Battlefield 1 vs Battlefield V

En son CoD (2003) ve CoD 2 (2005) oynadım. Ondan sonraki CoD oyunlarını almaya elim gitmedi. Paralelinde Battlefield 1942 ile başladım, 2, 2142, Bad Company 2, 4, 1 ve son olarak 5.

Battlefield 4 benim için oynanabilirlik açısından en iyi oyundur. 4'ten sonra işe güce daldığımız için Battlefield 1'i ve 5'i oynayamamıştım. Taa ki geçtiğimiz aya kadar. Virüs yüzünden evden çalışma olayına geçince ve çalıştığım sektör itibariyle işlerin az olduğu dönem itibariyle Battlefield 1'i yeni yeni oynamaya başladım. Başta alışamamıştım ki şu anda daha yeni 36 saatim var, level 41 oldum. Silahları açmayı falan daha yeni buldum. Deniye deniye oynuyorum. Bir sorun yok. Oynadıkça ve maplere alıştıkça K/D oranım yükseliyor.

Ama;

Battlefield 5'i dün akşam itibariyle sildim. Sanırım 6 - 7 saat kadar oynayamadım. Genelde medic oynarım. Bütün Battlefield serilerinde alışılagelen mekanik gitmiş, yerine yokuş yukarı bile kaya kaya ilerlenen bir oyun gelmiş. Yokuş yukarı koşarken de kayamazsın arkadaş.

BF4'te oyuna başlayınca K/D oranım 2'nin üstünde olurdu. Battlefield 1'de de artık böyle olmaya başladı. Elim iyice ısınınca daha iyi olacak. Ama Battlefield 5'te ne hikmetse 1 ya da 1'in altında, bayağı altında. Bir operasyonu 2K - 21D bitirdiğimi hatırlıyorum. Silahlardan da olabilir gerçi ama bir türlü ısınamadım oyuna. Sonra bir baktım ki oynanabilirlik CoD'a dönmüş.

Bu oyunların hikaye kısımları beni zerre ilgilendirmiyor. Sonuçta hikaye kısmını açıp 1 kere oynarsınız ve biter. Açıp açıp, dönüp dönüp aynı hikaye oynanmaz. O yüzden kimin hikaye kısmında ne üretiği beni zerre ilgilendirmiyor. Ben multiplayerına bakıyorum. BF'de bu konuda hep daha iyi olmuştur.

Şimdi oyun mekanikleri neden CoD'a dönmüş durumda anlamadım? Sebebi ne yani? Ki 2042'de bu mekaniklerle üretilmiş. Gerçekten alıp 12 Kasım'da oynamaya başlamak istemiştim ama 1-2 sene sonra bedava verilince alırım. Onun dışında o mekaniğe para vermem. CoD mekaniği oynamayak isteyen gider CoD alır zaten. Neden mekanik değişti ben anlayamadım?

O yüzden Battlefield 1 oynamaya devam edeceğim.

En son CoD (2003) ve CoD 2 (2005) oynadım. Ondan sonraki CoD oyunlarını almaya elim gitmedi. Paralelinde Battlefield 1942 ile başladım, 2, 2142, Bad Company 2, 4, 1 ve son olarak 5.

Battlefield 4 benim için oynanabilirlik açısından en iyi oyundur. 4'ten sonra işe güce daldığımız için Battlefield 1'i ve 5'i oynayamamıştım. Taa ki geçtiğimiz aya kadar. Virüs yüzünden evden çalışma olayına geçince ve çalıştığım sektör itibariyle işlerin az olduğu dönem itibariyle Battlefield 1'i yeni yeni oynamaya başladım. Başta alışamamıştım ki şu anda daha yeni 36 saatim var, level 41 oldum. Silahları açmayı falan daha yeni buldum. Deniye deniye oynuyorum. Bir sorun yok. Oynadıkça ve maplere alıştıkça K/D oranım yükseliyor.

Ama;

Battlefield 5'i dün akşam itibariyle sildim. Sanırım 6 - 7 saat kadar oynayamadım. Genelde medic oynarım. Bütün Battlefield serilerinde alışılagelen mekanik gitmiş, yerine yokuş yukarı bile kaya kaya ilerlenen bir oyun gelmiş. Yokuş yukarı koşarken de kayamazsın arkadaş.

BF4'te oyuna başlayınca K/D oranım 2'nin üstünde olurdu. Battlefield 1'de de artık böyle olmaya başladı. Elim iyice ısınınca daha iyi olacak. Ama Battlefield 5'te ne hikmetse 1 ya da 1'in altında, bayağı altında. Bir operasyonu 2K - 21D bitirdiğimi hatırlıyorum. Silahlardan da olabilir gerçi ama bir türlü ısınamadım oyuna. Sonra bir baktım ki oynanabilirlik CoD'a dönmüş.

Bu oyunların hikaye kısımları beni zerre ilgilendirmiyor. Sonuçta hikaye kısmını açıp 1 kere oynarsınız ve biter. Açıp açıp, dönüp dönüp aynı hikaye oynanmaz. O yüzden kimin hikaye kısmında ne üretiği beni zerre ilgilendirmiyor. Ben multiplayerına bakıyorum. BF'de bu konuda hep daha iyi olmuştur.

Şimdi oyun mekanikleri neden CoD'a dönmüş durumda anlamadım? Sebebi ne yani? Ki 2042'de bu mekaniklerle üretilmiş. Gerçekten alıp 12 Kasım'da oynamaya başlamak istemiştim ama 1-2 sene sonra bedava verilince alırım. Onun dışında o mekaniğe para vermem. CoD mekaniği oynamayak isteyen gider CoD alır zaten. Neden mekanik değişti ben anlayamadım?

O yüzden Battlefield 1 oynamaya devam edeceğim.
Tam olarak aynı noktada gibiyiz. Tek fark 2019 da çıkan Modern Warfare oynamış olmam sanırım. Onunla seri ilk Modern Warfare sonrası kaliteyi arşa çıkardı. O kadar ki, sonrasında çıkan Black Ops ve Vanguard reddit de yerden yere vuruluyor. Bu arada Warzone değil bahsettiğim. 2-3 oyunu birbiriyle çorba edip milleti aynı haritaya tıkıştırdıkları o saçmalığı bir kenara bırakırsak MW2019 tek kişilik modu dahil inanılmaz keyifli bir oynanışa sahip. Çok uzatmayayım, BF'nin de MW'den etkilendiğini, o yüzden CoD'a benzetilmeye çalışıldığını düşünüyorum. Çünkü 2042 betasında bende de aynı hissiyatı uyandırdı. Gunplay mekanikleri vs CoD u bayağı andırıyordu. Tabi BF ye oturmamıştı pek ısınamadım orası ayrı.

Arkadaşın sorusunu cevaplayacak olursak, ben de BF1'den yanayım. Eski diye sunucu ve oyuncu konusunda kıtlık yaşarım gibi bir endişeniz de olmasın. İnsanlar hala BF3 oynuyor, 4'ün sunucularına girmek için sıra falan bekliyorsunuz. :D

@MarcusKane hocam 1 haftadır BF 1 almayı düşünüyorum ancak sunucular hala dolu mu? Bir de hileciler çok fazla mı? Bazı kişiler çok fazla hileci var derken başka kişiler ise çok az hileci denk geliyor diyorlar.

@MarcusKane hocam 1 haftadır BF 1 almayı düşünüyorum ancak sunucular hala dolu mu? Bir de hileciler çok fazla mı? Bazı kişiler çok fazla hileci var derken başka kişiler ise çok az hileci denk geliyor diyorlar.
Beş dakika önce çıktım çünkü bir tane oyuncuyla bile karşılaşmadım serverlar boş ve hızlı karşılaşmada rakip bulunamıyor. Anlayacağın oyun hayalet kasaba.

Sunucular hala dolu. Hile konusunda da Amazon Prime ile bedava verilene kadar çok yoğun değildi. 10 oyundan 2 sinde denk gelmeniz mümkün şu an. Ama tahammül edilebilir durumda. Sunucuya girdikten 1-2 dk sonra anlaşılıyor bu durum zaten. Çıkıp başka bir sunucuya girebilirsiniz. Hile malesef bu tür oyunların gerçeği. Bununla yaşamak zorundayız :D

Edit: @Amogaçi hocam hızlı karşılaşma üzerinden 1 kere bile oynamadım oyunu. Server browser dan gayet sunucu bulunabiliyor.

Beş dakika önce çıktım çünkü bir tane oyuncuyla bile karşılaşmadım serverlar boş ve hızlı karşılaşmada rakip bulunamıyor. Anlayacağın oyun hayalet kasaba.
Sunucular hala dolu. Hile konusunda da Amazon Prime ile bedava verilene kadar çok yoğun değildi. 10 oyundan 2 sinde denk gelmeniz mümkün şu an. Ama tahammül edilebilir durumda. Sunucuya girdikten 1-2 dk sonra anlaşılıyor bu durum zaten. Çıkıp başka bir sunucuya girebilirsiniz. Hile malesef bu tür oyunların gerçeği. Bununla yaşamak zorundayız :D

Edit: @Amogaçi hocam hızlı karşılaşma üzerinden 1 kere bile oynamadım oyunu. Server browser dan gayet sunucu bulunabiliyor.
Sağolun hocalarım :).

Doğrudur, dolu serverlar var fakat hepsi köklü ve sürekli favori mapi açan serverlar. Farklı haritalarda falan oynamak istersen diğer serverlara bakabilirsin kimse yok. CS'de dust2 serverları nasıl fullse bf1'de favori map olan serverlar dolu onun dışında hep boş. Hızlı karşılaşma eskiden anında başlardı şimdi geç başlatıyor servera bağlanıyorum TAB'a bakıyorum sadece ben varım. 😅

Bu saatte oyuncu olmaması gayet normal (BF1 için konuşuyorum). Sonuçta insanlar BF5 oynuyor yoğunluk orada ama hızlı karşılaşmanın olayı zaten boşluk olan random servera bağlanması. Onu da en müsait serverlar üzerinden yani kimsenin olmadığı serverlar üzerinden yapıyorlar.

Battlefield 3 ve 4'ün hatta Bad Company 2'nin bile hala binlerce oyuncusu hala oyunu oynamaya devam ediyor.

Hile konusuna gelecek olursak, benim bu zamana kadar farkettiğim hileler;

"One hit kill" yani elinde hangi silah olursa olsun tek bir mermi ile headshot atması. Bunu direk hissediyorsunuz zaten. 150 - 200 mt uzaktan M1917 tabanca ile headshot atamaz. Hadi bir kere denk gelir, iki kere denk gelir. Ama direk belli oluyor bu.

İkincisi "invisible soldier" yani görünmez asker. Adam bildiğiniz hayalet, göremiyorsunuz. Sadece yürüme, ateş etme, konuşma vs sesleri duyuluyor. Dezavantajı ateş ettiğinde mermilerin nereden geldiğini görmeniz. Mermilerin çıkış yaptığı nokta hareketli olsa bile eğer tetikteyseniz o noktaya ateş ettiğinizde öldürebiliyorsunuz. Öldüğünüzde de belli olmasın diye adam kırmızı çizgi ile çevrelenmiş şekilde görünüyor esasında. DICE serverlarında direk PunkBuster kick ya da ban atıyor yani DICE serverlarında bu hile ile oynayan bulamazsınız. Genelde DICE dışı kiralık serverlarda kullanılan bir hile ve şimdiye kadar 2 kere denk geldim.

Üçüncüsü sniper headshot. Evet, sniper headshot gayet normal bir durum, yetenek varsa, mesafeyi, merminin gideceği süreyi, adamın hareketinden kafa ile merminin ne zaman buluşacağını hesaplayabiliyorsanız gayet yapabileceğiniz bir olay. Ama profesyonel olsanız bile 10 atışın 8'i 9'u HS olur. Birine uyuz oldum, adam sürekli HS atıyor ve ben kendimi yere atsam da, sağa sola hareket etsem de kaçırmıyor. Sonra oyundan çıktım aynı servera izleyici olarak girdim. Başladım aynı adamı izlemeye. 3 kere tank atışından dolayı öldü, kalan 71 atış HS! 71 - 3 bitirdi maçı. Yani 71 kere atış yaptı hepsi HS! 1 tanesi boşa gitse neyse diyeceğim. Report sistemi olsa reportlayacağım da bunu dikkate alacak bir EA & DICE olması lazım. O da olmadığı için çare yok.

Dördüncüsü de klasik wallhack. Bu DICE serverlarında da karşımıza çıkabiliyor. %100 emin olduğum 4 durum oldu. Sniperların tabanca ile attığı fişek yok, etrafta benden ve düşmandan başka adam yok. Benim Q ile işaretlenmem imkansız çünkü uçakla en önde gitmişim benden başka adam yok alanı alacağım yerde, bina içine girmişim, hadi bina içine girdim hangi köşede olduğum düşman için belirsiz, daha önce kimseyi öldürmemişim hani öldürdüğüm adam öldürkten sonra beni takip edip takım arkadaşına bilgi verse diyeceğim, öyle bir durum da yok. Adam nokta atışı yapar gibi gelip hangi köşede olduğumu bilerek karşıma çıktığı an ateş etmeye başlıyor. Ben ses kasıyorum hangi taraftan geleceğini anlamak için ama aynı şey değil yani o anda yürümüyorum, koşmuyorum, herhangi medic ya da support desteği isteğim yok resmen pusmuşum çıt sesim çıkmıyor. Ama adam eliyle koymuş gibi buluyor. Bunu da izleyici modunda takip ettim, adam tek başına alakasız yerlerde alakasız yerlere pusuyor. Bir bakıyorsun düşman geliyor bir noktadan. E nereden bildin be adam? Ses kasarak 3 kere saklan 5 kere saklan. Onun dışında adam sürekli bina içlerinde oynuyor, ben bile düşmanın nerede olduğunu kestiremiyorum, daha düşmanın olduğu odaya girmeden başlıyor ateş etmeye en az 3 - 5 mermi boşa gidiyor o esnada ve hangi köşe olduğunu bilerek ateş ediyor.

Karşılaştıklarım bunlar. Ama 36 saatte kaç oyunda denk geldin dersen 8 - 10 kere denk gelmişimdir. Hissesince de ya da birileri şikayet etmeye başlayınca çıkıyorum serverdan.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı