Bebeklerin ağlaması bizi neden rahatsız eder?

RbeD

Hectopat
Daha fazla  
Bebeklerin ağlamasına diğer yetişkin kişilerin ağlamasından daha çok ilgi gösteririz ve bebeklerin ağlaması bizde yani en azından bende huzursuzluk duygusu uyandırır bunun sebebi ne? Konu hakkında bilgi sahibi olanların yanıtlaması tercihimdir:)

Aslında ikisi karşılaştırmaya müsait durumlar değildir. Bebek ağlaması son derece yüksek ve tiz bir sestir. Mümkün oldukça çok bağırırlar ve bu baş ağrısına yol açar. Büyük insanlar ağladığında daha kalın ve sessiz bir ses ortaya çıkar. Zaman geçtikçe yetişkin ağlaması da rahatsız edici olur. Örneklendirmek gerekirse, 70 Kiloluk bir insan 1 kiloluk nesneyi kolayca kaldırabilir ama kilosu farketmeksizin bir insan 1 kiloluk bir nesneyi saatlerce elinde tutarsa çok yorulur. Fakat 70 kiloluk bir insan 100 kiloluk nesneyi kaldıramaz. Umarım anlatabilmişimdir.

Konu hakkında bilgi sahibi olanların yanıtlaması tercihimdir:)

İşte o konu hakkında bilgi sahibi olanlar psikoloji bilen kişiler oluyor. Forumda bu konuyla ilgilenip bu konuya teknik bir cevap yazabilecek birisi olduğunu sanmıyorum.

Ha benim cevabıma gelirsek bebek ağlama sesinin tiz bir ses olması ve normal bir insan sesinden daha dikkat çekici olması olur.

insanların bebeklere karşı duyduğu sevgi duygusunun koruma içgüdüsüne sebep olmasını da ayrıca sayabilirim kadınlarda bu koruma duygusu daha yoğun olur.

Biyolojik olarak bakarsak ise türün devamını sürdürmek için yavruları koruma davranışı diyebilirim sadece bize özel bir durum değil doğadaki hayvanlarda yapıyorlar benzerini.

Sonradan ekleme: Yazarken dikkatim dağılmış sen neden bu sesten huzursuzluk duyduğunu sormuşsun tiz bir ses olması cevabını hala verebilirim.

Son düzenleme:
Tiz bir ses olduğu için insanı içten içe rahatsız eder. Ve de herkes bebekliğinde ağlamıştır. Çoğu kişi kendi ağlama anılarını göz önüne getirir. Bu yüzden rahatsız eder insanı. Çözüldü eklerseniz sevinirim.

Bebeklerin ağlamasına diğer yetişkin kişilerin ağlamasından daha çok ilgi gösteririz ve bebeklerin ağlaması bizde yani en azından bende huzursuzluk duygusu uyandırır bunun sebebi ne? Konu hakkında bilgi sahibi olanların yanıtlaması tercihimdir:)

Sizi bilmem ama benim için çocuk sesi olması yeterli deli oluyorum duyunca.

Aslında ikisi karşılaştırmaya müsait durumlar değildir. Bebek ağlaması son derece yüksek ve tiz bir sestir. Mümkün oldukça çok bağırırlar ve bu baş ağrısına yol açar. Büyük insanlar ağladığında daha kalın ve sessiz bir ses ortaya çıkar. Zaman geçtikçe yetişkin ağlaması da rahatsız edici olur. Örneklendirmek gerekirse, 70 kiloluk bir insan 1 kiloluk nesneyi kolayca kaldırabilir ama kilosu fark etmeksizin bir insan 1 kiloluk bir nesneyi saatlerce elinde tutarsa çok yorulur. Fakat 70 kiloluk bir insan 100 kiloluk nesneyi kaldıramaz. Umarım anlatabilmişimdir.

Aklımdaki soruyu herkes yanıtladı ama en iyi yanıtlayanın bu arkadaş olduğunu düşünüyorum teşekkürler.

Geri
Yukarı