Başlangıç için Programlama Dili Önerisi

Bu işin mantığını kavramak istiyorsanız Scratch'ı deneyebilirsiniz. Bu size programlamanın mantığını kavratacaktır. Ardından amacınıza göre istediğiniz dili tercih edebilirsiniz.

C ailesinden ve nesneye dayalı bir dil oldukça işinize yarayacaktır, aralarında syntaxları oldukça benzerdir; gerisi çorap söküğü gibi gelir. C öğrenip bir gün işiniz PHP'ye düştüğünde "E ben zaten bu dili biliyorum ki" diyebilir, ne kadar benzediklerini görebilirsiniz.

Python ile ilgili bir şey kastetmedim ben ama?

Oyun ve uygulama.
Oyun pc açısından uygulama Android uygulaması.
Bir de bana anlatan biri olmalı. Basitçe kanal önerisi olan var mı? Udemy'den almak istemiyorum çünkü para vermek istemiyorum.
PC oyunları için C++ iyi bir tercih olacaktır.

Unity'den oyun yapmayı denedin mi?
Unity de Unreal de denedim ikisi de basit geldi. Hele hele Unreal çok basitti. Unity'de ise baka baka yapıyordum bir şeyler ama istediğim düzeyde şeyler çıkaramıyordum.
Bu işin mantığını kavramak istiyorsanız Scratch'ı deneyebilirsiniz. Bu size programlamanın mantığını kavratacaktır. Ardından amacınıza göre istediğiniz dili tercih edebilirsiniz.

C ailesinden ve nesneye dayalı bir dil oldukça işinize yarayacaktır, aralarında syntaxları oldukça benzerdir; gerisi çorap söküğü gibi gelir. C öğrenip bir gün işiniz PHP'ye düştüğünde "E ben zaten bu dili biliyorum ki" diyebilir, ne kadar benzediklerini görebilirsiniz.

PC oyunları için C++ iyi bir tercih olacaktır.
Scratch çok basit geliyor yani boşa vakit kaybı olarak gördüm.

Unity de Unreal de denedim ikisi de basit geldi. Hele hele Unreal çok basitti. Unity'de ise baka baka yapıyordum bir şeyler ama istediğim düzeyde şeyler çıkaramıyordum.
Başlangıç için C++ ile OpenGL kütüphanesini kullanarak sıfırdan bir oyun motoru yapmaya çalışmanız çok güzel bir öğreti ve uzun bir macera olacaktır. Yardımcı kütüphanelerden de faydalanabilirsiniz (SFML gibi).

Scratch çok basit geliyor yani boşa vakit kaybı olarak gördüm.
Programlamanın ne demek, nasıl bir şey olduğunu anlamanız için Scratch'ı önerdim. Onun üzerinde bir ürün, oyun üretin diye değil. Mesajın devamında da bunu belirttim.

Python? Ya da ikisi birlikte olmaz mı? C++ ve Python.
İkisi de yapı olarak birbirinden oldukça farklı ve farklı amaçlara yönelik diller.

Python ile ilgili bir şey kastetmedim ben ama?

Oyun ve uygulama.
Oyun pc açısından uygulama Android uygulaması.
Bir de bana anlatan biri olmalı. Basitçe kanal önerisi olan var mı? Udemy'den almak istemiyorum çünkü para vermek istemiyorum.

Oyun için kesinlikle C++. Ücretsiz motorların çoğu bu dili kullanıyor. Android için Java gerekli. Size iki tane kanal önereceğim.

İlk olarak 30 bölümlük bu dersleri izleyin. Derslerin çoğu 6-7dk civarı. Kısa ve öz bu seriyi bitirince giriş seviyesi Java ve programlama bilginiz olacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer programlamaya ilk defa giriş yapacaksanız ilk başta yukarıdaki dersleri bitirmenizde fayda var. Sonra C++ için bu seriyi seyredin. Bu seri sizin için gerekli olan temel C++ ve nesneye yönelik programlama ihtiyacınızı karşılayacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu serileri bitirdikten sonra Yapmak istediğiniz şeye göre öğrendiğiniz bilgileri kullanmanız için çeşitli yollar var. Misal: Oyun yapmak istiyorsanız ve C++ temelini biliyorsanız Unreal Engine 4'ün dökümantasyonları size gereken bilgileri verecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı