Bataryası Bitip Kapanan Casper Nirvana NB 15.6 Görüntü Vermiyor

BilalShnn

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Kardeşim üniversiteye giderken yanında hiç yoktan bir laptop götürsün diye ısı sorunları yüzünden kapanan ve bu yüzden evde bir köşede duran Casper Nirvana NB 15.6 laptopun bakımlarını yapmak için kolları sıvadım.

Cihazı didik didik temizledim. Kalitesinin iyi olduğunu düşündüğüm Arctic MX-4 termal macunu sürdüm. Hatta fan yağını bile yeniledim. Cihaz i7-2760QM işlemci ve 8 GB RAM'e sahipti ve çoğu işini yeni bir laptop alana kadar çok rahat görürdü. Bu sebeple içine güncel olsun diye Windows 10 kurdum normalde Windows 7 vardı için de. Biraz mavi ekran yesem de birkaç foruma bakıp gerekli ayarları yaptıktan sonra pürüzsüz çalışır hale getirdim.

Gerekli tüm programları kurdum kardeşime de gösterdim. Isınma sorunu da kalmamıştı. Cihaz ısınma sorunu yüzünden artık kapanmıyordu hatta saatlerce kullanmama rağmen. Oldukça da hızlıydı çoğu işi çok rahat görürdü. Cihazın bataryasını test etmek amacıyla fişten çektim yaklaşık 5 dakika kadar dayandı ve cihaz kapandı bende sevinçle cihazı masaya koyup uyudum. Tabi bataryası bitip ilk defa kapanmıyor geri şarja taktığımda %0 dan dolmaya başlıyordu. Sabah kahvaltıdan sonra cihazı kardeşime test etmesi amacıyla vereceğimi söyledim. Beğenirsen ve sorun çıkarmazsa üniversiteye götürürsün dedim.

Çayımı aldım laptopun yanına gittim ve açmaya çalıştığımda cihazın açılmadığını gördüm. Marka ekranı geliyordu ama ondan sonra cihaz siyah ekranda kalıyordu. Cihaz BIOS'a giriyor ama biosatan sonra siyah ekranda kalıyor.

Denediklerim;
  • Normal şekilde açmaya birçok kez denedim.
  • Bataryasız şekil de direk adaptörle açmayı denedim.
  • BIOS'tan default ayarları yükledim.
  • Bataryasını ve adaptörünü çıkarıp 5-10 kere açma tuşuna bastım.
  • Format USB'si taktım ve boot ayarlarından flash belleği seçtim ama normalde onu seçtiğimde Flash bellekle devam etmek için bir tuşa basın yazısı gelirdi ve bir tuşa bastığımda format ekranına girerdi o gelmedi yine siyah ekranda kaldı.
  • Başka RAM denedim, hard diski çıkarttım ve öyle denedim normalde bu bilgisayarda bir disk yok diye uyarı veriyordu o uyarıyı bile vermiyor BIOS geçtikten sonra siyah ekranda kalıyor. Belki gereksiz olacak ama Wi-Fi kartını bile çıkartıp denedim her defasında sorun aynı siyah ekran.
  • BIOS pilini çıkarttım uzun süre bekledim ve tekrar taktım cihazı açmaya çalıştığım da BIOS ayarlarını sıfırlandığını gösteren bir yazı geldi ama devam et dediğimde yine siyah ekranda kaldı.
Cihaz BIOS'tan sonra siyah ekranda kalıyor ekran açık ama sadece siyah renk var yani ekran tamamen kapalı değil. Laptop biraz dandik hem marka olarak hem kalite olarak ama yine de belli bir süre işimizi görse çok güzel olacaktı zaten geçmişinde ısı sorunları yüzünden servise gitmiş ama servisten sonra yine ısı sorunları olduğu için cihazı bir iş yeri rafa kaldırmış. Cihaz bir şekilde bizim elimize ulaştı ama bu tarz bir sorun beni şaşırttı yani dün sapa sağlam çalışırken Bugün biostan sonra siyah ekranda kalması normal değil.

Son düzenleme:
UEFI yerine legacy geçmiş olabilir mi? (gerçi o dönem öyle bir şey var mıydı, orası ayrı ama)

UEFI yerine legacy geçmiş olabilir mi? (gerçi o dönem öyle bir şey var mıydı, orası ayrı ama)
Hocam UEFI desteği yok cihazda. Sadece Sata mode değiştirilebiliyor ama onda da doğru olan seçili yine de ne olur ne olmaz diye diğerini seçtiğimde de durum aynı. Bios tarafında denenebilecek her şeyi denedim, zaten bios çok kısıtlı. Laptop biosu olduğu için.

Geri
Yukarı