Başlangıç motosikleti olarak ne alınmalı?

Açıkcası Türkiye'de ben pek fazla ikinci el MT-125 veya R25 tarzı motorlara ön yargıyla yaklaşıyorum(2.elleri için)çünkü o motor sahiplerinin %80'i sürekli kesici halinde veya tek teker halinde gittiği için motorun kondisyonu yine bence eksilmiş oluyor ve hırpalanmış oluyor.

Reis R25 250CC ben şu an 125CC'lik bir motor arıyorum 1,5 yıl sonra yaşarsak KTM Duke 250 almayı düşünüyorum. Ama o zamanlarda R25 yeni kasa alabilirim sıfır olarak ki fiyatlar düşerse. Yani kısaca 250CC değil 125CC arıyorum ve 2016 ve üzeri bir motor arıyorum.

Başlangıç olarak supersport komik geldi bana. Vitesli küçük motor alın ondan sonra istediğinizi alın. Vitesi öğrenin.

Bal gibide başlanıyor. 😁 Benim gibi scooter ile başlayabilir.
Kendi kullandığım motor. B ehliyet yeterli. Ruhsatta 49cc ama kendisi 100cc bir motor.
Artıları:
  1. Düşük yakıt tüketimi. Full'e depo ile 110 km gidiyor. Yaklaşık 3 litre deposu var.
  2. Ayna açısı güzel.
  3. Ön fren disk.
  4. Yarı ototmatik olması ilk başlayan için güzel. Vitesli kullanımına alıştırıyor.
  5. Tek veya iki kişi ile güzel rampa çıkıyor.
  6. Şehir içi kullanım için rahat.
  7. Yedek parça bulmada sorun olmuyor.
  8. Tekerlek boyutunun büyük olması avantaj.

Eksileri:
  1. Arka fren kampana.
  2. Yaklaşık 2,5 sene sonra şamandıra arızalandı. Yakıt yanlış gösteriyor. 60-70 TL masrafı var. Ben genelde 105 kmk gidince depoyu fulluyorum. Uzun süredir böyle kullandım😁 "cimri değilim, yaptırmaya fırsat olmadı"
  3. Aynalar hafif- orta titriyor😔
  4. Motor duruyorken vites değiştirince bazen geçmeyebiliyor. Elinizle hafif ileri geri yapmanız lazım. Mesela çalıştırmadan önce boşa alacaksınız 1. viteste boşa alınca hemen geçmiyor şöyle 2 3 cm ittirince geçiyor. "yolda kullanırken geçiyor ama"
  5. Gene yaklaşık 2,5 sene sonra koltuk kilidi arızalandı. Kilitlemiyor ve kilitlenince açmıyor🤬 kilit fiyatı hakkında bilgim yok ama pahalı değildir.
  6. Vites aralıkları az. Hızlı değiştiriyorsunuz ama bu motorlarda doğal olan bir şey.

Şaka mı bu? Sadece o paraya değil normalde bile alınmaz o motor. Kusura bakma parasına yazık olur.
Ayrıca B ehliyet ile Max 50 cc motor binersiniz.

Son düzenleme:
Reis R25 250CC ben şu an 125CC'lik bir motor arıyorum 1,5 yıl sonra yaşarsak KTM Duke 250 almayı düşünüyorum. Ama o zamanlarda R25 yeni kasa alabilirim sıfır olarak ki fiyatlar düşerse. Yani kısaca 250CC değil 125CC arıyorum ve 2016 ve üzeri bir motor arıyorum.
R25 örneğini şundan dolayı verdim mt ve r serisi bence 2.el alınırken en çok dikkat edilmesi gereken 2 model,bunu şey gibi düşün nasıl ki BMWnin 2.elde hırpalanmamış oynanmamış modeli azsa bu motor serilerininde öyle BENCE

R25 örneğini şundan dolayı verdim mt ve r serisi bence 2.el alınırken en çok dikkat edilmesi gereken 2 model, bunu şey gibi düşün nasıl ki BMW'nin 2.elde hırpalanmamış oynanmamış modeli azsa bu motor serilerininde öyle bence.

Ya tabii ki de öyle zaten r ve mt serisini kullanan 100 kişiden 80'i teker yaparak gidiyor bu yüzden bu motorların 2.elleri biraz tehlikeli benim çevremde 1000CC'lik 1300CC'lik motorlarla teker yapanlar var o motorlar benim olsa ben trafiğe çıkamazdım ama işte sorunda zaten teker yapmaları teker yapılmayan bir MT-07 kullanan tanıdığım var sadece durduğu yerde yan yattı. Öbür motor kullanan arkadaşlarım 650r la teker yapanlar var R1 le teker yapanlar falan var ama ben tekerci değilim. KTM alırsam ileride neden olmasın. Şu an tek eksik motorcu dostu bariyer.

Geri
Yukarı