Çözüldü Bazı PSU kabloları kullanılmasa olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ramazan Ö

Hectopat
Merhaba. Daha önce hiç montaj yapmadığım için bu konularda pek bilgim yok. Bunu söyleyerek başlayayım :)

PSU'da benim işime yaramayacak fazladan kablolar var gibi geldi bana.
IMG_20210618_002907.jpg

IMG_20210618_002900.jpg
Buradaki kablolardan 2 tanesi sanırım molex veya SATA güç kablosu kablosu. Fotoğrafını çekmedim ama PCI-E de var. Araştırırken alıntıladığım mesajlara denk geldim.

1. kablo USB kablosu, tahminen USB 2.0. 2 ve 3. kablolar fan çoklayıcı kablolar. 3. kablolar Molex kabloları. 4. kablolar sanırım SATA güç kabloları, uçları belli olmuyor. 5. ise (tam emin olmamakla beraber) USB Type-C bağlantısı.
@Bora Dere hocam, burada 2 tane "3." yazmışsınız. Karıştırılabileceği için düzeltebilir misiniz? :D
Hepsinin kullanılması zorunlu değil zaten. Sisteminizin butun bileşenlerini yazarsanız takmanız gereken kabloları yazabilirim. Yalnız şu an dışarıdayım, eve gidince yazacağım. Hemen cevap veremeyeceğim yani, kusura bakmayın.

İki kablo arasında fark yok. Saklamak derken neyi kastediyorsunuz? Kasa montajında görünmesini istemiyorsanız lastik bir kelepçeyle toplayıp güç kaynağının konulduğu yerde boşluk varsa oraya sıkıştırabilirsiniz.

Ekstra güç girişi gerektiren anakartlar ve ekran kartları için konulmuş ekstra kablolar. Biraz dağınıklık yaratması dışında hiçbir sorun olmaz.

Eğer anakartınızda yeterli sistem fanı girişi yoksa Molex ile bağlayabilirsiniz fanları. Diğer 3'lü dediğiniz SATA güç kablosu. Bunları HDD, SSD, ve kasanda varsa CD okuma kısmına takıyorsun. Molex kabloları boşta kalabilir 4 yuvarlak girişe sahip olanlar Molex, fanların anakarta takıldıysa ona gerek yok, yer yetmezse ona takabilirsin. 3'lü dediğini depolama birimlerine takacaksın.

Anladığım kadarıyla molex kablosu boşta kalabilir. Nasıl kullanabileceğimi henüz bilmiyorum ama bir tanesi işimi görüyor gibi, diğerini bir yere saklarım artık. Anladığım kadarıyla PCI-E kablosu ekran kartı ve fazla güç tüketen anakartlar için lazım. Benim ekran kartım yok, APU sistem kullanacağım. Bu PCI-E ve duruma göre molex veya SATA güç kablolarını kullanmayıp PSU ile HDD kizaklarının arasında boşluk var, oraya saklasam olur mu? Yoksa bir yerlere takmam mı lazım?
Anakart:
  • B450M S2H
PSU:

Son düzenleme:
Çözüm
8 pin ve 24 pin ATX güç kablolarını anakartınıza takacaksınız. Ekran kartınız yoksa PCIe kablosu boşta durabilir. Aynı şekilde Molex ile de işiniz olmadığı için o da boşta durabilir. SATA kablolarından birini hard diskiniz için kullanabilirsiniz. Gerisine ihtiyacınız yok.

Kullanmanız gerekenleri işaretledim.

kablolar.png
8 pin ve 24 pin ATX güç kablolarını anakartınıza takacaksınız. Ekran kartınız yoksa PCIe kablosu boşta durabilir. Aynı şekilde Molex ile de işiniz olmadığı için o da boşta durabilir. SATA kablolarından birini hard diskiniz için kullanabilirsiniz. Gerisine ihtiyacınız yok.

kablolar.png

Çözüm
APU sistem için takmanız gerekenler:

CPU güç kablosu
24 Pin ATX kablo
SSD-HDD ler için sata güç kablosu.

Bunlar takılı ise gerisi ihtiyaç halinde kullanılmak üzere boş kalır.

Aynı şekilde Molex ile de işiniz olmadığı için o da boşta durabilir. Gerisine ihtiyacınız yok.
APU sistem için takmanız gerekenler:

CPU güç kablosu
24 Pin ATX kablo
SSD-HDD ler için sata güç kablosu.

Bunlar takılı ise gerisi ihtiyaç halinde kullanılmak üzere boş kalır.
Hocam, Molex kablosu fanlar için değil miydi?
IMG_20210618_011600.jpg
IMG_20210618_011357.jpg

Kasada iki tane fan var ama bunları Molex kablosuna bağlamayı henüz başaramadım. Molex kablosunu da kullanmam gerekmez mi?

Hocam, Molex kablosu fanlar için değil miydi?
Molex kullanan bir fanınız varsa fanınızı bağlayabilirsiniz. Genelde anakartınızdaki 4 pin girişler ile fanlar kontrol edilir. Hangi fanlara sahipsiniz? 3 pin veya 4 pin fanınız varsa bunu anakartınıza bağlıyorsunuz.

Anakartınızın sitesinden fan başlıklarının yerini gösteriyorum.

b450m.png

Molex kullanan bir fanınız varsa fanınızı bağlayabilirsiniz. Genelde anakartınızdaki 4 pin girişler ile fanlar kontrol edilir. Hangi fanlara sahipsiniz? 3 pin veya 4 pin fanınız varsa bunu anakartınıza bağlıyorsunuz.

Anakartınızın sitesinden fan başlıklarının yerini gösteriyorum.

Eki Görüntüle 1072975
Hocam, fanların girişi şöyle:
IMG_20210618_025710.jpg
IMG_20210618_025548.jpg

IMG_20210618_030811.jpg

Şunun ne olduğu hakkında bir fikrim yok :D

Fan ise Sharkoon Lit 200 kasadan gelen fan:
IMG_20210618_030200.jpg

Ön tarafta bu fanın RGB'siz hali var.

Sizin de attığınız üzere anakartımda 2 tane fan başlığı bulunuyor.
IMG_20210618_025937.png
RAM yuvalarının üstünde olan başlık CPU fanı için. Bu durumda kasa fanları için bir tane fan başlığı kalıyor. O da turuncu ile işaretlediğim yerde, "SYS_FAN1" yazıyor.

Eki Görüntüle 1072971
Hocam, P-ATA kablosu ile Molex kablosu aynı şey mi?

3 pin olan kısmı anakartınıza takacaksınız. Diğer fan için giriş olmadığından Molex ile bağlamanız gerekiyor onu da.
Bağladım, hocam. 3 pin olanı takınca diğer ucu boşta kaldı, diğer fanın ucunu o kablo ile bağlayınca pin boşta kaldı. O pin ve uç aynı işlevi mi görüyor? Yani birisinin boşta kalması sorun değil mi?
IMG_20210618_135314.jpg

IMG_20210618_135342.jpg
Molex kablosunun üstünde SATA'lar da var sanırım. 1 tanesini SSD'ye bağladım, HDD gelince ona da bağlarım. Diğeri boşta kalıyor gibi.

Geç cevap için özür dilerim. Gece cevap verecektim ama Sosyal'e giriş yapamadım, sanırım başkaları da yaşadı bu durumu. Geç uyanınca ve gün içinde yapmam gereken bazı işler olunca buraya yeni dönüş yapabildim :confused:

Molex veya 3 pin ile güç verilebildiğinden biri boşta kalabilir. Aynı anda ikisi de takılmayacak.

Molex, bağlayıcıya deniliyor. P-ATA ise arabirim. Güç kaynağınız, resimde Molex'i gösteriyor yani.
Hocam, yardımlarınız için size ve @tugoli hocama çok teşekkür ediyorum. Konuyu geç açınca arada kaybolup gidecek diye endişeleniyordum, güzelce açıkladınız :)

Geri
Yukarı