Bannerlord zammı fazla mı?

• Konuyu başlatan XxTRO
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 2B
Türk oyunu bu kadar pahalı olmamalı mantığı doğru değil, Bannerlord sadece Türkiye de oynanmıyor geniş bir oyuncu kitlesi var. Dolar bu kadar yükselmişken iyi bile dayandılar zam yapmamak için. Ayrıca oyun şu an Türkiye de 19 dolar civarında satılıyor, normal fiyatı 50 dolar.

Ben bu mantığı pek anlamadım açıkçası.

Oyunun yapımcısı yabancı olsaydı, 350 TL'den 19 dolar kazanacağı için, onun için çok az bir para olurdu. Ama yapımcı yerli olduğu için, 350 TL onun için güzel bir para.

Hahaha atan şahıs da sanki geliştiricinin binlerce çalışanı varmış gibi açıklama yazmış. 🤣

Son düzenleme:
Forumda şu konuya "Türk oyunu o kadar etmez." yazan bir kesim var. Bu oyun Taleworlds'e ait ve Taleworlds'te çalışan insanların tamamı Türk değil. Şirketin menşei Türkiye fakat içerik bakımından inanın yabancı ülkelerden daha fazla para kazanan bir şirket. Dolar bazında bakarsanız zaten çoğu oyun üreticisi yurt dışından ülkemize göre daha fazla kazanıyor. (Özellikle Avrupa ülkelerinden...) Fiyat iyi mi kötü mü tartışılır fakat oyunda bir emek var. Tam sürümünün çıkmasıyla birlikte farklı platform destekleri de geldi ve oyunun online kanadında oyunculara belirli özellikler/özgürlükler sunacağı apaçık ortada. Yani bundan 3-4 ay sonra PS5 üzerinden ve PC üzerinden iki arkadaş online sunucularda bir combata katılabilecek. Oyunun iyi olduğu kanaatindeyim. Fiyat bakımından 270-260 bandı bizim ülkemiz içini ideal olabilirdi. 350TL karşılanamayacak bir rakam değil. Ben modlara çok aşina değilim, Epic Games'ten 60TL'ye almıştım oyunu. Çoğumuza da 120TL gibi bir fiyattan Steam üzerinden alma fırsatı tanınmıştı. Bütün bunları kaçıran arkadaşların oynamak isterse 350TL verip alması ayıplanacak veya olumsuz karşılanacak bir şey değil. Oyunun Beta sürümünü bu kadar uzun süreli tutması da bizim açımızdan iyi zira yapımcıların oyuna değer verdiğini ve uzun soluklu bir oyun yapmak istediklerini gösterir. Uzun lafın kısası firma menşei Türkiye fakat yapılan içerik Türk oyunculara özel değil.

Yukarıdaki bütün konuşmalarıma ek olarak şunu da belirtmek isterim ki çoğu yazılım/oyun/içerik firması ödemelerini Dolar veya Euro olarak yapmaktadır. Taleworlds gibi görece güçlü bir oyun firmasının bütün çalışanlara TL ile ödeme yaptığını düşünenlerin araştırma yapmasını öneririm. Yani bu adamların bütün giderini TL bazında hesaplayanların kesinlikle dönüp bir düşünmesini tavsiye ederim. :)

Türk firmasına göre fazla ben vermem. Birçok AAA oyun hata ondan güzel oyunlar o fiyattan düşüğe veya o fiyata satılıyor. Her şeyi geçtim oyunun ederi o değil.

Yeni zamlar gelmeye başlayınca görürüz o AAA oyunların fiyatlarını. Dolar inanılmaz arttı çoğu büyük oyun ilerleyen zamanlar da zam alacak.

Eki Görüntüle 1533678

Bannerlord'a bakmak istedim ama 350 lira olmuş. Zam sebebi ne bilen var mı? Ve fahiş zam mı sizce?

En büyük sebebi doların artışı, dolar bu kadar artmışken zam gelmemesini beklemek anormal olurdu. Adamlar önceden tam sürüm çıkınca fiyat artacak demişti zaten.

Forumda şu konuya "Türk oyunu o kadar etmez." yazan bir kesim var. Bu oyun Taleworlds'e ait ve Taleworlds'te çalışan insanların tamamı Türk değil. Şirketin menşei Türkiye fakat içerik bakımından inanın yabancı ülkelerden daha fazla para kazanan bir şirket. Dolar bazında bakarsanız zaten çoğu oyun üreticisi yurt dışından ülkemize göre daha fazla kazanıyor. (Özellikle Avrupa ülkelerinden...) Fiyat iyi mi kötü mü tartışılır fakat oyunda bir emek var. Tam sürümünün çıkmasıyla birlikte farklı platform destekleri de geldi ve oyunun online kanadında oyunculara belirli özellikler/özgürlükler sunacağı apaçık ortada. Yani bundan 3-4 ay sonra PS5 üzerinden ve PC üzerinden iki arkadaş online sunucularda bir combata katılabilecek. Oyunun iyi olduğu kanaatindeyim. Fiyat bakımından 270-260 bandı bizim ülkemiz içini ideal olabilirdi. 350TL karşılanamayacak bir rakam değil. Ben modlara çok aşina değilim, Epic Games'ten 60TL'ye almıştım oyunu. Çoğumuza da 120TL gibi bir fiyattan Steam üzerinden alma fırsatı tanınmıştı. Bütün bunları kaçıran arkadaşların oynamak isterse 350TL verip alması ayıplanacak veya olumsuz karşılanacak bir şey değil. Oyunun Beta sürümünü bu kadar uzun süreli tutması da bizim açımızdan iyi zira yapımcıların oyuna değer verdiğini ve uzun soluklu bir oyun yapmak istediklerini gösterir. Uzun lafın kısası firma menşei Türkiye fakat yapılan içerik Türk oyunculara özel değil.

Yukarıdaki bütün konuşmalarıma ek olarak şunu da belirtmek isterim ki çoğu yazılım/oyun/içerik firması ödemelerini Dolar veya Euro olarak yapmaktadır. Taleworlds gibi görece güçlü bir oyun firmasının bütün çalışanlara TL ile ödeme yaptığını düşünenlerin araştırma yapmasını öneririm. Yani bu adamların bütün giderini TL bazında hesaplayanların kesinlikle dönüp bir düşünmesini tavsiye ederim. :)
1664824109998.png

Bu oyun God of War'dan iyi mi? Bu oyun PS özel oyunlarının bilgisayar versiyonu olan oyunların çoğundan pahalı. Bence değmez. Ek olarak Türk firması ise bence zorunlu olmadıkça Türk Lirası kullanması gerektiğini düşünmekteyim.

@405668 O arkadaşın söylediği ile örnek verirsek, God of War'ın yapımcısı da bu özel fiyatlandırma ile 329TL'den, 16 Dolar kazanıyor. Ama ikisi de 50 Dolar, ama kurlar farklı. Zaten diğer bölgelerden iyi para kazanıyorsun. Ne diye daha çok para kazanmak için, ülkenin şartlarını bildiğin halde bile, zam yaparsın ki?

Söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Şu an ki Türkiye şartlarını bile bile, bir oyunu 300 TL'den fazla fiyatını artırmak aç gözlülüktür. Bu söylediğim sadece yerli yapımcılar için geçerli. Kimse bir oyuna 350 TL para vermez, korsan indirir. Sonra da oyunum satmıyor, korsan oynuyor derler.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1534966
Bu oyun God of War'dan iyi mi? Bu oyun PS özel oyunlarının bilgisayar versiyonu olan oyunların çoğundan pahalı. Bence değmez. Ek olarak Türk firması ise bence zorunlu olmadıkça Türk Lirası kullanması gerektiğini düşünmekteyim.
GOW PC fakir sağma oyunu zaten, keyiften satış yapıyorlar; PS4'te sattılar satçakları kadar.

Eki Görüntüle 1534966

Fiyat oyunun kalitesini belirlemez, fiyatlar para biriminin değerine göre şekillenir. Ayrıca iki oyun farklı ve asıl o fiyata değmeyecek oyun God of War. Tek bir kere oynayıp bırakılacak bir oyun. Bana göre bir oyunun maksimum ederi 120 TL ancak bu ekonomi de ne yazık ki sana ya da bana göre iş yapmıyorlar.

Geri
Yukarı