Bataryasız laptop kullanılır mı?

Salvatorio

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, ben laptopu kullanırken klavyenin şiştiğini görmüştüm ve laptopun içini açtım. Batarya davul gibi olmuştu ve hemen söktüm. Peki laptop bataryasız kullanılabilir mi?

Dosya Ekleri

• 20220812_134731.jpg
    20220812_134731.jpg
    171,7 KB · Görüntüleme: 47
  • 20220812_134700.jpg
    20220812_134700.jpg
    171,2 KB · Görüntüleme: 48
Merhaba, ben laptopu kullanırken klavyenin şiştiğini görmüştüm ve laptopun içini açtım. Batarya davul gibi olmuştu ve hemen söktüm. Peki laptop bataryasız kullanılabilir mi?

Kullanılabilir ama devreler için kondansatör görevi göreceği için ani elektrik dalgalanmalarında anakarta gelen dengesiz elektrik akışını kontrol etmekte güçlük çekecektir. Riskli, Mümkünse ilk fırsatta batarya alın.

Adaptöre bağlı olarak kullanırsın ama elektrik kesintisinde aynı masaüstü gibi kapanır.

Kullanılabilir ama devreler için kondansatör görevi göreceği için ani elektrik dalgalanmalarında anakarta gelen dengesiz elektrik akışını kontrol etmekte güçlük çekecektir. Riskli, Mümkünse ilk fırsatta batarya alın.
Adaptörün görevi o dediğin. Batarya var iken de eğer ki adaptör bağlıysa gücü ondan çeker.

Daha faydalı olur zira arkadaşımın notebook pili patlamıştı. O haldeki bir pili kullanmanızı tavsiye etmem.

Attığım yoruma olumsuz basanlar var. Şu elektrik elektronik okuyan mühendis arkadaşlar gelip beni bu durumdan kurtarsın.

Adaptörün görevi o dediğin. Batarya var iken de eğer ki adaptör bağlıysa gücü ondan çeker.

Bu mantığa bakarsak bilgisayarın içinde bobin diyot ve kondansatöre neden ihtiyaç duyulsun. Adaptör Max değerleri üzerinde yazan değerlere kadar işlem yapar ama bu Max değerin sınırlandırılması anakart üzerindeki denetleyicilerden geçer. 180W'lık adaptörün gücünün tamamı bilgisayarın tüm parçalarına aktarılsa sağlam parça kalmaz. Adaptörlerdeki kondansatörlerde sadece anakartın çekemeyeceği yükün geri kalabilmesi için kullanılıyor. Laptoplardaki adaptörler PSU olarak kullandığımız cihazlarında görevini görüyor. Akım konusunda dengeyi sağlar.

Geri
Yukarı