Batarya Kalibrasyonu

kullanilmiyorr

Hectopat
Telefonum %8 iken kapanıyor, bazen 2 dakikada %5 şarj giderken bazen 1 saatte %1 gittiği oluyor. Bunu nasıl olabildiğince stabil ve doğru yaparım? Anladığım kadarıyla bataryam bunun yüzünden tam da dolmuyor, *#0228# bunu denemiştim fakat 1 saat aralıklarla ne zaman test etsem %28 iken %89'a çıkıyor, %94 iken %28'e düşüyor, tamamen rastgele değişiyor. Nasıl yapabilirim?

Telefonum %8 iken kapanıyor, bazen 2 dakikada %5 şarj giderken bazen 1 saatte %1 gittiği oluyor. Bunu nasıl olabildiğince stabil ve doğru yaparım? Anladığım kadarıyla bataryam bunun yüzünden tam da dolmuyor, *#0228# bunu denemiştim fakat 1 saat aralıklarla ne zaman test etsem %28 iken %89'a çıkıyor, %94 iken %28'e düşüyor, tamamen rastgele değişiyor. Nasıl yapabilirim?

Tamamen dolu iken denedin mi?

Batarya kalibrasyonu daha çok belli bir rutin ile tam şarj et, tam bitir gibi bir şekilde daha sağlıklı oluyor ama sizin yaptığınız işlem %100 şarjdayken tuşlanıp şu an tam şarj olduğunu söylüyor cihaza bir nevi. Ancak bataryanız eğer eskidiyse ve kayıp varsa yine yaşadığınız gibi belli düzeylerdeyken hızlı düşebilir ya da uzun süre aynı seviyede kalabilir. Ama en sağlıklısı ilk dediğim şekildedir. Eğer ilk dediğim yöntemi araştırıp uygularsanız ve aynı sorunları yaşamaya devam ederseniz batarya değişimi yapmanız daha iyi olur, belli ki eskimiş ve doluluğu azalmıştır. Eski telefonumda batarya sağlığı %58 falandı ve ne yaparsam yapayım sonuçta batarya tam şarj oluyor ama belli yüzdelikler hızlı düştüğü için bunun batarya değişiminden başka yolu olmuyor.

Telefonunuzun modeli ne?
Kaç yıldır / aydır kullanıyorsunuz?
Yoğunlukla kullandığınız uygulamalar neler? Genelde Wi-Fi mı yoksa Mobil Veri mi kullanıyorsunuz?

Bu gibi soruların cevapları lazım ilk etapta. :)

Samsung J7 Pro kullanıyorum 4. yılı olacak bu kış. Instagram ve YouTube kullanıyorum Wi-Fi veya Mobil Veri duruma göre değişiyor. Ve %8'de kapanma sorunu bazen oluyor bazen olmuyor dediğim gibi, %1 iken 1 saat oynadığım da oluyor. Bataryanın tamamen doğru göstermesini sağlamam gerekiyor.

Samsung J7 Pro kullanıyorum 4. yılı olacak bu kış. Instagram ve YouTube kullanıyorum Wi-Fi veya Mobil Veri duruma göre değişiyor. Ve %8'de kapanma sorunu bazen oluyor bazen olmuyor dediğim gibi, %1 iken 1 saat oynadığım da oluyor. Bataryanın tamamen doğru göstermesini sağlamam gerekiyor.
Batarya ölmüş. Alabilirseniz yeni orijinal bir batarya alın.

Bataryanın tamamen doğru göstermesini sağlamak imkansız aslında. Baktığımız zaman yazılım ölçüm yapıp size gösteriyor ancak bataryanın içindeki gerçek kapasite bulunduğunuz ortam koşullarına göre değişir. Telefon sıcakken ve soğukken pil içindeki kimyasal farklı tepki verir ve bu sürekli değişkenlik gösterir koşullara göre. Durum böyle olunca yazılımın sana gösterdiği değeri %100 doğru şekilde görmek mümkün değil.

4 yıllık bir cihaza %8 gibi değerlerde kapanması da iyi bir şey diyebiliriz. Daha kalibre olmasını sağlamak için %100'e kadar full doldurup, tamamen kapanana kadar kullan, bu şekilde döngüyü haftada en az 1 defa tamamla.

Bataryanın tamamen doğru göstermesini sağlamak imkansız aslında. Baktığımız zaman yazılım ölçüm yapıp size gösteriyor ancak bataryanın içindeki gerçek kapasite bulunduğunuz ortam koşullarına göre değişir. Telefon sıcakken ve soğukken pil içindeki kimyasal farklı tepki verir ve bu sürekli değişkenlik gösterir koşullara göre. Durum böyle olunca yazılımın sana gösterdiği değeri %100 doğru şekilde görmek mümkün değil.

4 yıllık bir cihaza %8 gibi değerlerde kapanması da iyi aslında.
Cihazın batarya sağlığı %78, böyle olması normal midir yani, ben bu sorun yüzünden tamamen şarj olmadığını bu yüzden şarjının çabuk gittiğini düşünüyorum. Eskiden 13 saat gidiyordu şuan 8 buçuk saati anca zorluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı