Başka bir üniversiteye bölüm değişikliği yapmak için geçmek mantıklı mı?

MuratOzay

Femtopat
Daha fazla  
Selam herkese, ben Uludağ üniversitesinde bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. 29K sıralama yapıp bu bölüme yerleştim, eskiden beri otomotiv ve havacılık sektörüne ilgim vardı dolayısıyla makine mühendisliği istiyordum, YTÜ makine yazmıştım ilk sıralara ancak sıralaması çok yükseldiği için yerleşemedim.

Şu an da başka bir üniversite de makine mühendisliğine geçmekle alakalı araştırma yapıyorum, ancak hangi forumda ya da sitede okuyanlara denk gelsem okuma hayatın biter, yazma işsiz kalırsın, istediğin alanda özelleşemezsin, okul bitmez gibi söylemlere karşı karşıya kalıyorum; dolayısıyla bunlar da beni biraz da olsa soğutuyor bölümden.

Siz olsanız ne yapardınız? Artık bunları düşünmekten kafayı yemek üzereyim, hayalim hep otomotiv ya da havacılık üstüne olmuştu ama Türkiye'de makine mühendislerinin istediği alanda uzmanlaşması gerçekten bu kadar zor mu?

Hayaliniz otomativse makine veya ee tarzı mühendisliklere geçiş yapabiliyorsanız yapın bence. Tabii kendinizide geliştirin. Kısacası hayalinizin peşinden gidin bence.

Hayallerinin peşinden koşmak iyidir kardeşim. Ama şu bir gerçek özel sektör düşünen herkesin okumak istediğin bölümde tanıdığı olmalı diye düşünüyorum. Artık staj yeri ayarlamak bile tanıdıkla dönüyor. Zamanında 2 ay staj yeri aradığımı çok net hatırlıyorum.

Kendini geliştirebilen herkes iş bulabiliyor bulamayanlar yeteri kadar geliştirememişler. İşsizlik oranı aşırı yüksek orası ayrı. Devlette çalışacaksan çok aday ve rekabet olduğu için torpil gerek açıkçası.

Güzel sıralama yapmışsın oradan mezun olup sıradan olacağına İTÜ ODTÜ gibi bir üniversitenin bölümüne geçebilirsin veya YTÜ.

Makine okuyup kötü bir yerde çalışan hiçbir tanıdığım yok(Uludağ makine mezunu hepsi) kimisi tofaşta kimisi Daimler Truckta kimisi Valeoda çalışıyor.

Güzel sıralama yapmışsın. Oradan mezun olup sıradan olacağına İTÜ ve ODTÜ gibi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne geçebilirsin veya YTÜ de olur.
Merhaba. Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bitirince sıradan olunmuyor. Uludağ Üniversitesi diplomasıyla konu sahibinin ileride önüne birçok kapı açılacağını düşünüyorum.

Merhaba. Uludağ Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bitirince sıradan olunmuyor. Uludağ Üniversitesi diplomasıyla konu sahibinin ileride önüne birçok kapı açılacağını düşünüyorum.

Bilgisayar mühendisliği çok var ama çoğunluğu böyle sıralamalar ben böyle olacağına iyi bir teknik üniversitenin bölümü seçerim uludağ üniversite akredite mi onu da bilmiyorum. Sıradanlıktan kastım düz sıradanlık değil zaten 26 27 binlik sıralama yapan kişi o anlamda bir sıradan olmaz.

Teşekkür ederim öncelikle düşünceniz için ancak sırf iyi bir üniversitede okumak için istemediğim bir bölümü okumak istemem :)

Tercih.

Geri
Yukarı