Başlangıç için fena olmayan fotoğraf makinesi önerisi

iPhone 11 kullanıyorum. iPhone 11 kalitesini aratmayacak ama başlangıç için uygun (ilk defa fotoğraf makinesi alacağım) bir fotoğraf makinesine ihtiyacım var. Fiyatlarını vs. de bilmediğim için net bir bütçe koymuyorum. 2. el vs. de alabilirim.

Ben fotoğrafcıkıla ulaşan bir ınfluencer'a sormuştum bu soruyu şöyle cevap vermişti "
Bütçe fark etmeksizin, manuel ayar yapabileceğiniz 2011-12 üretimi ve sonrası bir kamera almanız yeterli. Değiştirilebilir lensi olsun yeter. Onunla alışıp ileride güncellersiniz"

Bütçeye göre değişir, ortalama 6000 TL bütçen varsa Canon 600D-650D kit lens ile bulunabilir, ikinci el olarak da 2000-2500 TL'ye 50mm 1.8 lens alarak çok güzel fotoğraflar çekebilirsin. iPhone 11'den daha iyi olacağına emin olabilirsin. Bunu telefonu kötülemek için söylemiyorum fakat sadece fotoğraf çekmek için üretilmiş bu makineler büyük sensörlü olduklarından dolayı daha iyi dinamik aralık ve alan derinliği sunacaktır.

Dediğim gibi bu konularda bilgisizim. Bana model önerme şansınız var mı?

100D kullandım baya uzun bir süre başlangıç için işini fazla fazla görecektir. 200D modeli birazdaha bütçen varsa daha iyidir. Kimsenin iphone 14 15 pro daha iyi fotoğraf çekiyor demesine bakma. Cep telefonları hiçbirzaman DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi gibi fotoğraf çekemez. Yok telefon 50 100 megapixel bilmem ne falan hikaye. Herşey sensör boyutuna bağlıdır. 18 Megapixellik bir fotoğraf makinesiyle isterse 500 megapixellik telefon olsun ezer geçersin. İnstagram hesabımda 100D ile çektiğim fotoğraflar mevcuttur ilgilenirsen veririm.

Son düzenleme:
İkinci el D3300 veya D5200 öneririm. Ben de D3300 ile başlamıştım.

Biraz daha orta seviye bir şeyle başlamak istiyorsanız Canon EOS 6D var. Eski model olabilir ama zamanının en iyi modellerinden.
Yanına da uyguna 18-55 kit lens alın. Bir süre idare eder. Zamanla zaten neye ihtiyacınız olduğunu anlayınca farklı lensler ve farklı model makinalara geçersiniz. Öğrenme aşamasında yazdıklarım yeterli.

Geri
Yukarı