Başlangıç için HSH gitar önerisi

Arkadaşlar biraz araştırdım HSH daha uygun gibi geldi. Öncelikle söyleyeyim ne tarz çalacağımı kafamda belirlemedim yani o yüzden Metal, rock ve daha soft sesleri olabildiğince bütçeme uygun biçimde alabilmek istiyorum. Bu yüzden HSH daha mantıklı gibi geldi siz ne önerirsiniz? Bütçe en fazla 8-10k.

Araştırdığımda 100 bin TL'ye bile gitar var ama ben hiç hayatımda gitar kullanmadım ve malum ülke ekonomisi fazla bütçe ayıramıyorum. Beni bu iş için heveslendirip bu işi sevdirip biraz olsun ileriye taşıyabilecek bir gitar arıyorum.

Bu arada amfi şart değil. Evde gitar girişi olan büyük bir ses sistemi var. Üstünde bass treble ayarı vs. var.

Elimde bulunan ses sistemi: Hiking Hiking ST-02 TaÅınabilir Parti Hoparlörü Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Son düzenleme:
HSS düzenli bir gitar da uygun olabilir hocam. Size fiyat performans olarak bu gitarı önerebilirim. Fiyatına göre malzeme kalitesi iyidir Aria markasının. Başka renkleri de mevcut ama stokta kalmamış görünüyor. Daha düşük fiyat olarak Kozmos önerebilirim. Bu da güzel bir gitardır ama ben kendim alacak olsam Aria'yı tercih ederdim.

Özellikle hsh olmasının sebebi nedir eğer hss olmasında bir sakınca yoksa ikinci el ibanez azes bakabilirsiniz üzmeyecek bir gitardır. ton çeşitliliği çok fazladır (üzerinde bir alter switch daha var eğer ibanezin kendi sitesine girerseniz gitarın ton çeşitliliğini inceleyebilirsiniz) klavyesi idare eder denilecek bir seviyede.

Ses sistemi konusuna gelince üzerinde gitarınıza uygun 6.3 mm lik jak girişi var mı ?
Eğer bu girişe sahip ise elektro gitarınızı bağlayabilirsiniz fakat bu durumda hem elektro gitarın sesi çok kısık gelebilir hem de çıkan seste distrotion, overdrive gibi efektler olmayacaktır. Bunun bilincinde olmalısınız eğer şu an imkanınız yoksa daha sonrasında paranızı biriktirip bir amfi almanızı tavsiye ederim.

Arkadaşlar biraz araştırdım HSH daha uygun gibi geldi. Öncelikle söyleyeyim ne tarz çalacağımı kafamda belirlemedim yani o yüzden Metal, rock ve daha soft sesleri olabildiğince bütçeme uygun biçimde alabilmek istiyorum. Bu yüzden HSH daha mantıklı gibi geldi siz ne önerirsiniz? Bütçe en fazla 8-10k.
Neden buna karar kıldınız? Ne sağlayacağını düşünüyorsunuz HsH nın size?
Bu arada amfi şart değil. Evde gitar girişi olan büyük bir ses sistemi var. Üstünde bass treble ayarı vs. var.
O sisteme elektro gitar bağlanmaz / gitar amfisi işlevi görmez. Gitar yazmışlarsa akustik gitar girişi içindir.

Son düzenleme:
Özellikle hsh olmasının sebebi nedir eğer hss olmasında bir sakınca yoksa ikinci el ibanez azes bakabilirsiniz üzmeyecek bir gitardır. ton çeşitliliği çok fazladır (üzerinde bir alter switch daha var eğer ibanezin kendi sitesine girerseniz gitarın ton çeşitliliğini inceleyebilirsiniz) klavyesi idare eder denilecek bir seviyede.

Ses sistemi konusuna gelince üzerinde gitarınıza uygun 6.3 mm lik jak girişi var mı ?
Eğer bu girişe sahip ise elektro gitarınızı bağlayabilirsiniz fakat bu durumda hem elektro gitarın sesi çok kısık gelebilir hem de çıkan seste distrotion, overdrive gibi efektler olmayacaktır. Bunun bilincinde olmalısınız eğer şu an imkanınız yoksa daha sonrasında paranızı biriktirip bir amfi almanızı tavsiye ederim.
Neden buna karar kıldınız? Ne sağlayacağını düşünüyorsunuz HsH nın size?

O sisteme elektro gitar bağlanmaz / gitar amfisi işlevi görmez. Gitar yazmışlarsa akustik gitar girişi içindir.
O Zaman Hss bir gitar mı bakmalıyım?

O Zaman Hss bir gitar mı bakmalıyım?
Hayır, sadece başlangıç için aldığınız gitarları hsh, hss, hh, sss, ss gibi parametrelere bakarak almamanız gerektiğini söylemeye çalışıyorum. Bu gibi özellikler şu an için önemli değil. Bunun yerine işçiliğini umursamanız çok daha iyi olacaktır.

İki gitar da birbirinin benzeri aralarında bir kalite farkı olacağını sanmıyorum şeklini beğendiğinizi alabilirsiniz ancak amfi olarak id core yerine orange crush ya da mg 10 modellerine yönelmenizi tavsiye ederim.

Not: En son attığınız gitarda split coil var yani manyetikleri hem single hem de humbucker gibi çalışabiliyor. Gerçek bir single coil manyetiğin yerini tutmaz ama low gain, edge of break up tarzı tonlarda daha hoş bir tını elde etmenizi sağlıyor. Tabi bu şimdiden düşünmeniz gereken bir şey değil ama olsun bence bu özellik hoşunuza gidecektir.

Geri
Yukarı