Bas gitar temizliği nasıl yapılır?

Devilcry1105

Hectopat
Merhaba elimde bayağı eski bir bas gitar var. Eğer yanlış anlamadıysam arkasından üretim tarihine baktığımda 2007 olarak görünüyor ve teli sanırım en son 1.5 yıl önce değiştirilmiş eski sahibi bir anlık hevesle aldığından dolayı öyle boş boş kalmış. Telini değiştireceğim bunu yaparken temizlemek istiyorum ancak çok fazla kirli bilgi var belki yardımcı olabilirsiniz diye buraya yazmak istedim. Çok fazla ekstra eşya almadan nasıl temizlenebilir ve ilk günkü gibi olabilir?

Sapı için aktardan limon yağı alın. Telleri söktüğünüzde, plastik bir spatula ile perde aralarını ve perde diplerini temizleyip tozunu aldıktan sonra, bez yardımı ile perdelere pek değdirmeden ahşap kısmı limon yağı ile yağlayabilirsiniz. Üzerine de müzik marketlerden alabileceğiniz, gitar cilası ile cilalama yapabilirsiniz. Aynı cila ile kasasını da cilalayabilirsiniz. Limon yağını; metal aksam ve kasada kullanmayınız.

Sapı için aktardan limon yağı alın. Telleri söktüğünüzde, plastik bir spatula ile perde aralarını ve perde diplerini temizleyip tozunu aldıktan sonra, bez yardımı ile perdelere pek değdirmeden ahşap kısmı limon yağı ile yağlayabilirsiniz. Üzerine de müzik marketlerden alabileceğiniz, gitar cilası ile cilalama yapabilirsiniz. Aynı cila ile kasasını da cilalayabilirsiniz. Limon yağını; metal aksam ve kasada kullanmayınız.

Çok teşekkür ederim son bir sorum daha olacaktı. Aktardan alacağım limon yağı yerine müzik marketlerden mi alsam yoksa sorun olmaz mı? Cila ile limon yağı arasında kaç dk beklemek gerekir sadece kuruması yeterli olur mu?

Çok teşekkür ederim son bir sorum daha olacaktı. Aktardan alacağım limon yağı yerine müzik marketlerden mi alsam yoksa sorun olmaz mı? Cila ile limon yağı arasında kaç dk beklemek gerekir sadece kuruması yeterli olur mu?

Pek farkı yok ikisi de ayni ürün. Yağı parmağınız ile ince bir tabaka sürünce çektiğini gözlemlersiniz zaten.

Pek farkı yok ikisi de ayni ürün. Yağı parmağınız ile ince bir tabaka sürünce çektiğini gözlemlersiniz zaten.

Hocam sizi tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Bu ürünleri kullansam olur mu? Limon Yağı ve Cila. Gitarın üzerinde zaten cila var sanırım eski cilanın üzerine uygulanması sorun çıkarmaz değil mi?

Hocam sizi tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Bu ürünleri kullansam olur mu? Limon Yağı ve Cila. Gitarın üzerinde zaten cila var sanırım eski cilanın üzerine uygulanması sorun çıkarmaz değil mi?

Olur baya bir süre kullanırsınız, hatta ömürlük yeter gibi. Zaten az miktarlarda gidiyor. Cilalamadan önce çizmeyecek, iplik birakmayacak yumuşak bir bezle kasayı iyice temizlerseniz ve cilayı da az ve iyice yedirerek uygularsanız sorun olmaz. Bir de unutmadan, klavyenin yapıldığı ağaca dikkat edip limon yağını ona göre kullanınız. Gül falan ise önemli değil de bazı ağaçlarda işe yaramıyor. Ona göre başka yağlara yönelmek lazım.

Olur bayağı bir süre kullanırsınız, hatta ömürlük yeter gibi. Zaten az miktarlarda gidiyor. Cilalamadan önce çizmeyecek, IP'lik birakmayacak yumuşak bir bezle kasayı iyice temizlerseniz ve cilayı da az ve iyice yedirerek uygularsanız sorun olmaz. Bir de unutmadan, klavyenin yapıldığı ağaca dikkat edip limon yağını ona göre kullanınız. Gül falan ise önemli değil de bazı ağaçlarda işe yaramıyor. Ona göre başka yağlara yönelmek lazım.

Çok teşekkür ederim. Yanlış bilmiyorsam gül ağacı zaten.

Olur bayağı bir süre kullanırsınız, hatta ömürlük yeter gibi. Zaten az miktarlarda gidiyor. Cilalamadan önce çizmeyecek, IP'lik birakmayacak yumuşak bir bezle kasayı iyice temizlerseniz ve cilayı da az ve iyice yedirerek uygularsanız sorun olmaz. Bir de unutmadan, klavyenin yapıldığı ağaca dikkat edip limon yağını ona göre kullanınız. Gül falan ise önemli değil de bazı ağaçlarda işe yaramıyor. Ona göre başka yağlara yönelmek lazım.

Hocam sizi rahatsız ediyorum ama temizleme ve bakım işine tel değiştrmeyi de eklemek istediğim için biraz gecikti. Aklıma takılan bir şey oldu gitarın gövdesini cilalamdan önce temizlemek için bunu kullanmaya gerek var mı?

Attığınız bu üründe de cila mevcut zaten elinizde cila varsa buna gerek yok. Bu varsa cilaya gerek yok. Gitarınızın parlak yerlerini temiz bir bezle iyice silip, cilalamanız yeterli olur. Klavyeyi de yine temiz bir bezle herhangi bir şey kullanmadan sildikten sonra, limon yağı ile yağlamak yeterli olacaktır. Önceden belirttiğim gibi perdelere limon yağı değdirmemeye dikkat ederseniz kararmalarını engellemiş olursunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı