Base64 ile ilgili Türkçe detaylı bir video anlatım var mı?

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Merhaba değerli forum üyeleri,

Base64 ile şifrelenmiş bir metni decode ettiğimizde, örneğin QW5k ifadesinin And kelimesine eşit olduğunu görüyoruz. Peki, bilgisayar nasıl oluyor da bu şifreyi çözüp And kelimesini yazabiliyor?

1709127276414.png

Base64 Encode Algorithm | Base64 Algorithm | Learn | Base64
videoluk bir olay yok, And kelimesi ile deneyebilirsin.
Hocam Ben bunu nasıl desem bir tablosu falan var gibi zann ettim. Yani örnek veriyorum Q'nin karşılığı A gibi. O tabloya göre kendisi çözüyor falan zann ettim. Demek ki, bunu sadece bilgisayar yorumluyor. Nasıl desem ben neyi çözmek istedim biliyor musunuz?

Örneğin: 8361 / 9 = 929

Burada 8361'i 9'a bölüp nasıl kalanı bulabiliyorsak onu da aynı şekilde bulmak istiyordum. Mesela converter nasıl oluyor da bunu A yazınca sol tarafda Hex Binary kodlarını yazıyor onu anlamak istedim ve neye esasen karşılığını buluyor gibi gibi. Muhtemelen bu olay programlamaya giriyor anlaşılan ve sadece programlama çözüyor bizim çözebileceğimiz bir şey değil anlaşılan. Ben bunun alfabesi var zanne etmiştim karşılıkları orada yazıyor diye.

Hocam Ben bunu nasıl desem bir tablosu falan var gibi zann ettim. Yani örnek veriyorum Q'nin karşılığı A gibi. O tabloya göre kendisi çözüyor falan zann ettim. Demek ki, bunu sadece bilgisayar yorumluyor. Nasıl desem ben neyi çözmek istedim biliyor musunuz?

Örneğin: 8361 / 9 = 929

Burada 8361'i 9'a bölüp nasıl kalanı bulabiliyorsak onu da aynı şekilde bulmak istiyordum. Mesela converter nasıl oluyor da bunu A yazınca sol tarafda Hex Binary kodlarını yazıyor onu anlamak istedim ve neye esasen karşılığını buluyor gibi gibi. Muhtemelen bu olay programlamaya giriyor anlaşılan ve sadece programlama çözüyor bizim çözebileceğimiz bir şey değil anlaşılan. Ben bunun alfabesi var zanne etmiştim karşılıkları orada yazıyor diye.
Senin bahsetttiğin şifreleme yöntemi;
Bu çok eski zaman önce ortaya çıkan bir algoritma.

Ayrıca şifreleme programlamatik değil. Veri güvenliğinin olduğu herhangi bir yerde olabilir.

Senin bahsetttiğin şifreleme yöntemi;
Bu çok eski zaman önce ortaya çıkan bir algoritma.

Ayrıca şifreleme programlamatik değil. Veri güvenliğinin olduğu herhangi bir yerde olabilir.
Karışık gözüküyor. Mesela demek istediğim olay şu hocam. Base64 Decode olmadan o şifreyi çözebilseydin nasıl çözerdin?

Karışık gözüküyor. Mesela demek istediğim olay şu hocam. Base64 Decode olmadan o şifreyi çözebilseydin nasıl çözerdin?
İlk önce hash algoritmasını bulman lazım. Bulduğunda simetrik mi değil mi buna bakmak lazım. Değilse uğraşmaya değmez. Brute force dışında aklıma gelen hiçbir yöntem yok. Fakat simetrik ve global bir algoritma ise algoritmasını alıp decode edeceksin.

Diyelim hash algoritması yok. Eleman kendi algoritmasını yazmış. O zaman büyük ihtimal simetriktir. İlk yöntemim eğer kendi parametrelerimle hash üretebiliyorsam bu çok daha kolay hale gelebilir.
  • Eğer aynı harf aynı harfe denk geliyorsa basit chiper algoritması. Çözmek uzun sürmez.
  • Eğer aynı harf aynı harfe karşılık gelmiyor, fakat bir süre sonra kendini tekrar ediyorsa, harfin sayısal değerleri ile oynandığı ortadadır. Hangi uzunluktan sonra tekrar ettiği bu sayısal oynamayı sana verir. Buradan yola çıkıp algoritmayı çözebilirsin. Bu çok daha uzun sürebilir.
  • Eğer aynı text sürekli farklı çıktı veriyorsa, o hash içerisinde bir yerde sayısal bir değer tutuluyordur. Bu sayısal değer hash içerisinde sabit bir yerdedir. Bu hash değeri kullanan 2. yer bunun yerini biliyor ve bu sayısal değere göre şifreyi çözüyor. Peki bu nerede? Her yerde olabilir. Çözmek imkansız olmasa da yakındır.

Farklı yöntemler olabilir. 1 ve 2. adım kolay çözülen algoritmalar. 3. adımı bizzat kendim kodladım. Çözmek gerçekten imkansız olabilir.

Base64 sifreleme ya da hashing degil. Encoding.
Once terimleri ve farkliliklari bilmelisin.

Karaketlerin beirli bir map tablosu var, A yi B ye ceviriyorsun bu kadar. Benzet encoding yapan tonla metod var, neyi neye cevirecegin de amaca gore degisiyor.

Base64 sifreleme ya da hashing degil. Encoding.
Once terimleri ve farkliliklari bilmelisin.

Karaketlerin beirli bir map tablosu var, A yi B ye ceviriyorsun bu kadar. Benzet encoding yapan tonla metod var, neyi neye cevirecegin de amaca gore degisiyor.
İşte Bana aslında o tablo lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı