Başarılı olacak insan önceden belli mi?

244012

Hectopat
Makaleler
7
Bugün hocayla konuşurken bu liseden ODTÜ, İTÜ falan çıkmaz, bu insanların önceden belli olabileceğini söyledi. Kendime bakınca da büyük bir değişiklik olmadı bende diye düşündüm. Sizce hoca haklı mı, doğru mu söylüyor? Bu üniversiteler için çabalamak boşa mı?

Tabii ki hayır. Gizlilik senin için sorun değilse, gittiğin liseyi öğrenebilir miyim acaba?
Girdiğim zamanda 300 puan olan Fatih Anadolu Lisesi.
Başarı demek ODTÜ İTÜ kazanmak demek mi? Yüksek puanlı okulları kazanan kişiler çoğunlukla orta okuldan düzenli olarak çalışmaya başlayıp fen liselerine gidenler oluyor. Onun dışında nadiren sonradan hazırlanıp giren vardır.
Ortaokuldan bu zamana kadar pek de iyi geçmedi benim için. Bu durumda ne tavsiye edersiniz?

Yüksek puanlı okulları kazanan kişiler çoğunlukla orta okuldan düzenli olarak çalışmaya başlayıp fen liselerine gidenler oluyor.
Söylediğinize pek katılmıyorum. En azından benim hayatım ve çevrem böyle değil. Ortaokul ve lisede notlarım çok da yüksek değildi. Takdir belgesi hiç almadım desem yeridir. Hatta bazı dönemler teşekkür de alamadığım oldu. Üniversite sınavı bir düzene oturmuş. Biraz mantığını çözmek lazım. 12. sınıfa kadar elime kitap alıp soru çözmedim. 12. sınıfta da aşırı şekilde çalışmadım. Hatta sosyal anlamda en aktif olduğum seneydi diyebilirim.

Hayattaki başarılar asla okulla kıyaslanamaz. Öyle olsaydı RTE ülkeyi yönetmezdi, hani diploma?
Klasik eski kafalı hoca sözleri. İstediğin üniversiteden mezun ol, yurtdışı için zerre önemin yok.
Adamlar üniversiteyi yarım bırakıp dünyanın sayılı şirketlerini kuruyorlar. Biz hala saçma salak sınav sistemleri ile kendimizi avutuyoruz.
YKS’ye ilk giren kesimdenim. Bir kişinin lafıyla sistem değişti.
Bu ülke de çokta takmayacaksın. Güzel güzel yerleş, kendini geliştir ve git buradan.
Hocanın saydığı üniversitlerden mezun olsan bile stagflasyonun allahını yaşayan, genç işsizliğin %26 olduğu bir ülkede yaşayacaksın.
Son olarak yurt dışında insanlar senden o ülkenin tecrübesini bekleyecekler. Yani başlangıçta zorlanacaksın ama buna değer.
Yeni gümrük vergilerimiz hayırlı olsun...

Hic bir sey onceden belli degil. Kader insanlari kontrol etmek icin uydurulmus bir kavram. Yarinki hava durumunu dahi etkileyen binlerce kaotik parametre var, kesin tahmin yapilamiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı