Bazı Siteler MAC Adresimizi mi Tespit Ediyor?

janissery

Hectopat
Aynı internet bağlantısı üzerinden birden fazla üyelik kabul etmeyen siteler bunu nasıl yapıyor?

Senaryo:
A sitesine TPLINK modem üzerinden;

B marka telefon ile A sitesine kayıt olundu.
C marka telefon ile A sitesine kayıt olunmaya çalışıldı ve hata oluştu.

TPLINK modemin IP adresi her açıp-kapama durumunda değişiyor.

Ancak neden C marka telefonda böyle bir hata oluşuyor?

1) A sitesi modemin MAC adresine göre mi böyle bir işlem yapıyor?
2) MAC adresi dışında bir internet kimliği mi var da bunu tespit edip işlem yapıyor?

Özet olarak A sitesi bunu nerden ve nasıl anlıyor?

Senin mac adresin senin lokal networkünde kalır, public ip adresi ile kontrol sağlıyorlardır.

C marka telefonda denerken public ip adresinizin değiştiğinden emin misiniz?

Hayır değilim. Public IP nedir bilmiyorum biraz araştırdım LAN IP ile birlikte internette veri alışverişi için kullanılan IP olduğunu öğrendim. Ancak public IP nasıl değişir bilmiyorum?

www.ipnedir.com adresine gittiğin zaman sana public ip adresini gösterir. Modemi kapatıp aç, tekrar www.ipnedir.com adresine git, gördüğün adres farklı bir adres ise c telefonundan tekrar kayıt olmayı dene. Değişmemiş olabilir, o zaman servis sağlayıcının değiştirmesini beklemen gerekiyor. Bunları statik ip kullanmayan bir bağlantı için yazdım tabii.

Bir diğer seçenek telefon olduklarına göre kendi mobil internetleri vardır sanıyorum. Wifi bağlantısını kapat ve mobil verideyken kayıt olmayı dene.

Public IP'nin ISP'nin bize otomatik atadığı IP olduğunu öğrendim. Evet şimdi public IP adresinin değiştiğine eminim. Sorun bence bambaşka bir şey. Bu siteler IP adresleri de değişmesine rağmen aynı cihazdan ikinci üyeliği neye göre tespit ediyor olabilirler?

Aynı cihaz mı farklı cihazlar mı? Eğer aynı cihazdan deniyorsan kullandığın cihaza bağlı olarak cache'i silmen gerekebilir. Modemi kapatmadan önce ve kapattıktan sonra ipnedir.com ile ip adresinin değiştiğini teyit ettin mi?

Ayrıca ipnedir.com a mobil cihaz değil de bilgisayar ile git lütfen. Mobil chrome kullandığı proxy sebebiyle seni yanıltabilir.

Olay şimdi tam olarak şöyle oldu;
A sitesine TPLINK ve 100 IP nolu cihaz ile B telefonundan kayıt oldum.
Yine A sitesine TPLINK ve 652 nolu cihaz ile C telefonundan kayıt olurken aynı IP adresi ile kayıt olamazsınız hatası oluştu.
IP adresinin değiştiğine kesinlikle eminim.

Olay şu;
Aynı IP değişmesine rağmen aynı internet bağlantısından girdiğimi mi anlıyorlar?
Yoksa kullandığım cihazın kimliğini mi tespit ediyorlar?

Mobil verideyken denediğinde de aynı sorunla karşılaşıyor musun? Fiziksel olarak orada bulunmayınca çok da fazla tahmin yürütemiyorum şu anda. Teoride ip adresi değişmişse bu sorunla karşılaşmıyor olman gerekir.

Cache ve cookie temizlemeyi unutma lütfen.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı