Basit bir işletim sistemi yapmak

Yani mesela basit bir işletim sistemi yaptık. Bunu daha ileri boyuta taşıyabilir miyiz? İşi büyütebilir miyiz?
Mesela klavye mouse kullanabileceğiniz arayüzü olan bir işletim sistemi yapabilirsiniz. Bir de vFat dosya sistemini de kullanabilirsiniz. Ama sistem tamamen bağımsız çalışmıyor. Mesela Cosmos'da şu anda internet ve USB desteği yok. Yapacağınız proje Cosmos'un olanakları kadar olabilir. Ama yine de ortaya güzel şeyler çıkarabilirsiniz ki bayağı güzel projeler de var: aura-systems/Aura-Operating-System . Ama dediğim gibi tam bağımsız çalışmayacağı ve bilgisayarın hala bazı özelliklerini kullanamayacağınız için bir yere kadar büyütebilirsiniz.

Sıfırdan kerneline kadar yazmam zor. COSMOS kullanıyordum o da VM dışında çalışmıyor (PS/2 klavye zorunluluğu). Bir şekilde ekrana yazı yazacak bir işletim sistemi yapabilir miyim? COSMOS'un sorununu çözecek bir şey veya COSMOS benzeri bir şey önerseniz daha iyi olur.
Çoğu bilgisayarın biosunda usb klavye ve fareyi ps 2 gibi emüle etmeye yarayan bir ayar bulunur fakat ismini unuttum. Bunu açabilirsiniz. Bu videoda anlatmaktayım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı