Batışta olan bir YouTube kanalı nasıl toparlanır?

sharp44

Decapat
Daha fazla  
Merhaba iyi sosyaller.

konu biraz uzun olabilir belki ama fikirlerinize ihtiyacım olduğu için okumanızı rica edeceğim.

28 Haziran 2022 tarihinde bir YouTube kanalı açtım ve internet/oyun kültürü hakkında belgesel içerikleri yapmaya başladım.

Başladığım zamanlar her hafta 1 video olacak şekilde disiplinli olarak ilerlemekteydim ancak videoların metinlerini yazmak çok sıkıcı olduğu için bir ara 1 ay kadar kanala ara verdim ve video atmadım. Sonra da kanalı bırakma kararı alarak tüm videoları gizledim. Bunu yapmamın arasından 1 ay geçtikten sonra tekrar tüm videoları geri açtım ve aktif olarak içerik üretmeye devam ettim. Tüm bu süreç 7 ay kadar sürdü ve 7 ayın sonunda 1000 aboneye ulaşmayı başardım. Yaptığım videolar ortalama 5K izleniyor ve tatmin ediyordu. Sonra yaptığım bir video patladı ve kanalın ortalamasından yüzlerce kat daha fazla izlenerek (248.000) kanalı patlattı ve sadece 1 haftada 5000 aboneye ulaştım. Ardından bu tutan videomla aynı minvalde bir video daha yaptım ve o da 164.000 küsur izlendi. Bu sayede 1 ay kadar sıra bir sürede 10.000 aboneye ulaşmayı başardım.

1697652409689.png

1000 aboneye uğraşmak için aylarca debelendikten sonra 1 ayda 10.000 aboneye ulaşmanın verdiği rahatlık sebebiyle de bu yükselişi değerlendiremedim. Video günlük minimum 1K izlenme alıyordu ve bende bu yüzden kanal aktif zaten diyerek yeni video yapma gereği duymadım. En büyük hatam da bu oldu. Büyük hype yakaladım fakat kullanmadım, tüm arkadaşlarım bana bu şekilde sitem ediyorlar ve bunu kabul ediyorum.

Bu ani yükseliş tahmin edebileceğiniz üzere bir noktada durdu ve eskisi kadar günlük izlenme almamaya başladı. Böyle olunca da yeni videolara başladım fakat bırakın çok izlenmeyi 1000 aboneyken yaptığım videolardan bile daha az izlenir oldular. Patlayan videolardan sonra 36-37 adet daha video yaptım ve bu 36-37 videonun toplam izlenmesi patlayan videonun yanına anca yetişiyordu. :D

Kanalın gözümün önünde batışa gitmesi ne heves bıraktı ne motivasyon, yeni video yapma isteğim günden güne azalmaya başladı.
Siz böyle bir durumla karşılaşsanız ne yapardınız, kanalı geri toparlamak için ne gibi adımlar atardınız?

(Bu metni aylar öncesinde yazmıştım, aradan geçen aylara rağmen değişen bir şey olmadı, hatta çoğu zaman daha kötüye gitti. Artık Shorts videolarına ağırlık vermeye karar verdim ve haftalık video sayımı 2 veya 3'e çıkartmaya başladım. Etkisi olur mu bilmiyorum.)

Herkesin fikrine ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Shorts videolarını atacağınız bir videonun fragmanı gibi yapabilirsiniz. Örneğin, bir video atacaksınız diyelim. İlk o videonun tam halini kanalınıza yükleyin. Sonra Shorts hazırlayın, heyecanlı kısımları shortsa ekleyin. Sonuna da videonun devamı kanalımda tarzı bir şey veya, daha farklı bir şey yapabilirsiniz.

Bu durumlarda kendini izleyici yerine koy. "Ben izleyici olarak neden bu videoyu izlemeliyim?"

Bir izleyicinin ilgisini gündemde olan bir oyunun videoları dikkat çeker. Örneğin Minecarft'ın aldığı yeni kararları anlattığın bir video izleyicinin dikkatini çekebilir. Tabi bu videonun kapağı, başlığı da çok önemli.

Son olarak Tolunay Ören'in eskiden söylediği sözü söylemek istiyorum. "Mesala sen osuruğa çakmak çaksan yanar mı diye bir video çeksen ben o videoyu merak eder izlerim."

Geri
Yukarı