Basit Bir Programlama Dili Oluşturmak

Neyi öğrenmek istediğine karar vermelisin önce programlama dilinden bahsedersen bu işin için biraz donanım biraz işletim sistemleri birazda sonlu otomatlar teorisi işin içine giriyor, işlemci için çoğunlukla elektronik temelli donanım ve makine diline sahip olman gerekecek big data ise bunun çok ayrı yerinde işin içine istatistik veri bilimi veri madenciliği gibi kavramlar giriyor senin biraz kafan karışık sanırsam

Big datayı internetten birçok şey öğrenebileceğimi söylemek için söylemiştim
Neyi öğrenmek istediğine karar vermelisin önce programlama dilinden bahsedersen bu işin için biraz donanım biraz işletim sistemleri birazda sonlu otomatlar teorisi işin içine giriyor, işlemci için çoğunlukla elektronik temelli donanım ve makine diline sahip olman gerekecek big data ise bunun çok ayrı yerinde işin içine istatistik veri bilimi veri madenciliği gibi kavramlar giriyor senin biraz kafan karışık sanırsam

Ben 12 yaşındayım ve yazılım ağırlıklı üniverssite okumak istiyorum. Hangi yoldan gidersem benim için daha iyi olur?

Hocam bir bakar mısınız bidirimlerden görmediniz

Son düzenleme:
Üniversite sınavına en az bir 6 sene var o zamana kadar okul derslerini ihmal etmeden çalış üniversite sınavında iyi bir puan yaparsan iyi bir üniversitede bilgisayar ya da ya da yazılım mühendisliğinden birini kazanabilirsin, şimdilik programlama ile devam et ve ingilizceni geliştir

Hocam merhaba ben de kendi programlama dilimi yapmak istiyorum. Siz yapabildiniz mi şu an ne durumdasınız? Başardınız mı? Başardıysanız da nasıl, ne yaparak?

Her programlama dili Assembly seviyesinde derlenmez. Bkz. TypeScript, CoffeeScript gibi diller JavaScript'in ES sürümlerine derlenebiliyor. Veya Java, Kotlin, Groovy, Scala gibi diller Java ByteCode'a derlenip JVM üzerinde çalışır.

Ancak derleyici veya yorumlayıcı tasarımı bilmeniz şart. Programlama dillinin, aynı doğal dillerdeki gibi Lexical, Syntax, Grammer, Expression yapılarını oluşturmanız gerekecek. Bunların altından kalkmak her yiğidin harcı değildir.
Automata Theory'i su gibi bilmeniz gerekiyor.

GitHub üzerinde Python ile yazılmış bazı amatör programlama dilleri mevcut. Hatta birkaç tanesi Türkçe. Biraz inceleyin. Uğraşılırsa 6-12 ay içerisinde vasatın üstünde Turing complete bir programlama dili yazılabilir.

Son düzenleme:
Bir şeyi ileri düzey bilmek de, bir şeyi yapmak da ha diyince olacak iş değil. Kesinlikle bilginizi küçümsemek istemiyorum ama "ileri düzey" bilgi yılların tecrübesini ister. Soruya gelince. Tek başınıza yeni baştan bir dil yapamazsınız ilk önce bunu bilin. Teoride tamam mümkün ama kendimizi kandırmayalım pratikde olmuyor.
Bunu anladığınızı varsayarak + bilgi seviyenizin söylediğiniz gibi olduğunu varsayarak devam ediyorum. Yeni dil oluşturmak yerine kütüphane yazmayı deneyin. Veya bir dilin mimarisi kullanan üst dil oluşturun. Hevesinizi kırmak istemiyorum bunları yapmanız zor ama bir gayretle başlayın bir ucundan ileride daha iyileri de olur. Saygılar.

Merhaba foruma bu konu içi kayıt oldum aslında.
Bence en iyi ve en az uğraştıracak çözüm, temel olarak C# kullanıp üstüne bir şeyler yazmanız.

Tamamen bir çok noktada string işlemleri olacak. Aklıma böyle bir şey geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı