Yapay zeka bizi gerçekten ele geçirebilir mi?

457828

Centipat
Katılım
10 Mayıs 2021
Mesajlar
446
Makaleler
1
Çözümler
2
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Teknoloji, farklı çağlarda sürekli farklı şeylere odaklanmıştır. Piramit çağında inşaat, sanayi devriminde dumanlı makineler, 1940'lı zamanlarda petrolle çalışan makineler, elektrik teknolojileri ve çağımızdaki yazılım teknolojileri...

Günümüzde yazılım mühendisi olmak, tıp okumakla eş değer hale geldi. Bir doktor olmak yazılım mühendisi olmak neredeyse aynı zorlukta.

Günümüzde ise her şey yavaş yavaş yapay zekanın kontrolüne geçiyor. Otonom uçuş ve sürüş yapan araçlar, robotlar, hatta tasarımcı yapay zekalar. Şimdilik sadece hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Peki ya, gelecekte?

1669104011969.png


Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum.
 

yusufYAZICI155

Decapat
Katılım
3 Ocak 2021
Mesajlar
232
Çözümler
2
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Yazılım Mühendisliği (Öğrenci)
Belli bir sınırları içinde sınırlarsak bence sorun olmaz. Mesela senin dediğin gibi resim çizen yapay zeka, otonom sürüşler, hasta kişinin topogrofi mi neyse işte zatürre olup olmadığını anlayan yapay zeka felan olsa sıkıntı olmaz. Ama herşeye hakim olan yapay zeka yapılcaksa belki sıkıntı olabilir bilemeyiz hatta başka gezegenlerdeki medeniyetlere mesaj gönderirse şaşırmam. :D
 

Onurcnk

Centipat
Katılım
30 Kasım 2021
Mesajlar
32
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gddr6 GTX 1650 , 16 GB 3200 MHz RAM, 700 watt Corsair psu, 500 gb HDD, 500 gb SSD, Ryzen 5 1600 af.
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Öğrenci
Yapay zeka yapay zekayı kodlayabilecek kadar gelişirse neden olmasın?
 

bitwise

Megapat
Sosyal Tayfı
Katılım
22 Mart 2018
Mesajlar
6.746
Makaleler
1
Çözümler
58
Bilgisayar mimarisi degismedigi surece hayir.
Deterministik makinelerin cozemeyecegi problemlerler var. ( bkz Halting Problem )
 
Katılım
12 Şubat 2021
Mesajlar
1.045
Çözümler
6
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Yapay zekada hırs ve duygular olamaz. Bu yüzden ele geçirmek için bir sebep de olamaz. Bir insan dünyayı ele geçirmek isterse bunu kontrol etmek ve düzenin başı olmak için ister. Ancak yapay zeka kodlanan olayları duruma göre uygular. Eğer kodlamaları için onları kodlarsak o zaman sadece yok etmek ve yıkmak için çalışırlar. Dolayısıyla durum yine insana bağlı.

Canını sıkarsa fişini çekersin olur-biter.
Keşke tek dertleri elektrik olacak olsa.
 

ChaosBoost

Hectopat
Katılım
20 Mayıs 2020
Mesajlar
2.779
Makaleler
1
Çözümler
12
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Yapay zeka.
Aslında garip ve ilgi çekici bir konu. İnsanların yaptığı zekanın insan ile yarisabilmesi için daha 50 fırın ekmek yememiz gerek.

KAY/O'dan bahsediyorsan o ayrı :).
 

Arin Civan

Centipat
Katılım
9 Temmuz 2021
Mesajlar
16
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Şu anda Çin , Japonya ve gelişmiş Asya ülkeleri robotlar yapıyor. Robot dediğim bizim gibi yani eli kolu olan tepki verebilen konuşabilen... Bu robotlarla ne yapmayı planlıyorlar sizce? 3. Dünya Savaşının olması yakın. Ülkeler bu ürettikleri robotları asker yerine koyacak. Bir ülkenin 1 Milyon tane askeri varsa bunlara her gün ; yemek, su(temizlik,içme suyu), elektrik sağlamak zorunda kalacak. E bunların parası 3 trilyondan fazla eder. Bir ülke asker yetiştirmek yerine çağa ayak uydurup her gün sağlayacağı yemek , su vb. ihtiyaçlara vereceği paranın hepsini robot mühendisliğine yatırır. Üstelik kar eder. Şimdi gelişmiş bir ülkenin gözünden bakarsak. Ordusuna vereceği maaşı robot mühendisliğine yatırdı. 100 bin tane (sayıları sallıyorum) asker robot üretti. Bu robotların hafızası yok mu?Tabii ki var. Yani bu robotlar geliştirilirse sonumuz çok uzak değil diye düşünüyorum. Karar sizin...
 

NapsakLan

Picopat
Katılım
6 Eylül 2022
Mesajlar
78
Çözümler
1
En büyük risk Yapay Genel Zeka. Onun dışındaki yapay zekalar da elbette zarar verebilir. Problem aslında bir yapay zekayı ne kadar çok karmaşıklaştırırsak onu o kadar kontrol etme zorluğunun artmaya müsait olmasından kaynaklanıyor. Karmaşıklaştırma işinden vazgeçemeyiz aksi taktirde yapay zeka araştırmaları ilerleyemez ve daha güçlü/verimli yapay zekalar göremeyiz. Bu yüzden safe reinforcement learning gibi araştırma sahaları var. Sorun aslında yapay zekayı kontrol altına almaktan ziyade sabırsız araştırmacılar. Mesela ileride hızlıca para kazanmak için prototip bir yapay genel zekayı ürün olarak sunup insanlık için tehdit oluşturabilirler. Ki benim inancıma göre muhtemelen yaşanacakta. Detaylı bilgi: AI alignment - Wikipedia.
 
Yukarı