Bataryayı nasıl kullanmalıyım?

Makaleler
18
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben bataryayı herzaman kullanmak istemiyorum. Yani bataryamı doldurup çıkarıyım, laptop'u bataryasız kullanıyım. Çok lazım olunca bataryayı takıyım. Bu şekilde kullanırsam bir zararı olur mu? Birde bataryayı kullanma/koruma hakkında öneri verirseniz sevinirim. :)

Ortam sıcaklığı, voltaj dalgalanmaları vs hepsi pilin ömrüne etki eden unsurlardır. Fakat şunun unutulmaması gerekir, piller kullanılsa da kenarda durup kullanılmasa da belli bir süre ömürleri vardır. Dizüstü bilgisayarlarda akıllı şarj sistemi denilen pil tam dolu iken şarjı kesen, belli bir doluluk oranının altına indiğinde de pili şarj etmeye başlayan devre vardır. Bu devrenin 1000 dolum diye tabir edilen sağlıklı doldurma-boşaltma ömürleri vardır (pil ömründen ayrı). Bazı kişilerin pil ömrü konusunda uyguladıkları yöntem şu, işlerini sürekli makine fişteyken görüyorlar, batarya kullanılması gerektiğinde ise tekrar fişe takmak için pilin tamamen boşalmasını bekliyorlar. Sürekli fişte durması da iyi bir şey değil. En azından 4-5 günde bir makineyi sadece batarya ile kullanıp, tam deşarj ve tam şarj yapılması tavsiye ediliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta pilin doluluk oranı yüzde 90'ın altına indiği durumlarda pili tamamen kullanıp sonra fişi takmak. Çünkü her fiş tak-çıkar işlemi bahsettiğim devrenin ömründen yiyor ve bir sonra devre kararsız çalışmaya ve pili tam doldurmaya başlar. Aslında aynı durum cep telefonları için de geçerli. Cep telefonununa alınan 2. pil orijinal pil dahi olsa ilk pil kadar verimli olmaz. Çünkü aynı devre bunlarda da vardır ve sık yapılmış doldur-boşalt işlemlerinden dolayı kararlı çalışmazlar. Pili tam dolu gözükür ama aslında tam doldurulmamıştır. Son olarak kesinlikle ve kesinlikle cihazı pili çıkartarak kullanmayın. Bunun hiç bir anlamı yok. Piller kulanılmasa da yine ömürleri sınırlıdır. Boş yere cihazınızı riske atmayın.

O pilin bitiş zamanı sizin ne ile ilgilendiğinize bağlıdır. Tam olarak bilemiyorum. Ancak parlaklık seviyesini düşürmenizi veya oynadığınız oyunların düşük seviyede olmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca bilgisayar başından sıkça ayrılıyorsanız ekran kararmasını düşük zamanlı yapmalısınız. Bu da sizin yararınıza olacaktır.

O pilin bitiş zamanı sizin ne ile ilgilendiğinize bağlıdır. Tam olarak bilemiyorum. Ancak parlaklık seviyesini düşürmenizi veya oynadığınız oyunların düşük seviyede olmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca bilgisayar başından sıkça ayrılıyorsanız ekran kararmasını düşük zamanlı yapmalısınız. Bu da sizin yararınıza olacaktır.

Parlaklık her zaman en sondadır. Asla düşürmem. :D Oyun oynadığımda yoktur. Ve sabahtan diğer sabaha kadar, yani 24 saat bilgisayar başındayım diyebilirim. :D

merhaba,
küçük bir güç kaynağı alarak laptop u ona bağlayın. 80-90TL civarında. 600VA-650VA
bataryalı kullanın kullanmayın güç kaynağınız mutlaka olsun cihaz sayınız fazla ise güç kaynağı kapasitesini artırın.
bataryanızı haftada 1 olacak şekilde deşarj edip şarj edin ve dolu bir şekilde kenara koyun.
1 hafta sonra tekrardan aynı işlemi uygulayın . bataryanın dolum döngüsü az olacağı için yıpranması da geç olacaktır.
laptop uzun süre kullanımlarda fan ızgaraları toz bağlar buda ısınma yapar ısınmada batarya hücrelerini öldürür,
cihazınızı elbise yatak koltuk gibi yerlerde kullanıyorsanız 6 ayda bir, normal masaustu gibi temiz yerlerde kullanıyorsanız 1 yılda 1 fan ve fan ızgarası temizliklerini gerekirse fan değişimlerini yaptırın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı