Başarılı Kurulum iAtkos ML2 - GA-G31M-S2L

Yer
Istanbul-Kartal
Daha fazla  
Selamlar herkese,

Yaklaşık 3 saat süren denemelerin ardından; başarılı-başarısız karışık üstelik :p ufak tefek hatalar yüzünden yeniden kurulum denemeleri yapmak zorunda kaldım vs. ama sonunda evdeki eski PC'ye, Windows 7 x64 Ultimate yüklü olan ve oldukça da steril çalışan PC'ye, iAtkos ML2 yüklemeyi başardım. Youtube'dan "technopat" videolarını tesadüfen görmüştüm ve bu Mac OS X işini halledeceğim demiştim. Dediğimi de yaptım!

Gelelim kurulum aşamalarına...
Öncelikle "youtube.com/user/technopatnet" bilgelerine ve emekçilerine ayrıca teşekkür etmekte fayda var. Sonuçta bunca yıl PC kullanmama rağmen hiçbir şekilde anlamadığım Mac OS'u 2-3 günde nasıl çalışır hale getirebileceğimi ve nasıl işlem yaptığını öğrendim. Gerçi pek bilemediğim çok yönü var diye düşünüyorum ama sonuçta Apple iPhone 4S 16 GB kullandığım için Mac OS'un ne kadar kapalı bir kutu işletim sistemi olduğunu az çok bilebiliyorum. Neyse lafı daha fazla uzatmadan yaptıklarımı bir an önce yazayım, ki; en azından bu işe girişecekler için naçizane rehber niteliğinde olabilsin.

İlk olarak ML2'nin torrent istemcisiyle http://kickass.to/iatkos-ml2-mac-os-x-mountain-lion-10-8-2-t6943705.html adresinden indirilmesiyle başladım. Windows Üzerinden iAtkos ML2 USB'si Hazırlama | Technopat ile nelere gereksinim duyacağımı önceden kestirip işlemler el verdiğince indirmeye başladım. Bu sırada VirtualBox gibi bir program kullanmayalı neredeyse 4-5 yıl olmuşken bir anda korkularımla yüzleşmek zorunda kaldım. 2007'de kendi PC'mi toplamadan önce Dell marka laptop ile biraz haşir neşir olmuştum fakat 2000'lerin başında 64MB'lık RAM'li bir canavarım vardı. Gerçi makine kendisini zor çalıştırıyordu ama ben ona XP'yi çıktığı ilk 3 ay içinde kurabilmiştim. Sonrasındaki yıllarda da MS Virtual PC'siyle tanışmalar falan fişman, gerçek bir RAM düşmanı "sanal PC" ile tanışmıştım. Bu sefer de yine o zaman olduğu gibi işler çığırından çıkar gibi oldu. Aynı anda Windows 7 x64 Ultime yüklü iken; sanal PC'de Mac OS X, Windows 8 x64 Pro ve tarama yapılan bir Windows 7 x64 Ultimate daha yüklü idi. 16GB'lık RAM'li ASUS'umda sadece 900MB kullanılabilir RAM'im vardı. Tuhaf tabii...

Neyse kompozisyonum lisede çok iyiydi dercesine uzatmanın anlamı yok.

Artık aşamalara geçelim. Klasik ne yaptığımı bilmeden işe girişmeyi sevdiğim için bazen bu PC konusu yarım kalabiliyor. Bunu engellemek için neredeyse 2-3 günlük araştırmadan sonra, hiç düşünmediğim BIOS terimleri ve hiç girmediğim "solucan delikleri" olduğunu fark ettim bilgisayar dünyasında. Bu yüzden BIOS ve ayarlarımı tek tek deneyerek, bildiklerimin üzerinden birkaç kez daha geçerek en ideal haline getirebildim. Bu arada BIOS Update'leri oldu vs. İlk olarak fikir edinmek için BIOS'unuzu "bozup" yeniden düzenlemenizde fayda var. Yoksa gerçekten Mac OS X çalışmıyor lan :p

Bu arada sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir;

• Intel® G31 North Bridge'li Gigabyte GA-G31M-S2L (sanıyorum 2008 üretimi)
  • Intel® Pentium Dual Core (Mac şu an Core 2 Duo olarak görüyor, modelini hatırlayamıyorum. E2000'li bir şeylerdi)
  • 2+2 2GB Hi-Level 800MHz
  • Intel GMA 3100A
  • ATI Radeon HD3650 512MB 128bit (şu an devre dışı!)
  • Western Digital Sata 120GB
  • Sandisk Cruzer Edge 16GB (hiç tavsiye etmiyorum. Çok ağır yazma süreli)
  • A4tech USB Mouse
  • Compaq PS/2 Klavye

Kısacası eski bir sistem kendisi. Annem günde yarım saat filan Flash oyun takılır nette; o kadar.

BIOS ayarları çok farklılık göstermediği gibi, iki bileşen değişikliği yüzünden çok yanlış yollara sapabiliyorsunuz. O yüzden konuyu bilin ki; her dakika birilerine "yarım yamalak" sorular yöneltmeyin. Benim yaptığım BIOS değişikliklerinde sadece Hyper-Threading'i "64bit Mode" yapmak oldu. PS/2'den bağlı komponentleriniz varsa BIOS'ta kesinlikle "Enabled" olmak zorunda ve ilk ekran görüntüsünü almaya yönelik adım atacaksanız benim gibi; PC'nizi donanım bakımından en sade getiren diğer özellik olan "harici ekran kartınızı" devre dışı bırakmanız faydanıza olur.

Kurulum sırasında olanlar zaten "technopat" YouTube sayfasında bulunacaktır. Onun dışında "PS/2 klavye-fare" kullanan masaüstü PC'lerde görülmesi muhtemel, "NumLock" tuşuyla kuruluma devam edilebilen ilginç bir olayı belirtmek isterim. Yükleme sırasında PC donup kalmıştı. HDD ışığı sönmüştü ve Mouse hareket etmiyordu. Belki 1 dakika kadar beklemişimdir ve direkt "NumLock" basıp, PC'nin kilitlenip kilitmendiğini anlamaya çalıştım. Hemen ekrana geri döndü. Zaten sonraki 2-3 kurulumda da PS/2 sürücülerini aktive etmediğim için bu olaya aşağı yukarı aynı kurulum zamanı sırasında olduğunu anladım. Tuhaf.

Her neyse... Kurulum tamamlandı. Her şey hazır gibiydi. Apple, bu sefer kimlik yaratmama izin vermedi. Anneme bi Apple kimliği oluşturayım demiştim oysa ki :D

Son olarak Mac OS X kuracak, deneyecek arkadaşlara önerim; kesinlikle araştırma yapmadan bu işe kalkışmayın. Tek PC'niz varsa da bu işi yapmayın. Aksi takdirde bir hata oluştuğunda telefondan forum sitelerinde gezinmek en sıkıcı şeydir. Daima Windows DVD'si, USB'si, yedek almalık HDD'nizi hazır bulundurun.

http://s8.postimg.org/6hgmcmfxh/IMG_0797.jpg

Herkesin olduğu gibi benim de bazı sorunlarım var. ATI Radeon HD3650 ekran kartının sürücüsünü beceremedim, yardım edebilecek var mı? Bu iAtkos ML2'nin, grafik kartımın o/b 64MB oluşu yüzünden bazı görüntü bozulmaları olması normal mi? Özellikle Dock'un büyüme özelliği sırasındaki ve iMessage'ın ekranını açarken oluşan kırmızı ekranın kalıcı bir durum olmaması için ne yapabilirim?

Apple Mac OS X... Gerçekten kullanımı çok keyifli olan bir işletim sistemi. Gelecek sene MacBook Air 13" için planlarım var. Gerçekten hızını, sistem kararlılığını, telefonumla tam uyuşma prensibini, neredeyse ekran kartım olmadan kurduğum halde bu kadar rahat ve grafik anlamda başarılı çalışmasını çok seviyorum.

Yarın bir kurulum daha yapacağım. Umarım birileri yazımı okur da şu ATI'yi halledebiliriz. Herkese iyi sabahlar ^^

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartını güncel bir nvidia alırsan ucuzundan işini görür kafan rahatlar güzel bir macosx deneyimi yaşarsın...

Hocam eline sağlık da şu resimleri neden ters upload ediyorsun. Bana bunun mantığını bi açıklarsan sevinirim. Sene olmuş 2013 ve en berbat resim düzenleyicide bile sağa sola döndürme varken neden ters resim, neden?

Ahaha ben de anlamadım. PC'de düz duruyor ama upload edilince ters oluyor. Editlendi ^^

Hazır görmüşken hocam seni, bir iki sorum var. MultiBeast programı mı kullanayım yoksa internette bulduğum Kext Helper'ı kullanayım? Çünki neredeyse tüm bilgisayar bileşenlerinin sürücüleri bulunuyor internette. En azından 512MB 128bit'lik ATI Radeon HD3650 ekran kartımı kullanmayı denemek istiyorum.

Bir de diyelim ki -v -x komutlarıyla boot alabiliyoruz; bu komutları ilk boot erkanında girdiğimizdeki gibi, Mac açıldıktan sonra bu kodları bir yere yazmamız gerekiyor değil mi? Orası nerede? Çok fazla şey izleyip okudum ve kafam karışık o kısımda :D
Mac App Store ML 10.8.5 satın alıp kurulum yaparken bu çok işime yarayacaktır diye düşünüyorum. Ya da fikirleriniz var mı? İzlemem gereken bir yol?

Son düzenleyen: Moderatör:
Multibeast şart değil. Eğer emin ise harici Kext de kullanabilirsin.

O komutları yazacağın yer boot.plist. System klasörünün içindedir. ML2 bir başlangıç, biraz kolaya kaçma. Tavsiyem Unibeast ya da diğer vanilla yöntemler.

Aynen öyle. İki haftam kaldı okulun başlamasına, sanırım halledebilirim "vanilla" kısmını. Son bir şey soracağım, deneme fırsatı bulamadım henüz; exFat ile Windows 7 - Mac OS 10.8 arasında dosya aktarımı mümkün mü?

Evet mümkün Mac ve Windows işletim sistemi için ya exfat yada ms-dos fat kullanmanız gerekir. En iyisi exfat. Mac ve windows üzerinde hfs+ ve nfts harddisk kullanmak için bir kaç programda var.

Teşekkür ederim. Okuduğum diğer forum sitelerindeki kullanıcıların pek çoğu NTFS için program kullanmanın sıkıntı çıkarabileceğini söylüyor. Denemek lazım tabii.

O halde TB'lık External-HDD'lerimi exFat yapmam da ileriye dönük bir adım olacaktır.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı