Battlefield 5 Türkçe yaması var mı?

omer_hatay

Hectopat
Makaleler
1
BF5 Türkçe yama indirebileceğim bir yer var mı? Herhalde Anonymous Çeviri oyunun yamasını yapmış fakat 18.5TL üyelik almamı istiyor. Bununla da bitmiyor, bilgisayara kendi Client'ını indirmemi istiyor. Ben bilgisayarımda ne olduğu belirsiz bir exe dosyası çalıştırmak istemiyorum, Türkçe yamaların para ile satılmasına da karşı biriyim, AdSense falan koysa neyse fakat doğrudan para istemek oyunu yapan firmalara da emek hırsızlığı gibi oluyor. Benim tek istediğim kopyala yapıştır yaparak hiçbir program çalıştırmadan oyunu Türkçe oynamak. Elinde yamaya sahip olan birisi var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Control yamasında bir terslik olmuş ve yama kırılmasın diye satın alan insanlara belli bir süre yamaya erişimi kapatmıştınız.
Günümüzde Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter, Google gibi teknoloji devi şirketler bile zaman zaman geçici olarak hizmet veremez duruma düşebiliyorlar. Teknolojinin bulunduğu her yerde olduğu gibi bizim sistemimiz de nadiren hizmet dışı kalabiliyor. Bu gibi durumlar oldukça kullanıcılarımızı olabildiğince mağdur etmemeye çalışıyoruz.

eskiden bu iş gönüllülük esaslı yapılırdı bağış yapanlara yama önceden gönderilirdi sonra herkese dağıtılırdı kimsenin gönlü kırılmazdı.
Eskiden bu iş gönüllülük esaslı yapılabiliyormuş ki insanlar da yapıyormuş. Biz de daha önce bir yamamızı ücretsiz yayınlayıp bağış linklerini eklemiştik. Yama toplamda 1000+ indirme almıştı ve sadece 1 kişiden 20 lira bağış gelmişti, bahsi geçen yama Civilization VI. Yüz binlerce kelime çeviri yapan onlarca çevirmene bu 20 lirayı nasıl paylaştıralım, bir öneriniz varsa dinliyoruz.

Tekrar ediyorum 4-5 saat sürecek oyunun yaması için 18.5TL veremem ben.
4-5 saat sürecek bir oyuna 18.5 TL vermiyorsunuz zaten. İçerisinde 51 tane mevcut yama bulunan ve toplam oynanış süresi 1000 saati aşan bir üyelik sistemine 18.5 TL veriyorsunuz. İçinden hangilerini kullanacağınız size kalmış, bir kere 18.5 TL verip bütün yamaları kurmanızı engelleyen bir şey yok.

Daha yazacak şeyler var da Discord'da sırf hoşuna gitmeyen bir şey yazıldığı için ban atan bir çeviri grubu ne derece dikkate alır bilmiyorum.
Hakaret içermeyen her türlü eleştiriye sonuna kadar açığız. Bugüne kadar sırf eleştiri yaptığı için Discord sunucumuzdan banlanan kimse olmadı, bundan sonra da olmayacak.

Konu iyice saptı zaten, tam olarak neden iptal oldu açabilir misiniz? Çünkü zamanında neden iptal olduğunu açıklamadınız olan oyunu satın alıp yama bekleyenlere olmuştu.
Yanlış hatırlamıyorsam birkaç konu daha gelmişti gözümün önüne Control yamasında bir terslik olmuş ve yama kırılmasın diye satın alan insanlara belli bir süre yamaya erişimi kapatmıştınız.
Evet emek var fakat oyun oynamak için işinden izin alan insanları da düşünmek lazım. Bunları söylediğim için linç edenler illaki olacaktır ama eleştiri insanları geliştirir.
Yamaları koruyacağım diye kendinizden soğutuyorsunuz. Şu an benim gözümde bencil bir çeviri gurubu olarak konumlandınız, eskiden bu iş gönüllülük esaslı yapılırdı bağış yapanlara yama önceden gönderilirdi sonra herkese dağıtılırdı kimsenin gönlü kırılmazdı. Şimdi her şeyiyle telifli olan oyunlara yama yaparak üyelik sistemi ile satıyorsunuz.
Tekrar ediyorum 4-5 saat sürecek oyunun yaması için 18.5TL veremem ben.
Daha yazacak şeyler var da Discord'da sırf hoşuna gitmeyen bir şey yazıldığı için ban atan bir çeviri grubu ne derece dikkate alır bilmiyorum. Niyetim kimsenin kalbini kırmak değil sadece düşündüklerimi aktardım.

Bu arada ilk mesajı düzenleyemiyorum en sonda bu yamaları daha önce denemiş yardımcı olabilecek biri var mı yazmıştım. Moderatörün kafası karışmış herhalde düzenlerken. Düzelteyim onu da.
Duygu sömürüsünün alemi yok. Ne demek işinden izin alanı da düşünmemiz gerek? Dalga mı geçiyorsunuz? Silah mı dayıyorlar kafasına insanların?

Peki oturup milyon kelimeyi çeviren insanları niye düşünen yok?

Şu eskiden gönüllü yapılırdı muhabbetinden de gına geldi. Eskiden oyunlar böyle milyon kelime değildi. En baba oyun 100k kelimeden oluşuyordu. Yani hiçbir yükü yoktu. Not defteriyle bile dil dosyaları açılıyordu.

Şimdi durum öyle değil. Tool yazılması gerekiyor, açılan dosyaların geri oyuna tanıtılması, test edilmesi, sürümlere uyarlanması vs vs bir ton iş yükü var ve bu kısım sadece teknik kısım. Terimce oluşturulması, oyunun oynanması, videolardan takibi, her sürüme uyarlanması için orijinalinin satın alınması, kürekli sürümlerin tek tek indirilip denenmesi, geri bildirimlere göre tekrar elden geçirilmesi, güncellemelere uyarlanması, kopyala yapıştır gibi fi tarihinden kalma yöntemler yerine bir uygulama ile her şeye tek tıkla erişim verilmesi, kullanıcı dostu olmak adına ÜYELİK BİTSE BİLE indirilmiş yamalara erişimin kesilmemesi vs vs vs. Sabaha kadar sayılabilecek bir ton kalem var.

Bütün bunlar için, 50'den fazla yama için 18.5 tl isteniyor. Ama sonra bir sivri zeka çıkıyor, neden bağışla yapılmıyor diyor. Gönüllülük esaslı olması lazım diyor.

Bakın madem bizi paragöz görüyorsunuz, size bir teklif sunayım. İngilizce bilmenize gerek yok, satırları ben çevirip size ses kaydı olarak atayım, siz yazıya dökün. Bir oyunu bu şekilde çevirin. Bakalım bitirebilecek misiniz?

RDR2'nin yayıncı firması öcü gibi her türlü moda saldıran bir firma. FiveM'den tut görsel modlara kadar ÜCRETSİZ olmasına rağmen yasal yollara başvuran bir firma.

Technopat'a kadar girebiliyorsanız iki dk Google araması da yapabilirsiniz. Bize gelen dosya, ÜCRETLİ-ÜCRETSİZ HİÇBİR ŞEKİLDE çalışmanın gün yüzü görmemesi şeklindeydi. 6 ayda tamamlanmış 2.5 milyon kelimelik bir proje bu. Engellenmesinin sebebi de hiç kusura bakmayın sizin gibi yapıcı değil yıkıcı düşüncelere sahip insanlar. Şu an başlasanız 2.5 milyona kadar saymanız 6 aydan fazla sürer, gelmiş bunca yükün altına giren insanlara paragöz, bencil diyorsunuz.

Hiç alt yazısı olmayan oyunlara alt yazı gömüp ÜCRETSİZ yama yapabilen (Assassins Creed, What Remains of Edith Finch), kimsenin açamadığı oyunları açıp yama yapabilen (CoD Bops2-3), 20 yıldır yaması olmayan oyuna sırf serisi tamamlansın diye ÜCRETSİZ yama yapabilen (Hitman 2 Silent Assassin), yılbaşında 7 günde 7 yama yayınlayarak yılbaşına özel yama haftası yapabilen, text harici her oyununda doku çevirisi de yapabilen, nostaljik olsun yeni çıkmış olsun, indie olsun triple a olsun ayrım yapmadan yama yapabilen ve sayamadığım onca şeyi yapıp 18 lira isteyen bir grup, bencil ve paragöz öyle mi?

Komik.

Geri
Yukarı