Bazı kronik sorunlu SSD'ler

@DjKedi bu ürünler seri üretime geçmeden neden yeterli test yapılmıyor, onu anlamıyorum.

Maalesef test aşamaları düşündüğünüz gibi gelişmiyor. Gerek yazılım olsun gerek donanım olsun bu sektörde "test" işi başlı başına bir maliyet, bir uzmanlıktır. Oynadığınız oyunların, kullandığınız programların satışa çıkmadan önce büyük bir test ekibi tarafından günlerce-aylarca incelenmesine rağmen çıkan bugları düşünün. İşte test ekibiniz ne kadar büyük ve iyi olursa olsun illa bir şeyler gözden kaçıyor. Ayrıca firmaların belli bir bütçesi var bu bütçeden test ekibi oluşturmak için ayrılan para arttıkça bu ürünlerin fiyatına yansır ve firmanın ben bu ürünü bu fiyata satabilir miyim? Satarsam kaç tane satarım? Gibi sorulara istediği yanıtı alması gerekir.

Son olarak bazı noktalarda maalesef testin sonucu negatif bile çıksa yola devam etmek gerekir. Mesela sorun mimarideyse bunu düzeltmek için tüm aşamaları en başa döndürmek gerekir, yani tüm üretimi çöpe atıp sıfırdan tasarlamak, her şeye sıfırdan başlamak gerekir. Tasarım aşaması, sıfırdan üretim aşamaları büyük maliyet olduğundan bazı hatalar görülmez ve yola devam edilir. Ha bu dediğimi yapan firmalar var "kötü", "sorunlu" üretilen bir ürünü piyasaya sürmek yerine sıfırdan yenisini yapanlar. Fakat o firmaların ürünlerine de pahalı diye laf ediyorlar :D.

Geri
Yukarı