Basit Bir Programlama Dili Oluşturmak

Aslında o taraflar çok karmaşık taraflar. Assembly komut tabanlı çalışan her baba yiğidin harcı olmayan bir yapı. Ayrıca assembly'den sonra da makine dili denen binary yapı da var.
Açıkçası amelelik yazman bir işine de yaramayacak açıkçası. İşlevsel bir dil üretmen aylarını alabilir. Onun yerine kendini algoritmik yapıda geliştir. Kimse sana dil yaz demeyecek ya da yazman bir şey ifade etmeyecek.

Açıkçası amelelik yazmam bir işine de yaramayacak açıkçası. İşlevsel bir dil üretmen aylarını alabilir. Onun yerine kendini algoritmik yapıda geliştir. Kimse sana dil yaz demeyecek ya da yazman bir şey ifade etmeyecek.

Tamam teşekkürler. Bir sorum daha olacak, C++ ile bir tiny Basic compiler yapılabilir mi?

Tamam teşekkürler. Bir sorum daha olacak, C++ ile bir tiny Basic compiler yapılabilir mi?

Yapılabilir. Genel de C kullanılır diye biliyorum. Ancak senin dillere çok taktığını görüyorum. Önemli olan dil değil algoritmik yapı. Koda baktığında ne yaptığını görebiliyor musun? Önemli olan bu.

Yani kendin compiler olmalısın. Üniversitede bana kağıda satırlarla kod yazdırdılar ve program doğru sonuç vermezse soru yanlış oluyordu.

Benzer bir konuya daha once de cevap atmistim. Basit programlama dili olusturmak cok zor bir sey degil, cogu CS programinda tum ogrenciler olustururlar bunu zaten. Hatta ITU gibi donanim agirlikli programlarda direkt dusuk frekans/bit calisan islemci yapiliyordu bir donem. Hala gecerli mi bilmiyorum.

Flex, Bison, yacc gibi keyword'leri arastirarak ogrenebilirsiniz.

Bu ornek dokumantasyon: Lexical Analysis With Flex, for Flex 2.6.2: Top

Bu 3. sinif CS ogrencisinin odevi: The-Keyboard-Guy/simple-programming-language-using-flex-and-bison

Lexical analiz nedir, parse tree nedir gibi konseptleri ogrenince aslinda basit bir compiler'in Pumping Lemma oldugunu goreceksiniz.

CS okuyanlar ne dedigimi anlarlar, Udemy kursu takip edenler icin Japonca bunlar.

Benzer bir konuya daha once de cevap atmistim. Basit programlama dili olusturmak cok zor bir şey degil, cogu CS programinda tum ogrenciler olustururlar bunu zaten. Hatta İTÜ gibi donanim agirlikli programlarda direkt dusuk frekans/bit calisan islemci yapiliyordu bir donem. Hala gecerli mi bilmiyorum.

Flex, Bison, yacc gibi Keyword'leri arastirarak ogrenebilirsiniz.

Bu ornek dokümantasyon: Lexical Analysis With Flex, for Flex 2.6.2: Top

Bu 3. sinif CS ogrencisinin odevi: The-Keyboard-Guy/simple-programming-language-using-flex-and-bison

Lexical analiz nedir, parse tree nedir gibi konseptleri ogrenince aslinda basit bir Compiler'in Pumping Lemma oldugunu goreceksiniz.

CS okuyanlar ne dedigimi anlarlar, Udemy kursu takip edenler için Japonca bunlar.

Çok çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz.
Benzer bir konuya daha once de cevap atmistim. Basit programlama dili olusturmak cok zor bir şey degil, cogu CS programinda tum ogrenciler olustururlar bunu zaten. Hatta İTÜ gibi donanim agirlikli programlarda direkt dusuk frekans/bit calisan islemci yapiliyordu bir donem. Hala gecerli mi bilmiyorum.

Flex, Bison, yacc gibi Keyword'leri arastirarak ogrenebilirsiniz.

Bu ornek dokümantasyon: Lexical Analysis With Flex, for Flex 2.6.2: Top

Lexical analiz nedir, parse tree nedir gibi konseptleri ogrenince aslinda basit bir Compiler'in Pumping Lemma oldugunu goreceksiniz.

CS okuyanlar ne dedigimi anlarlar, Udemy kursu takip edenler için Japonca bunlar.

Çok kolay olmadığını biliyorum belki işlemcide yapmak isterim. Onlar içinde Türkçe-ingilzce kurs var mı?

Son düzenleme:
Bu soruyu sorman aslında biraz merak ve işlerin arkada nasıl çalıştığını öğrenme isteğinden olduğunu düşünüyorum, ileride bilgisayar bilimleri alanında çalışmak istiyorsan sana tavsiyem ingilizceyi bir an önce öğrenmen ve daha sonra ingilizce kaynaklardan işin en temelinden kendine teorik bilgi kazandırmak olur bende senin gibi basit bir düzeyde işlemci yapılabilir mi gibi bir soru sormuştum okula başlamadanki ilk senelerimde şu an son sınıf öğrencisiyim ama bunların cevaplarını verecek eğitimi doğru düzgün almadığım için merakım yarıda kaldı malesef, bu işi sadece bana okul öğretebilir dememeni öneririm çünkü bende şu an okulu bitirmek için çabalamasaydım da keşke kendim birşeyler öğrenmek için vakit ayırsaydım diyorum bunları söylemek isterim sana başarılar 🙂

Bu soruyu sorman aslında biraz merak ve işlerin arkada nasıl çalıştığını öğrenme isteğinden olduğunu düşünüyorum, ileride bilgisayar bilimleri alanında çalışmak istiyorsan sana tavsiyem İngilizceyi bir an önce öğrenmen ve daha sonra İngilizce kaynaklardan işin en temelinden kendine teorik bilgi kazandırmak olur bende senin gibi basit bir düzeyde işlemci yapılabilir mi gibi bir soru sormuştum okula başlamadanki ilk senelerimde şu an son sınıf öğrencisiyim ama bunların cevaplarını verecek eğitimi doğru düzgün almadığım için merakım yarıda kaldı maalesef, bu işi sadece bana okul öğretebilir dememeni öneririm çünkü bende şu an okulu bitirmek için çabalamasaydım da keşke kendim bir şeyler öğrenmek için vakit ayırsaydım diyorum bunları söylemek isterim sana başarılar 🙂

Big data var, internetten Türkçe olmasa da İngilizce birçok şeyi bulabilirim. Donanım ağırlıklı mı yazılım ağırlıklı mı çalmak istediğimi bilmiyorum ama yazılım ilgimi çok çekiyor.

Arkadaşlar merhaba. Ben orta düzeyde C++, ileri düzeyde Java biliyorum. Çok basit bir programlama dili yapmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Hocam Assembly diline hakim olmanız gerekmekte Assembly dilini öğrendikten sonra ise yapacağınız dil için bir uzantı bulmalısınız ve örnek vereyim "kal" yazınca ekrana kutu çizsin bunu programlamanız lazım ve sonrasında dili paketleyip compiler motoru üretmelisiniz.

Neyi öğrenmek istediğine karar vermelisin önce programlama dilinden bahsedersen bu işin için biraz donanım biraz işletim sistemleri birazda sonlu otomatlar teorisi işin içine giriyor, işlemci için çoğunlukla elektronik temelli donanım ve makine diline sahip olman gerekecek big data ise bunun çok ayrı yerinde işin içine istatistik veri bilimi veri madenciliği gibi kavramlar giriyor senin biraz kafan karışık sanırsam

Yeni konular

Geri
Yukarı