Bilgisayarı açtığımızda otomatik açılan bir programımız var ve biz bunun otomatik açılmasını istemiyoruz. Görev yöneticisine girip başlangıç kısmından kapatacaktınız fakat o da ne? Programınız başlangıç kısmında yok. Peki bu programı nasıl başlangıçta deaktif ederiz?

Önce bu linkten Autoruns programını indiriyoruz.

Benim başlangıçta açılmasını istemediğim program "Office". Kendisi şuan arka planda da çalışıyor.

1.PNG

Başlangıç sekmesine baktığımızda Office ile ilgili hiçbir şey bulamıyoruz.

2.PNG

Sıra geldi bu programını başlangıçta çalışmasını engellemeye.
Linkini verdiğim Autoruns programını (autoruns.exe) yönetici olarak açıyoruz.

3.PNG

Karşımıza böyle karmaşık bir menü geldi ama gözünüz hiç korkutmasın sizi, yapacağımız çok basit bir işlem.

4.PNG

Ctrl+F komutu ile arama sekmesini açıyoruz ve bu kısma kapatmak istediğiniz programın adını yazıyoruz.
Ben office yazıp enter tuşuna basıyorum.

6.PNG

Office ile alakalı 2 tane seçenek çıktı karşımıza. Sol tarafta bulunan tik işaretlerini kaldırıyoruz.

7.PNG

Bu tik işaretlerini kaldırdıktan sonra programı kapatabilirsiniz, herhangi bir kaydetme işlemi yapılmıyor.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Programınız artık otomatik olarak açılmayacaktır.

Eğer Autoruns hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız
@unnamedington hocamın hazırladığı bu rehbere göz atabilirsiniz.
Ayrıca takıldığınız veya yapamadığınız bir bölüm olursa etiketlemekten çekinmeyiniz.

Son düzenleme:
Bunun yerine Hizmetler'e girip kendi kendine açılan programın başlangıç türünü "Elle" olarak ayarlayabilirsiniz. Bu sayede siz açmadığınız sürece hiçbir hizmetini sizden izinsiz ve otomatik başlatamayacak.

Sadece Microsoft'un Windows ile beraber gelen uygulamalarını kapatmak isterseniz arama kısmına Arkaplan yazın. Arkaplan uygulamaları çıkacak. Ona basıp istediklerinizi devre dışı bırakabilirsiniz.
Ayrıca rehber güzel. Hiç başıma gelmese de bir gün gelirse nasıl kurtulacağım belli :)

Geri
Yukarı