Bas gitar temizliği nasıl yapılır?

Attığınız bu üründe de cila mevcut zaten elinizde cila varsa buna gerek yok. Bu varsa cilaya gerek yok. Gitarınızın parlak yerlerini temiz bir bezle iyice silip, cilalamanız yeterli olur. Klavyeyi de yine temiz bir bezle herhangi bir şey kullanmadan sildikten sonra, limon yağı ile yağlamak yeterli olacaktır. Önceden belirttiğim gibi perdelere limon yağı değdirmemeye dikkat ederseniz kararmalarını engellemiş olursunuz.

Çok teşekkür ederim hocam, son olarak fretler için de internette bunu gördüm. Fretleri parlatır değil mi?

Daha önce perdeleri hiç parlatmadım. Pirinç için kullanılabilir diyor ki yüksek ihtimal pirinçtir. Kullanılabilir gibi ama ağaca gelmemesine dikkat etmek lazım.
Teşekkürler hocam.
Daha önce perdeleri hiç parlatmadım. Pirinç için kullanılabilir diyor ki yüksek ihtimal pirinçtir. Kullanılabilir gibi ama ağaca gelmemesine dikkat etmek lazım.

Hocam yine ben😅. Tüm malzemeler elime anca geçti. Ancak aklıma takılan bir konu daha var. Potanslar için yağsız kontak sprey aldım. Nereye sıkacağımı tam olarak anlayamadım. Gitarın arka kapağının içini fotoğraf ile ekledim. Ok ile işaretli olan ses potansı ama çok gevşek onu nasıl sıkabiliirim? Bir de soru işaretinin olduğu yerde bas potansı var onun üzerinde anakarta benzer yapı tam olarak nedir? Son olarak kontak spreyi nereye sıkacağım, gitarın gövdesinde ki potansın düğmesinin lehim yerinin kenarında boşluk var oradan mı sıkmalıyım yoksa bu arka kapakta görünen yerlerden mi sıkmalıyım? Arka kapaktaki yerden ise tam olarak nereye sıkmalıyım?

IMG_20210814_064802.jpg
IMG_20210814_064802.jpg

Son düzenleme:
Potanslar için yağsız kontak sprey aldım. Nereye sıkacağımı tam olarak anlayamadım.

Yağsız kontak spreyi elektronik devrelerde ve bağlantı yerlerinde kullanabilirsiniz (Alttaki resimde mavi ile işaretlediğim gibi yerler için). Yalnız pas sökücü ya da korozyona sebep olmayan bir sprey olduğuna dikkat ediniz. Uygulanacak yerin önce kaba tozunu hava üfleyerek alıp, sonra o bölgeye az bir miktar uygulayarak bir süre bırakmanız, temizlemek için yeterli olacaktır. Ama resimden görüldüğü kadarı ile pek de kontak sprey uygulamaya gerek yok gibi duruyor.

Ok ile işaretli olan ses potansı ama çok gevşek onu nasıl sıkabiliirim?

O potansiyometrenin kablo bağlantılarının altında sağ alttaki siyah ile işaretlediğim somun gibi bir somun olması lazım. Onu elle hafifçe sıkarsanız, sabitlenmesi için yeterli olacaktır. Fotoğrafta gözükmüyor ama yandan falan elinizi sokarsanız, benzer bir sabitleme somununu bulabilirsiniz.

Bir de soru işaretinin olduğu yerde bas potansı var onun üzerinde anakarta benzer yapı tam olarak nedir?

Manyetiklerden gelen sinyallerin amfiye aktarılabilmesi, ton ayarlarının yapılması, filtrelenmesi vs. için gerekli bir devre ki potansiyometrelerin veya varsa anahtarların da işlev sağlaması o devre sayesinde oluyor.

IMG_20210814_064802.jpg

Yağsız kontak spreyi elektronik devrelerde ve bağlantı yerlerinde kullanabilirsiniz (Alttaki resimde mavi ile işaretlediğim gibi yerler için). Yalnız pas sökücü ya da korozyona sebep olmayan bir sprey olduğuna dikkat ediniz. Uygulanacak yerin önce kaba tozunu hava üfleyerek alıp, sonra o bölgeye az bir miktar uygulayarak bir süre bırakmanız, temizlemek için yeterli olacaktır. Ama resimden görüldüğü kadarı ile pek de kontak sprey uygulamaya gerek yok gibi duruyor.

O potansiyometrenin kablo bağlantılarının altında sağ alttaki siyah ile işaretlediğim somun gibi bir somun olması lazım. Onu elle hafifçe sıkarsanız, sabitlenmesi için yeterli olacaktır. Fotoğrafta gözükmüyor ama yandan falan elinizi sokarsanız, benzer bir sabitleme somununu bulabilirsiniz.

Manyetiklerden gelen sinyallerin amfiye aktarılabilmesi, ton ayarlarının yapılması, filtrelenmesi vs. için gerekli bir devre ki potansiyometrelerin veya varsa anahtarların da işlev sağlaması o devre sayesinde oluyor.

Eki Görüntüle 1137868
Hocam size ne kadar teşekkür etsem az, sağ olun. Kafamdaki tüm soru işaretleri ortadan kalktı.

Geri
Yukarı