Başarılı Kurulum [Başarılı Kurulum] Lenovo IdePad 320 15IKB (80XL) - Catalina - OpenCore 0.5.9

subseries-hero-image-ideapad-320-15-725x515.png

• Üretici & Model: Lenovo Ideapad 320-15IKB 80 XL
  • Detaylı CPU modeli: DualCore Intel Core i5-7200U, 3100 MHz (31 X 100)
  • Grafik Aygıtları: Intel(R) HD Graphics 620 (1 GB) - NVIDIA 940MX 2 GB
  • Ağ Aygıtları: Realtek 8821AE Wireless LAN 802.11AC PCI-e NIC
  • Disk ve RAM: 1 TB HDD 8 GB RAM DDR4 2400MHz
  • Ses: Realtek ALC230

Her zaman yeni şeyler denemeyi, yeni çıkan uygulamarı, güncellemeyi seven biriyimdir. OpenCore'da yeni olduğu için hemen denemek istedim tabii. :D Intel için fazla önerilmiyordu. Pek konusu da yoktu. TonyMacx sitesinde aynı sisteme sahip arkadaş hem Clover ile hem OpenCore ile başarılı kurulum yapmış. Clover ile kurulum yapmıştım anlamadığım şekilde kasma vardı. OpenCore ile kullanıyorum şu an sıfır kasma. Çok performanslı. Bayağı sevdim açıkcası OpenCore. Tavsiyem sizinde denemeniz.

Çalışanlar ;

Intel HD 620
Batarya
Ekran Parlaklığı
Uyku
Ses
Ethernet
TouchPad
Webcam

Çalışmayanlar ;

Wi-Fi & Bluetooth

BIOS ayarları :

• [Configuration] SATA Controller Mode to AHCI, HotKey Mode to Enabled.
  • [Security] Intel Platform Trust Technology to Disabled, Intel SGX to Disabled, Secure Boot to Disabled.
  • [Boot] Boot Mode to UEFI, Fast Boot to Disabled, USB Boot to Enabled.
  • [Exit] OS Optimized Defaults to Disabled

Kurulum:

Hazır EFI kullandığım için kurulumda batarya, touchpad vs her şey çalışıyordu zaten. 1 TB diskin 220 GB önceki Windows için ayrılmıştı. Tamamen silerek APFS olarak formatladım. İlk formatladığım da hata verdi. Önce "macOS Günlüklü" olarak daha sonra "APFS" olarak sildim diski. Daha sonra yükleme ekranında diski seçerek sorunsuz yükledim.
Kurulum yaptıktan sonra birkaç ayar yapmam gerekiyordu. Aldığım EFI'de Wi-Fi, Bluetooth, SSD için yamalar, kextler mevcuttu. Bunlar silerek kaldırdım sistemimden. Uyku ve ses sorunu için verdiği dosyalardan kurulum yaparak sorunsuz sisteme sahip oldum. Şu an kullandığım EFI sorunsuz.
Ek olarak çözünürlük 1366X768 olduğu için çok küçük geliyordu gözüme. Retina ekran için terminal ile küçük bir kurulum yaptım.
Bu kodu terminal ile açıp sırasıyla " 1 > 3 > 1 " seçerek çözünürlük yükselttim.
Şu an 1440X810 olarak gözüküyor. Aslında biraz daha küçük olabilirdi. :D

Kod:
 bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/xzhih/one-key-hidpi/master/hidpi.sh)"

Ekran Resmi 2020-06-02 17.39.27.png

Ekran Resmi 2020-06-02 17.46.00-min.png

Anlamadığım birkaç sorun var. Sistem "Kaby Lake" olmasına rağmen Hackintool'da "Sky Lake" olarak gözüküyor. Ekran kartı yaması yapmaya çalıştığım da ise "Sky Lake Intel HD 520" olarak gözüküyor. Sorduğum da ise HD 620 problemli gibisinde bir şeyler yazdı ama anlayamadım ben.

Kullandığım EFI ;

Lenovo_IdeaPad_320_15IKB_80XL_OpenCore_EFI

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı