Batarya Ömrü Nasıl Korunur?

kemal8490

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce telefonumun ve laptop un bataryasını öldürmeyi başardım fakat bunu nasıl yaptığımı bilmiyorum. Konuyu ayrı yerlere açmak yerine burada birleştireyim dedim. Akıllı Telefon, Tablet, PS Vita, Ipad, Laptop bataryalarının ölmemesi veya kapasitelerinden yitirilmemesi için nasıl kullanılması gerekir? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu cihazların ayrı dikkat edilmesi gereken noktaları var mı? Ps Vita Tablet Ipad Akıllı telefon bunların dikkat edilmesi gereken noktaları benzer olmalı galiba. Rehber tarzında aynı sorunları yaşayan arkadaşlarımıza bir bigi merkezi oluşturalım istiyorum. Bildiklerinizi paylaşın.

@Ali Güngör @MF @Recep Baltaş

Lityum-İyon pillerde dikkat etmeniz gereken önemli bir husus %0'a düşmemeye çalışmak. Bataryanın ömrüne etkisi hiç iyi olmayacaktır.
Ayrıca cihazı genellikle kapalı şarj etmek daha iyidir. Kapalı şarj etmiyorsanız bile telefonunuzu 1 haftayı geçirmeden ara sıra kapatın ve dinlensin.

Mutlaka kapanmadan önce şarja takılmalı. Şarjdayken kullanılmamalı. Şarjdayken Wi-Fi vb. şeyler kapalı tutulmalıdır. Sıcaklık batarya ömrü için hiç iyi bir şey değildir. Cihaz mümkün olduğunca normal sıcaklıkta tutulmalıdır.

Mutlaka kapanmadan önce şarja takılmalı. Şarjdayken kullanılmamalı. Şarjdayken Wi-Fi vb. şeyler kapalı tutulmalıdır. Sıcaklık batarya ömrü için hiç iyi bir şey değildir. Cihaz mümkün olduğunca normal sıcaklıkta tutulmalıdır.
Söylediğin doğru ama pek çoğumuz dikkat etmiyor buna.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı