz frekans civarında dengesiz çalıştığını ve voltajın yetmediğini fark etmem oldu.

Sonuç olarak "radeon™ Pro software for Enterprise" adlı sürücü üzerinde underclock yaparak sorunu çözdüm WattMan hatasından eser yok. Günde 2 defa aldığım WattMan hatası 1 haftadır yok umarım denediğim yöntemler sizinde işinize yarar ve size bu hata ile ilgili yol gösterir şimdiden iyi şanslar."
Alıntı yapılmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı