BAU'da İngilizce hazırlık okunmalı mı?

ozgur_krblt

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bahçeşehir Üniversitesi'nde tam burslu olarak mühendisliğe yerleştim. Bölüm tamamen İngilizce ve zorunlu hazırlığı var. Yaklaşık 10-12 gün sonra da yazılı ve sözlü olmak üzere iki oturumdan oluşan bir seviye belirleme ve hazırlığı atlama sınavı var. Bir ay önce 22 yaşına girdim. Marmara Üniversitesi'nde bölüm birincisi olarak ön lisanstan mezun oldum ve DGS ile bahsettiğim yere geçiş yaptım. Muhtemelen derslerimin ortak dersler hariç hiçbiri sayılmayacağından lisansı normalde olduğu gibi 4 senede okuyacağım. Hazırlık okursam bu süre 5 yıla çıkacak ve 26 yaşımın sonunda 27'nin başında mezun olmuş olacağım. ÖSYM bursu olduğu için okul bursumu toplamda 7 yıl olmak üzere verdiğinden bir sorun olmayacak ancak biraz geç mezun olacağım maalesef. Hedeflerimden biri yurt dışına çıkmak. İngilizcem okuma anlama olarak iyi sayılır İngilizce forumlarda gezebiliyor ve okuduğumu anlayabiliyorum ancak kesinlikle konuşma, dinleme ve yazma pratiğim olmadığından hazırlığı atlarsam sorun yaşamaktan korkuyorum. Birkaç yakınıma sordum ve farklı yönlerde yorumlar aldım. Kendi seviyemden başlarsam akademik düzeye çıkabileceğimi söyleyen oldu. Sıfırdan başlayınca B2 düzeyine çıkarıyorlarmış sanırım ama biraz daha ortalama bir seviyeden başlandığında akademik düzeye (C1 ve üstü) çıkılabiliyormuş. 10 günde örnek sınavlara bakarak ve sıkı çalışarak hazırlığı atlayabileceğimi söyleyenler oldu.

Sizce hazırlığı okumalı mıyım? Zaman kaybı olur mu? Aynı şekilde hazırlığı okurken bir yandan programlamaya ve oyun motorlarını öğrenmeye de çalışacağım. Ayrıca DGS ile geçtiğim için mat2 ve fizik2 konuları bende yok, olanı da unuttum zaten. Yani hazırlıkta AYT mat-fizik de çalışmayı planlıyorum. Hem de biraz gezmek istiyorum okulun konumu Beşiktaş'ta çok güzel ve merkezi bir yerde. Aile evinde kalacağım kira veya yurt masrafım yok. Tek derdim yaş sorunu, okumaktan gocunmuyorum sadece bir şeylere geç kalmaktan çekiniyorum. Hazırlığı boş geçirmeyi planlamıyorum elbette.
Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

37696579-3e56-4277-bc2d-3d8d65a8bcdd.jpg

Şahsen yaşça küçük biriyim sizden ama benim kafa yapıma göre evet hazırlık okunmalı. Üniversite mümkün olduğunca uzatılmalı. Hazırlıktır yüksek lisanstır uzatmayı planlıyorum ben çünkü mezun olunca arada bir harçlık yollayan akrabalardan bile destek bitiyor. Herkes hemen işe gir çalış kendi işini kendin gör kafasına giriyor. Öğrenciliği mümkün olduğunca uzatmak bana mantıklı geliyor bu yüzden.

Şahsen yaşça küçük biriyim sizden ama benim kafa yapıma göre evet hazırlık okunmalı. Üniversite mümkün olduğunca uzatılmalı. Hazırlıktır yüksek lisanstır uzatmayı planlıyorum ben çünkü mezun olunca arada bir harçlık yollayan akrabalardan bile destek bitiyor. Herkes hemen işe gir çalış kendi işini kendin gör kafasına giriyor. Öğrenciliği mümkün olduğunca uzatmak bana mantıklı geliyor bu yüzden.
Evet haklısınız zaten öğrencilik kadar öğrenci olmak kadar güzel bir şey yok. Şahsen gelecekte yüksek lisans ve doktora yapma şansım olursa üniversitelerde hoca olmak isterim. Okumak da güzel çalışıp kendi paranı kazanmak da güzel fakat yaş durumumdan dolayı çok endişe ediyorum. Yoksa dediğim gibi hazırlığı yatarak geçirme niyetinde değilim. Yapmak istediğim şeyler var.

Evet haklısınız zaten öğrencilik kadar öğrenci olmak kadar güzel bir şey yok. Şahsen gelecekte yüksek lisans ve doktora yapma şansım olursa üniversitelerde hoca olmak isterim. Okumak da güzel çalışıp kendi paranı kazanmak da güzel fakat yaş durumumdan dolayı çok endişe ediyorum. Yoksa dediğim gibi hazırlığı yatarak geçirme niyetinde değilim. Yapmak istediğim şeyler var.
O yüzden okuyun dedim zaten :D Hem boş geçirmeyeceksiniz hem de 1 sene daha öğrenciliğin tadını çıkartacaksınız. Size yarar hocam bence hazırlık.

O yüzden okuyun dedim zaten :D Hem boş geçirmeyeceksiniz hem de 1 sene daha öğrenciliğin tadını çıkartacaksınız. Size yarar hocam bence hazırlık.
Evet haklısınız hem eğlenceli olur biraz nefes alırım 😄

Yok hocam. Çok sorun olmaz. Ben de 20 yaşında liseden mezun olacağım.
Bazıları da 2-3 kez mezuna bıraktığı oluyor.
Üniversitede farklı yaşlarda çok insan olduğunu biliyorum aslında benim için sorun bu değil. Ben daha bireysel düşünüyordum bir şeylere geç kalma korkusu vardı ama sanırım umursamayıp yoluma devam etmek en doğrusu.

Evet haklısınız hem eğlenceli olur biraz nefes alırım 😄

Üniversitede farklı yaşlarda çok insan olduğunu biliyorum aslında benim için sorun bu değil. Ben daha bireysel düşünüyordum bir şeylere geç kalma korkusu vardı ama sanırım umursamayıp yoluma devam etmek en doğrusu.
Hocam 96 yaşında ölen kraliçe Elizabeth'i düşünün. Hayat eskisi kadar kısa değil. Kolay kolay geç kalmazsınız bir şeylere.

Hocam 96 yaşında ölen kraliçe Elizabeth'i düşünün. Hayat eskisi kadar kısa değil. Kolay kolay geç kalmazsınız bir şeylere.
Hiç yapmayıp pişman olmaktansa yapıp (bazılarına göre) geç olmasını tercih ettim. 😁🙌
İnsanların ne dediğini ve düşündüğünü fazla takıp kuruntu yapmışım.
Okulum nispeten iyi, konumu ve imkanları güzel. Yaşamak ve öğrenmek lazım.

Ben 22 yaşıma bastım hazırlığı bitirdim bu sene. Açıkcası bende takıyorum biraz ama çok sorun yapmamak lazım. Ben hazırlığı boş geçirdim diyebilirim. İngilizceye odaklandım ama matematiktir fiziktir onlar uçtu gitti, bakalım bu sene 1 sınıfım zorlanacağım gibi.

Merhaba, bence hazırlık okumalısınız zaten yurt vb masraflarınız olmayacak. Hazırlık sırasında da matematik ve fizik çalışırsınız. Yaşı da dert etmeyin zaten orada mezun olmadan işiniz hazır olur kendinizi geliştirirseniz bir yandan da.

Bu arada bende BAÜ'ye geleceğim bana önerdiğiniz ucuz yurt vb yerler var mı?

Geri
Yukarı