S9+ Batarya Sağlığı Nasıl Korunur?

Paister

Kilopat
S9+ kullanıyorum ama en korktuğum şey; o kadar para verdikten sonra, bataryanın 5-6 ay sonra zayıflaması. Telefonu hiç kapatmadan şarj edip kullansam bir sorun olur mu? Ne önerirsiniz? Böyle bir sorun olmaması için ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mümkün olduğunda şarj olurken çok kullanmamaya çalışın, şarj olurken ısınmayı artıracak yerlere koymayın. Orijinal şarj cihazları kullanın. Onun haricinde zaten son teknoloji bataryalar kullanıldığı için çok da dert etmeyin. Telefon size şarja takmanız veya şarjdan çekmeniz için uyarı veriyor zaten.

Yeni pillerde öyle 6 ayda pilde ömür azalma sorunu yoktur.

Tahminen kaç yılda azalır? Azalır ise ne yapmalıyım? Garantisi var ama bitince ne yapmalıyım?
Mümkün olduğunda şarj olurken çok kullanmamaya çalışın, şarj olurken ısınmayı artıracak yerlere koymayın. Orijinal şarj cihazları kullanın. Onun haricinde zaten son teknoloji bataryalar kullanıldığı için çok da dert etmeyin. Telefon size şarja takmanız veya şarjdan çekmeniz için uyarı veriyor zaten.

Kablosuz şarj özelliği ile aldığım küçük aparatta kablosuz şarj ediyorum. Yani kullanma gibi bir lüksüm yok. Isınmayı o aparat arttırır mı? Bilmiyorum. Yumuşak birşey. Üzerinde %100 olsa bile duruyor bazen, bu bir sorun olur mu acaba? Yatmadan önce şarja takıyorum ve orada kalıyor.
Uzun ömürlü batarya için bu şekilde şarj etmeniz önerilir. Rehberi okuyun. [Rehber] Uzun Ömürlü Batarya İçin Telefon Şarj Tavsiyesi

Ayrıca garanti süresi bitmeden pilde ciddi bir düşüş var ise durumu bildirerek servise gönderin, batarya değişimi gerçekleştirilir.

Bu rehber kablosuz şarj için ve S9+ için de geçerli mi?

Ortalama bir Li-İon pilin ömrü 2-3 senedir. Zorlarsanız 4 sene. Bu süreden sonra pilin ömrünün azalması kaçınılmazdır. Nedeni ise pillerin yapısı gereği eskimesidir. Açılamayan telefonlarda kapak ısıtılarak pile ulaşılır. Bu işlem su korumasını görürür.

Ortalama bir Li-İon pilin ömrü 2-3 senedir. Zorlarsanız 4 sene. Bu süreden sonra pilin ömrünün azalması kaçınılmazdır. Nedeni ise pillerin yapısı gereği eskimesidir. Açılamayan telefonlarda kapak ısıtılarak pile ulaşılır. Bu işlem su korumasını görürür.

Benim LG G4 alalı 2 sene oldu, bataryası eskisine göre cayır cayır gidiyor. Gitmeye ise zaten 6 ay 1 yıl önce vs. başlamıştı. Aynı tür pil kullanılıyor.

4000TL civarı para veriyorsunuz cihaza ve bataryasını düşünüyorsunuz. Bırakın bataryasını, aman bitecek diye diye kendinizi bitiriyorsunuz. Ölümlü dünya, kullanın rahat rahat. Batarya seviyesi düşerse alırsınız yenisini.

%90'dan fazla doldurma, uzun süre şarjda bekletme, sıfırdan 90'a kadar tek seferde şarj etme ve kısa kısa şarj et. Yani %5 mesela, %40'a kadar şarj edip bırak, kısa/orta süre sonra tekrar %70'e, sonra da %90'a gibi.

%90'dan fazla doldurma, uzun süre şarjda bekletme, sıfırdan 90'a kadar tek seferde şarj etme ve kısa kısa şarj et. Yani %5 mesela, %40'a kadar şarj edip bırak, kısa/orta süre sonra tekrar %70'e, sonra da %90'a gibi.
Normal bir günümüzü telefonu şarj etmeye mi adayalım yani ? İstediğiniz zaman şarja takın veya çıkarın hiçbir sorun olmaz. Zaten 2 yıl gidecek sonra yenisini alırsınız. Takmayın kafanıza.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı