Başarılı Kurulum UniBeast Mac OS X 10.8.5 – Mountain Lion Asrock G31M-VS2

Sistemim
Anakart: Asrock G31M-VS2, DDR2
Ekran Kartı: Asus Nvidia GeForce GT-630 2GB (Harici)
İşlemci: Intel Dual Core E5400 2.70GHz
Ramlar: 1x2GB DDR2 800 Mhz
Sabit Disk: Toshiba 3.5" 500GB SATA 3.0 32MB Önbellek 7200Rpm Harddisk
DVD-Writer: PIONER DVD-RW DVR-221L

BIOS Ayarlarım

Kod:
+ADVANCED
    +CPU Configuration
        *No-Execute Memory Protection [Enabled]
    +Chipset Configuration
        *intelligent Energy Saver [Disabled]
    +Stroga Configuration
        *ATA/IDE Configuration [Enhanced]
        +SATAII_1
            *S.M.A.R.T [Enabled]
            *32 Bit Data Transfer [Enabled]
    +SuperIO Configuration
        *Serial Port Address [Disabled]                         
        *Parallel Port Address [Disabled]

Kullandığım Tüm Araçlar:

OS X 10.8.2 Sanal Makina için:
1.VirtualBox-4.3.36-105129-Win
2.Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-4.3.36-105129.vbox-extpack
3.iAtkos ML2 imajı
4.Windows 8 çalıştıran bir PC
5.MultiBeast – Lion Edition 4.6.1

OS X 10.8.5 Unibeast için:
1.OS X 10.8.5 (12F37) Orijinal imaj dosyası (.DMG)
2.UniBeast 1.5.2
3.USB Bellek 8GB ve Üzeri Benimkisi 16GB Toshiba

OS X 10.8.5 Unibeast Kurulumdan sonra Araçlar:
1.ML2_Bootloader_Installer
2.Chameleon-2.2svn-r2344
3.Kext_Utility.app.v2.6.4
4.MultiBeast - Mountain Lion Edition 5.4.3
5.Chameleon Wizard 4.4.1

Öncelikle herkese merhabalar. OS X’i PC’lerimize getiren TonyMac ve Technopat ailesine en çokta Steve BALTAŞ’a ve Ali GÜNGÖR’e teşekkürü bir borç bilirim. Eğer siz ve Technopat olmasaydı biz bilgisayarlarımıza OS X’i yüklemenin hayalini bile kuramazdık.

Amacım şu oldu sanal Mac ML2’yi kurup sanal Mac’in içerisinde UniBeast ile Mountain Lion 10.8.5 USB Belleğini hazırlayıp sonra bilgisayara kurmak. Yıl olmuş 2016 niye ML derseniz ben OS X’in diğer sürümlerini bunun kadar sevmiyorum biraz geri kafalıca geldiğinin farkındayım. Ama ben OS X’in bu sürümüne aşığım dostlar.

Belirtmek istiyorum ki Mac OSX’i ancak bir haftada kurabildim, ama daha önceside var. Bunun çok daha öncesi var. Ben sürekli PC’me OS X’i kurmaya çalıştım 2 senedir uğraşıyorum ama her defasında PC’min uyumsuz olduğunu düşünüp vazgeçtim. Kurulum ekranını bırakın daha başlamadan her defasında PC’im Reset atıyordu ve daha başında azmim kırılıyordu. Bir Mac bilgisayar almayı bile düşündüm. Ama maddi durumumun yetersizliği sebebiyle alamadım. Çünkü Mac bilgisayarlar bildiğimiz gibi çağu insanın alabileceği bir maliyette değil.

Son olarak Üstadların bu vidyoda belirttiği gibi kurulumdan sonra OS X’i AppStore satın almanız yasallık açısından gereklidir,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1. Sanal Mac OS X ML2 Kurulumu

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Buradaki viyodaki rehberi kullandım. Ama belirtmek istediğim üç beş nokta var. İlki benim PC’im çok yüksek bir sistem değil yukarıda da belirttiğim gibi 2GB Ram yüklü sadece. Bu yüzden kurulum yaparken epey bir zorlandım. Öncellikle sanal makineya 950 mb RAM tanımladım. Ama kurulum 3 dakika kala donuyor ve devam etmiyordu. Daha sonra internette biraz araştırmam sonucunda Ram’in yetersiz olduğunu öğrendim. Ama bir problem daha olmuştu şimdi. Benim PC’min Ram’i 2GB Ayırmaya yetecek kadar yoktu. Bende 1535 MB Ram ile şansımı denemeye karar verdim. Kurulum başarılı oldu ama bu defada OS X yüklenip yeniden başladıktan sonra Apple dönen logoda takıldı. 30 dk. Felan bekledim belki açılır diye ama nafile gücü kesip yeniden başlattım ama tık yok. Vazgeçecektim ki son bir deneme daha yapmaya karar verdim. Ama bu defa bunlara ek olarak VirtualBox’tan Ekran belleği boyutunu 128mb yaptım.

Beklenmeyen başarı. Sanal makineye ML2 Kurulmuştu. İnanamıyordum hayal gibiydi sanaldı ama ilk başarım bu oldu. Tabii ki inanılmaz derecede yavaştı ama çalışıyordu ya işte, hem zaten amacım bu makinede UniBeast USB’si hazırlama USB Belleği hazırlamaya koyuldum UniBeast ile... Ayrıca belirtmeliyim ki benim ki kadar yavaş bir sistemde USB Belleği hazırlama uzun sürüyor işlem devam ettiği müddetce bekleyin...

Evet sevgili Technopatlar buradan bir sonuca daha varabiliriz: minimum 2 GB Ram’i olan Windows çalıştıran bir bilgisayara da Sanal makineden ML2 kurulabiliyor.

2. Sanal Mac OS X’te UniBeast ile USB Belleği Hazırlama

Yine üstadların yukarıdaki linkteki videosundan yararlandım, Flash’ı sanal makineye takın.

1-Flash' ı Biçimlendirme.
-Disk izlencesini aç.
-USB Belleği seçip -Bölüntüle sekmesine gel.
-Bölüntü Yerleşimi – 1 Bölüntü yap.
-Biçim - Mac OS Genşletilmiş (Günlüklü)
-Seçeneklerden - Ana Önyükleme Kaydı (Master Boot Record) seç.
-İsmini ML5UNI yap.
-Ve Son olarak Uygula deyip Flash Belleği bölüntüle.

2-Install OS X Mountain Lion 10.8.5.dmg (Bunu webten kolaylıkla temin edebiliyorsunuz orijinal official olmasına dikkat edin.) dosyasını çift tıkla doğrulamanın bitmesini bekle Açılan pencereden OS X Mountain Lion'ı Yükle uygulamasını sürükle bırak yöntemiyle Uygulamalar içine kopyala.

3-UniBeast - Mountain Lion 1.5.2 Uygulamasını çalıştır. Sürdür diyerek hedef seçe kadar
gel. Buaradan formatlamış olduğun USB Belleği seç ve Sürdür de Sıraki menüden
Eğer Laptop' a kurulmayacaksa hiçbir seçeneği seçmeden Sürdür de. Laptop’a kurulacaksa işlem biraz değişiyor. Laptoplar için nasıl olduğunu bilmediğimden burada yorum yapmayacağım. Sonraki menüden Yükle de. USB Belleğin hazırlanıyor yükleme Başarılı oldu ibaresini gördün mü İşlem Tamamdır USB Hazır.

UYARI: USB Bellek en az 8gb olmalı.
UYARI: İşlem uzun sürebilir 1 saati bulabilir sabırla bekle.
UYARI: UniBeast ile USB Belleği hazırlarken süre ileriye doğru sayıyor önemli değil.

3. UniBeast Mountain Lion kurulumu

Buradaki vidyodan faydalandım.
Burada belirtmek istediğim bir nokta var BIOS ayarlarınız çok önemli Tonymac ve Technopat sitelerinde BIOS’unuza gerekli ayarları yapmanız hayati önem taşıyor. Eğer bu BIOS ayarlarını doğru bir şekilde yapmazsanız kurulum ekranına ulaşmak için yapacağınız tüm çabalar boşa gidecektir. Özetle baştan oyunu kaybetmiş olacaksınız. Benim başıma geldiği için ÖNEMLE vurgulamak istedim sizin başınıza gelmez umarım.

Bir nokta ise şu kurulum için veya kullanım için PS2 Klavye ve fare benim bilgisayarda çalışmadı USB Slotlu fare ve klavye kullanmam gerekti bunuda burada belirteyim.

Kurulum ekranına ulaşabilceğime ihtimal vermiyordum. Bios ayarlarını yukarıda belirttiğim şekilde yaptığımda yüzlerce boot denememde gerçekleşmeyen bir durum gerçekleşti bu defa. Her denememde bilgisayar kendine Reset atıyordu ama bu defa yazılar akmaya başladı ve bir yerde takıldı. Şu anda tam hatırlayamıyorum ama sanıyorum Configuration Begin kısmında takıldı. Bu bir başarıydı benim için, ilk defa elle tutulur bir sonuca ulaşmıştım. Tabii bundan sonrası kolay olur diye düşünmüştüm ama burada da epey bi uğraştım neyse fazla teferruata girip canınızı sıkmayayım.
Boot ekranına ulaşmak bana gerekli komutlar şunlar oldu,
USBBusFix=Yes PCIRootUID=0

Bu komutlarla kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Kurulum gerçekleştikten sonra yine USB bellekten boot ediyoruz, ama sabit diski seçiyoruz. Bilgisayarın açılması için yine komutlar gerekli olabilir. Benimkinde gerekli oldu ve yine,
USBBusFix=Yes PCIRootUID=0
komutlarıyla başarıyla Pcyi sabit diskten başlatıp, başlangıç ekranına gelebildim. Hesap yaratıp Mac i başlattım.

3. Kurulumdan sonra

Mac açıldıktan sonra Bootloader kurma işine geldi sıra. Benim bu kısımda zorlanacağım aklımın ucundan bile geçmiyordu ama bu kısımda 2-3 gün uğraştım. Kendimi okyanusu geçip derede boğulmuş gibi hissediyordum. Kafayı yiyecektim. Neyse sürekli uzatıyorum niyeyse. Anlatımda söylenenleri harfiyen yaptım demeyeceğim ama belki anlatımlarda bir yerde benim sistemle uyuşmayan bir şeyler vardır belki ben bi yeri sürekli yanlış yapıyorumdur ama her bootloader yükleme denememde başarısız oldum. Sürekli Windows açılıyordu boot seçim ekranı gelmiyordu. Bunu şu şekilde çözebildim,

Öncelikle, Terminal Gizli Dosyaları Göster/Gizle

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE ; killall Finder
defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE ; killall Finder

1.Öncelikle, Görünmez dosyaları gösterin, terminal’e birinci komutu girerek. işlemler tamamlayıcaya kadar. Daha sonra işlemler bitince diğer komutu terminal’e girip eski haline getirebilirsiniz.

2.ML2_Bootloader' i Mac' i Kurduğun diske kur.

3.Chameleon' u Özelleştir diyerek
-Chameleon Bootloader - Standart
-Themes - Standart
seçenekleriyle Mac' i kurduğun diske kur.

4.Mac' i kurduğun diski aç ve boot dosyası ile
Extra klasörünü sil ve UniBeast usb bellekten Boot
dosyası ile Extra klasörünü buraya kopyala.

Ayrıca mac’i kurduğunuz diskteki Extra klasörünün içindeki org.chameleon.Boot.plist dosyasını Mac’inizin komut girmeden açılması için düzenleyebilirsiniz. Örneğin benim
org.chameleon.Boot.plist dosyama aşağıdaki şekilde,

Kod:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
    <key>Boot Banner</key>
    <string>No</string>
    <key>GraphicsEnabler</key>
    <string>Yes</string>
    <key>Instant Menu</key>
    <string>Yes</string>
    <key>Kernel Flags</key>
    <string>npci=0x3000 USBBusFix=Yes PCIRootUID=0</string>
    <key>Legacy Logo</key>
    <string>Yes</string>
</dict>
</plist>

ve komut girmeden Bootloader ekranından mac’i yüklediğim diski seçip komut felan girmeden Enter’a basıp açıyorum.

Bootloader yüklendi. Yeniden Başlat.

Olası Hata Boot0 Error GPT hatası
Çözüm:
Mac' i USB Bellek' ten boot et ve USB seçeneği
ile kurulum ekranına gel. -İzlenceler-Disk İzlencesini
aç ve Mac' i yüklediğin diski seçerek Bağlantıyı kes
deyip Bağlantıyı kes ve disk izlencesini kapat.
-İzlenceler-Terminal' i aç ve aşağıdaki kodu gir. Kod:
Kod:
diskutil list
Enter' a tıkla disk listesi gelecek Mac' i yüklediğin diski
not et. Şimdi aşağıdaki kodu gir:
Kod:
dd if=/usr/standalone/i386/boot1h of=/dev/disk0s2
Burada disk0s2 Mac' i kurduğun yer olmalı. Enter diyin. Daha sonra
kod onaylanınca Terminal' i kapatıp. PC' yi yeniden başlat.

Ayrıca burada belirtmek istediğim Bir şey daha var dd ile başlayın biraz uzunca olan bir kod daha vardı ama o bende bu hatayı gidermek için işe yaramadı bu kod yaradı belki faydası olur diye bunuda belirteyim.

MultiBeast Mountain Lion programını ben sadece Fake SMC kurmak için kullandım.

Son olarak kext_utility programını ses kextlerini yani sürücülerini yüklemek için kullandım. Yükleme yapmak için programı açıyoruz ve bilgisayrımıza uygun ses için bulduğumuz .kext dosyasını programın penceresine sürükleyip şifremizi girip yüklüyoruz.

Evet arkadaşlar benden bu kadar.

Burada yine recep baltaş’a ve ali güngör’e teşekkür ediyorum.
İyi ki varsiniz. İhtiyacim yok ama diğer videolarinizi da izliyorum. Anlatim akici ve kafada soru birakmiyorsunuz.

Ayrica kendimle ilgili şöyle bir kaniya vardim. Bu işe başlayip bitirene kadar çektiğim o kadar eziyet hiç zoruma gitmedi. Her anindan zevk aldim. İnsan sevdiği işi yapinca, başari kaçinilmaz oluyor ve çalişmiş olmuyorsun. Bu piyasaya yönelicem yani bilgisayar piyasasina çünkü kalbim burda.

Şimdi bana yapacak tek bir şey kaliyor lanet federaller yakalayana kadar, mac’in dünyasinda atimi özgürce koşturmak.

Zaman ayirip okuduğunuz için teşekkürler... Kendinize iyi bakin. Çünkü her bir insan kiymetlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
kullanılan tüm araçlar ML2 Bootlader Installer -Drivers -Kext Wizard...
NeXT.zip
Düzeltme, kullandığım araçlar:

-UniBeast 6.2.0

-KextBeast 2.0.2

-HDAudio.kext

-Clover Configurater

-MBR Patch Yosemite

-MBR Patch El Capitan

-iAtkos ML2 Bootloader Installer

-VoodooPS2 Controller

-RealtekRTL8100.kext (8102EL Ethernet için)

-ShowHiddenFilesApp

Link: NeXT2.zip

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı