Başınıza Gelen Teknolojik Olayları Paylaşalım

Erdemm5

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ilk olarak ben kendi başıma bizzat gelen bir olayı anlatmak istiyorum.
Eski bilgisayarım artık öldüğü için yeni bir sistem topluyordum. Electro World'e gittim şuan ki Bimeks yani :)

Her neyse aldım GA-B75M-D2V anakart, G2030 işlemci, 8GB ram. Eve geldim parçaların montajını yaptım, power kablolarını da bağladım. Anakarta güç girmiyor hiç. Sorun PSU'da değildi, herşeyi denedim ancak halen anakart çalışmıyordu.

Bende en son çare olarak tekrardan Electro world'e götürdüm anakartı, dedim ki; Böyle böyle, anakarta güç gelmiyor dedim olayı anlattım. Adam bana aynen şu kelimeyi kullandı: "İşlemciyi yanlış takmışşınız, bu anakarta işlemci takılmazsa anakart hiç bir şekilde açılmaz dedi".

Bende dedim ki; "Bakın işlemci doğru takılmış eminim, hemde bir anakarta işlemci yanlış bile takılmış olsa başlangıç ekranında CPU hatası verir biosta kalır bilgisayar" dedim inanmadı. Hayır öyle şey olmaz kaç senedir uğraşıyorum ben bu işlerle dedi, bende peki şurdan 0 bir anakart çıkarın ve güç kablosu takın bir çalıştırın işlemci olamadan dedim tamam dedi. Taktı işte çalıştı, anakart biosta kaldı. Bende dedim bakın işte normalde çalışır anakart, ama buna hiç enerji gelmiyor dedim. Adam da tamam bu bizde dursun teknik servisimiz bakacak size yarın haber vereceğiz dedi.

Her neyse ertesi gün oldu tekrar aradılar, Electro world'e bekliyoruz sizi Erdem bey dediler. Gittim bende evet buyrun dedim, aynen şu şekilde dedi adam; " Sizden özür dileriz, anakart arızalı aynısı ile değişimini şimdi yapacağım" dedi. Bende teşekkürler dedim, tekrardan 0 yeni anakart aldım ve eve geldim anakartı çalışmıştı şükür dedim :)

Sonuçta Electro world hatasını kabul etmiş oldu, bir yaramazlık olmadı :) Sizinden başınızdan böyle komik bir durum geçtiyse paylaşırsanız seve seve okurum.. İyi forumlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ilk toplama bilgisayarimi yaptigim zaman bir heyecanla anakartin kullanma kilavuzunu okumadan direk monte ettim. Kasayla anakarti ayiran alt vidalari gerekli yerlere takacagima hepsini taktim (ATX, MINI ATX bütün bosluklari doldurdum) bos kalmayacak sekilde.
Sonuc malum elektrigi yiyince anakart yandi. O gün bugündür kullanma kilavuzunu okumadan sac kurutma makinesi bile acmiyorum... :)

Bundan 10 sene önceydi. Ana kart arızalanmış. O zamanlarda da çok iyi anlayan tamirci bulamadık tabi. Ana kart harici bütün parçaları yeniledik sorun düzelmeyince ana kartı da yeniledik. Sonuç: yepyeni bir bilgisayarımız olmuştu.

Yaklaşık 6 sene önce Age of Empires oynuyordum. Birden büyük(çok da değil)bir sesle kasam patladı. Ödüm kopmuştu. Neden bilmiyorum power tuşunu bastım küçük çapta bir daha patladı. Ardından fişi çekip camları açtım her yer duman olmuştu :D Meğer kaçak elektrik(bizimkisi kaçak değildi) yüzünden power patlamış :)

Bu yıl yaz aylarında eski kasamla oyun oynuyordum neyse dedim bi temizlik yapayım ozamanda dışarı üfleyecek şekilde değilde elektrik süpürgesiyle tozlarını aldım bilgisayarin aldım tozlarını kabloları bağladım tam düğmeyi yukarı kaldırdım mavi bi ışık gözlerimin önünde parlayıverdi.

Hemen düğmeyi kapattım baya korktum ama insanoğlu merak etmeden durmaz tekrar açtım tekrar ışık geldi, bir kere daha deniyeceğim dedim bu kez koku gelmeye başladı. En sonunda uslandım ekran kartımda PSU'da yanmıştı, Allah'tan pc'nin diğer bileşenlerini yakmadım. Hadi onu geç evi yakmadım, ondan sonrada hiçbir zaman merakıma yenik düşmedim her işin başı sabır :D

Bu yıl yaz aylarında eski kasamla oyun oynuyordum neyse dedim bi temizlik yapayım ozamanda dışarı üfleyecek şekilde değilde elektrik süpürgesiyle tozlarını aldım bilgisayarin aldım tozlarını kabloları bağladım tam düğmeyi yukarı kaldırdım mavi bi ışık gözlerimin önünde parlayıverdi.

Hemen düğmeyi kapattım baya korktum ama insanoğlu merak etmeden durmaz tekrar açtım tekrar ışık geldi, bir kere daha deniyeceğim dedim bu kez koku gelmeye başladı. En sonunda uslandım ekran kartımda PSU'da yanmıştı, Allah'tan pc'nin diğer bileşenlerini yakmadım. Hadi onu geç evi yakmadım, ondan sonrada hiçbir zaman merakıma yenik düşmedim her işin başı sabır :D

Elektrik süpürgesi ile toz almak normalde zarar vermez ama. Yoksa benmi konuyu anlamadim ben hep tozlari elektrik süpürgesiyle alirim mesela...

Bende başımdan geçen komik bir olayı anlatayım..
Yıl 2007 yiğenim motor yarışı oyunu almıştı şu Honda CBR 600 R serisi motorlar var, keyifli bir oyundu ön kaldırıyorsun, olduğun yerde patinaj atıyorsun, birinci olmakla uğraşıyorsun falan. Birgün motoru durduğu yerde lastikleri patinaj şeklinde kaydırmayı keşfettim olduğu yerde dumanlar içerisinde patinaj atıyor arka lastik ile yuvarlak daireler çiziyorum derken bir koku geldi. Lastik yanığı kokusu çok şaşırdım ne kadar güzelmiş bu oyun hem patinaj atıyor hem kokusu geliyor diyerek daha bir heveslendim derken arkasına paat diye bir ses geldi. Meğer Power Supply'ım yanmış, ama yine de keyifliydi :)

Madem birşeyler paylaşıyoruz bende başımdan geçen olayı paylaşayım. :)

Yıl 1996 ben 1991 doğumluyum. İlk bilgisayarımı babam almış gelmiş muhteşem bir süpriz yapmıştı bana. Hemen kurduk falan çalıştırdık o zamanlar Windows 95 var tabi. :) Delta force' du yanlış hatırlamıyorsam. Hep onu oynardım. Tabi 2-3 haftada bir eve bilgisayarcılar gelir sürekli. Donanımsal olarak değilde, yazılımsal olarak hep bozardım. Tabiri caiz ise Windows göçerdi. :) Xp nin ilk çıktığı zamanlar korsancı bi abiden edinmiştim Xp cd'sini. Neyse hep bilgisarcılardan gördüğüm gibi sora sora nasıl format atılacağını öğrendim. Eve geldim heyecanlı bir şekilde taktım Cd yi kurulumu başlatmak için herhangi bir tuşa basın diyor bastım tuşa. Kurulum ekranı falan geldi, bilgisayar yeniden başladı tekrar o malum yazı kurulumu başlatmak için bir tuşa basın tekrar bastım bende. En az 10 kere falan bu durumu tekrarladım. Olan Windows 95 de gitti tabi haliyle. Babam saolsun hiç üşenmeden yine şirketten bir bilgisayarcı getirdi. Meğer her seferinde kurulum başlatmamak gerekiyormuş bunu öğrenmiş olmuştum o yaşlarda. :) Bunu yaşayan tek ben değilimdir tahmin ediyorum. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı