Başörtüsü takmamak yasal güvenceye alınmalı mı?

Sizce?

• Evet

Oy: 54 73,0%
  • Hayır

Oy: 20 27,0%

• Oy verenlerin toplamı
    74
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
9
Daha fazla  
Bana kalırsa başörtüsü meselesinin görünmeyen yüzü bu. Takması güvenceye alınıyorsa takmaması da güvenceye alınmalı.

Genel olarak din konusu bana kalırsa böyle olmalı. Dini inançlara saygısızlık kadar inanmayanlara da saygısızlık suç olmalı. Din kitaplarında sadece İslam değil diğer dinler de olmalı. Diyanet sadece İslâm'a değil diğer dinlere inanan insanlar için çalışmalar yapmalı.

Birinin başkasına zorla oruç tutturması, namaz kıldırması suç olmalı. Bunları yapmadığı için saygısızlık yapanlara inanca saygısızlıktan ceza verilmeli.

Ancak bu konuyu dile getirebilecek kadar cesur biri henüz yok bence. Çocuklara zorla namaz kaldırılıyor, istemediği halde cemaat yurtlarına gönderiliyor.

Bana kalırsa başörtüsü meselesinin görünmeyen yüzü bu. Takması güvenceye alınıyorsa takmaması da güvenceye alınmalı.

Genel olarak din konusu bana kalırsa böyle olmalı. Dini inançlara saygısızlık kadar inanmayanlara da saygısızlık suç olmalı. Din kitaplarında sadece İslam değil diğer dinler de olmalı. Diyanet sadece İslâm'a değil diğer dinlere inanan insanlar için çalışmalar yapmalı.

Birinin başkasına zorla oruç tutturması, namaz kıldırması suç olmalı. Bunları yapmadığı için saygısızlık yapanlara inanca saygısızlıktan ceza verilmeli.

Ancak bu konuyu dile getirebilecek kadar cesur biri henüz yok bence. Çocuklara zorla namaz kaldırılıyor, istemediği halde cemaat yurtlarına gönderiliyor.
Hocam diğer dinler 11 ve 12. sınıf kitaplarında var herhalde. Ben öyle biliyorum.
Dediklerinizde haklısınız. İslam'da hoşgörü var.
Zorlamak iyi değil. Zaten insan soğuyor o zaman.

Genel olarak din konusu bana kalırsa böyle olmalı. Dini inançlara saygısızlık kadar inanmayanlara da saygısızlık suç olmalı. Din kitaplarında sadece İslam değil diğer dinler de olmalı. Diyanet sadece İslam'a değil diğer dinlere inanan insanlar için çalışmalar yapmalı.

Baş örtüsü takmayanlar geçmişte bir olay veya günümüzde bir şey yaşadıgını sanmıyorum ama geçmişte başörtüsünün yasaklandığı dönemler kısıtlandıgı dönemler oldu o nedenle anayasa güvencesi getirmeye çalışıyorlar tekrar olupta zor durumda kalmasınlar diye.

Devletin din işlerine karışması kadar saçma bir şey yok arkadaş. Başka hangi düzgün ülkelerde Diyanet benzeri bir kuruluş var?

Bizim halkımız maalesef hala tarikatlerden, cemaatlerden medet umduğu için devletin bizzat mevzuya el atması gerekli. Şu andaki Diyanet bunu yapmıyor zaten de revize edilmeliden kastım buydu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı