Bayan mı, kadın mı, hanımefendi mi?

Tanımadığım kadınlara karşı hitap ederken hakımefendi kullanırım. Tanıdığım kişilere karşı zaten ismini kullanırım, resmiyet varsa sonuna hanım eklerim.

Eğer hitap değil de ''şuradaki kadını görüyor musun'' gibi cümle kurarken bayan değil kadın kullanıyorum. Birkaç kez feminen takıkan kız arkadaşlarımdan fırça yeyince bayan değil kadın yapıştı ağzıma... :D

Kadın sözcüğü hitap için kullanılmaz. Otobüsteki birisine "Kadın, buraya oturabilirsiniz" denilmez. Hitap için hanımefendi uygundur.

Cinsiyet belirtme için ise kadın sözcüğü uygundur. Bu kişi kadındır, bu kişi erkektir.

Sahnelerde seslenme sırasında baylar-bayanlar sözcükleri kullanılır. Onun dışında bayan sözcüğü pek bir yere uymuyor açıkçası.

Veya ''karı'' diyerek hitap edebilirsiniz.

Bu videonun 8. saniyesindeki gibi olmalı ama.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tanımadığım kadınlara karşı hitap ederken hakımefendi kullanırım. Tanıdığım kişilere karşı zaten ismini kullanırım, resmiyet varsa sonuna hanım eklerim.

Eğer hitap değil de ''şuradaki kadını görüyor musun'' gibi cümle kurarken bayan değil kadın kullanıyorum. Birkaç kez feminen takıkan kız arkadaşlarımdna fırça yeyince bayan değil kadın yapıştı ağzıma... :D
Kaslarda maaşallah ama.

Eğer hitap değil de ''şuradaki kadını görüyor musun'' gibi cümle kurarken bayan değil kadın kullanıyorum. Birkaç kez feminen takıkan kız arkadaşlarımdan fırça yeyince bayan değil kadın yapıştı ağzıma... :D
Feminazilere karşı en uygun cümle ''karı'' dır hocam,karı diye hitap et arkadaşlarına.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı