Dışarıdan insanlar bizi nasıl görüyor?

storm51

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, arkadaşlar. Benim bir sorum olacaktı çok kafama takılıyor. Dışarıdan insanlar beni aynadaki gibi mi? Arka kameradaki gibi mi? Yoksa ön kameradaki gibi mi görüyor? Öncelikle bu konuyu araştırdığımda yapay zeka da dahil ayna görüntüsü yansıma arka kameradaki görüntü gerçek diyor. Tamam ama burada bir ayrıntı var.
Aynanın yansıma olduğu bir gerçek zaten ayna düz olsaydı yazıları da düz okurduk ayna karşısında. Arka kameraya gelecek olursak birçok kamera çeşidi ve telefon modeli var örneğin 13MP kamera ve 200MP kamera ile çekilen fotoğrafımız aynı değil. Ya da fotoğrafçıların kullandığı kamera ile benim telefonumun kalitesi aynı değil.
Hatta aynı telefonda arka kamerada çekilen fotoğraf ve videoda bile farklı çıkıyorum. Ön kameraya gelecek olursak ayna ile birebir zaten. Fakat bazı telefon modellerinde yansıma kapatma özelliği var onu açınca da farklı bir görüntü oluşuyor. Son olarak fizik öğretmenime sorduğumda aynadaki görüntümüzün gerçek olduğunu söyledi çukur ayna tümsek ayna vs. bahsetti. Aslında haksız da sayılmaz her aynada aynı gözükmediğimizi de fark ettim. Arkadaşlarıma sorduğumda arka kameradaki fotoğrafımın ve ön kameradaki fotoğrafımın aynı olduğunu söylüyorlar ama apaçık bir fark ortada kabak gibi duruyor görmüyorlar mı yoksa beni kırmamak için mi söylemiyorlar anlamıyorum. Aynada ve ön kamerada simetrik duruyorum ama arka kamerada bir gözüm büyük diğeri küçük bir kaşım yukarıda diğeri aşağıda ve dudaklarım eşit olmayan bir şekilde çıkıyor. Mesela kaş alırken aynaya bakarak yapıyoruz o zaman yanlış mı yapıyoruz çünkü arka kamerada çok değişik duruyor.
Bu sorunun 2 çözümü var.
1: Başka bir insanın ruhuna geçip kendimize çıplak gözle bakmak.
2: Mantıklı bir açıklaması olmalı.
Siz ne düşünüyorsunuz dediklerim hakkında? Sizce biz dışarıdan nasıl gözüküyoruz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu olay yanlış bilmiyorsam kamera, lens veya ayna ile alakası yok. Beynimizin yüzleri tanımlayan kaydeden bir bölümü var. Bu yüzden her yüz herkes için farklı olabiliyor. Herkes aynı beyine sahip olmadığı için sen kendini aynada farklı düşük ve yüksek kalitede fotoğrafta farklı başkasının gözünden farklı görebiliyorsun. Bu doğru mu hatırlamıyorum ama aklımda kalan bu.

Fotoğrafçıda fotoğrafını çektir ve bastır ondan sonra bunu seni eleştirebilecek sana yalan söylemeyecek bir arkadaşının yanına git ve dikkatli bir şekilde ayrıntıları ile farklarını sor. Bu bence insanın kendi beyni ile ilgili bir yanılsama çünkü arkadaşlarımın genelinin fotoğraf ya da aynadaki halleri ile gram farklılıkları yok.

Fotoğrafçıda fotoğrafını çektir ve bastır ondan sonra bunu seni eleştirebilecek sana yalan söylemeyecek bir arkadaşının yanına git ve dikkatli bir şekilde ayrıntıları ile farklarını sor. Bu bence insanın kendi beyni ile ilgili bir yanılsama çünkü arkadaşlarımın genelinin fotoğraf ya da aynadaki halleri ile gram farklılıkları yok.

Aynen bu beyin ile ilgili bir olay kişiden kişiye değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı