Bedava sayılabilecek Windows 10 keylerinin sırrı nedir?

Amazon filan fark ediyor. Windows 10 Pro Microsoft'un kendi sitesinde (ABD) 200 dolar. Amazon'da da 200 dolar. OEM ise Amazon'da 142 dolar. Yani aşırı bir fiyat farkı yok.... Yani 1000 TL 50 TL gibi bir uçurum yok!

50 TL ile 100 doları aynı kefeye koyan arkadaşı da tebrik ediyorum.

Son olarak, bizim millete özgü olan bir ürüne para verince onun fanatik savunucusu, fanı olma durumu burada da mevcut. Daha fazla tartışmak bence yersiz olacaktır. Saygılarımla... :)

Ama hocam sonuçta aynı key OEM, yani bunu 200 dolardan aşağı alan da ahlaki bakımdan hak yiyordur. Sonuçta OEM keyde, microsoftun rızası yok, son kullanıcılara satılmasında. Sözleşmesinde yazıyor, bilgisayarı toplayıp, tekrar satacak kişiler OEM key alabilir diyor. Yani 140 olmuş, 50 dolar olmuş fark etmez. Ha nasıl ülkemizde bu kadar aşağı iner bilemem. Demekki aşırı fazla alınınca bu kadar düşebiliyordur. Sadece ülkemizde değil, DurmaPlay gibi sitede bile 35 TL yani. 10 dolar bile etmiyor. Hatta Amazon'da sadece 140 dolara yok ki, geçende 7-8 Euro'ya alan vardır. Ne malum, 5 dolara aldığı OEM keyi, 140 dolara satmadığı. Bu daha büyük hırsızlık.
Mesela Şu; https://www.amazon.de/Windows-Profe...pID=41h3WuDzX4L&preST=_SY300_QL70_&dpSrc=srch
Benim tek anladığım mantık şu: Micrososft'un korsana rızası var mı? Yok.
Micrososft'un OEM'e rızası var mı? Yine yok. Eeee o zaman korsan kullananlara kızmak gelmiyor içimden. Ha stabillik açısından, güncelleştirme alabilmek açısından, ucuza korsan. Ne güzel?

Son düzenleme:
Hocam o kadar bilgim yok. Şaşırdım biraz o düşük fiyatı görünce.

Ben sadece 1000 TL, 50 TL uçurumunu belirtmek için örnek vermiştim. 200 dolarlık ürünü tek seferlik 142 dolara kullanmak uygun gibi görünüyordu çünkü sadece tek bilgisayar içindi. Sonuçta bir uçurum yoktu, yoksa bende ucuza OEM alınmasına karşıyım.

Yani olay biri az çalıyora döndü... :D

Ya arkadaşlar siz şunu kaçırıyorsunuz. Anakart, ekran kartı örneği verilmiş mesela 1500 TL ekran kartı 100 TL olursa bunda bir sorun vardır diye, evet vardır ama fiziksel maddelerde vardır ona harcanan malzemeden vardır. Burada hem fikiriz ama altı üstü bir tane Oem key bundan milyonlarcasını Mikrosoft tek tıkla oluşturup satabilir. Kardan kazanamazsa sürümden kazanabilir. Ticaretin mantığı budur.

Dünyanın en zengin insanı bile olsam 1000 TL verip Windows almam. OEM key ile mutluyum gayet legal gayet ahlaklı bir davranış.

Siz olayı anlamadınız. ben alınmasına karşı değilim, hatta korsan kullanana hatta kendim kullanıyordum ama benim baştan beri sorduğum şu: OEM moem ne olursa olsun, bir ürün PC üreticisine dahi olsa bu kadar ucuz fiyattan verilebilir mi? 20 TL'ye keyler var yahu? O zaman ben sürümden kazanırım diyem Micrososft, neden tekil kullanıcılardan da sürümden kazanma mantığına gitmiyor da ürünleri 150 200 dolar ediyor. Yap 10 dolara ürün, herkes alsın. Ha 10 dolara destek yok de, 30 dolara sat, ona destek var de.

@Jira haklı. Normalde lisansı olmayan kişilere format attığımda genel ürün anahtarlarını girip devam ediyorum sonrasında zaten etkinleştirmemizi istiyor Windows. O ürün anahtarları nasıl oluyor da piyasada çatır çatır satılıyor ve sorun çıkartmıyor ? Demek ki izin veriyor Windows buna. Program ile arasında fark var arkadaşlar crack yapmak gibi.

Siz olayı anlamadınız. ben alınmasına karşı değilim, hatta korsan kullanana hatta kendim kullanıyordum ama benim baştan beri sorduğum şu: OEM moem ne olursa olsun, bir ürün PC üreticisine dahi olsa bu kadar ucuz fiyattan verilebilir mi? 20 TL'ye keyler var yahu? O zaman ben sürümden kazanırım diyem Micrososft, neden tekil kullanıcılardan da sürümden kazanma mantığına gitmiyor da ürünleri 150 200 dolar ediyor. Yap 10 dolara ürün, herkes alsın. Ha 10 dolara destek yok de, 30 dolara sat, ona destek var de.
Bir firmanın 300 adet orjinal program aldığını varsayalım, bu programların yanında Microsoft hediye olarak key veriyor. 150 tane key verdiler diyelim. 150 keyi 20 TL'den satsa bile 3 milyar gelir elde ediyor satan firma. Gayet mantıklı bir olay

Bir firmanın 300 adet orjinal program aldığını varsayalım, bu programların yanında Microsoft hediye olarak key veriyor. 150 tane key verdiler diyelim. 150 keyi 20 TL'den satsa bile 3 milyar gelir elde ediyor satan firma. Gayet mantıklı bir olay

Yahu mantıklı da sen o keylere ödenen parayı yok sayıyosun. Tamam 3 milyar gelir ama, 300 keyi toptan, en aşağı 20 dolara satsa, 6000 dolara 300+150 key alıyor. Sen bu 450 keyi, 20 TL'den satıyorsun, 9000 TL para kazanıyorsun. 6000 dolar yani 24000 TL gitti, 9000 TL geldi.

Microsoft bunu 15 TL'ye satması gerekir ki, adam sana 20 TL'ye satsın. 1000 Tane key satsa microsoft, 15000 TL eder, bunun dolar karşılığı, 4000 dolar eder. Yahu mantıklı mı bu? 4000 dolar orada çalışan normal işçinin bir aylık maaşına anca yeter.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı