Bedelli askerlik yapmalı mıyım?

berkcan0101

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba, ben bilgisayar mühendisliği bölümünden 4 ay önce mezun oldum. Full stack developer olarak çalışmak istiyorum fakat 4 aydır işsizim ve 28 yaşındayım. 31 Aralık 2024'e kadar sürem var fakat beni 10 ay gibi kısa süre için birinin işe alacağını düşünmüyorum. Maddi durumum da aşırı iyi değil. Biraz kredi çekip biraz nakit para bulup tamamlamayı düşünüyorum. Sizce 28 yaşında birisi işe girmek için biraz daha beklemeli mi? Bedelli mi yapayım ya da 6 ay mı yapayım?

Merhaba, ben bilgisayar mühendisliği bölümünden 4 ay önce mezun oldum. Full stack developer olarak çalışmak istiyorum fakat 4 aydır işsizim ve 28 yaşındayım. 31 Aralık 2024'e kadar sürem var fakat beni 10 ay gibi kısa süre için birinin işe alacağını düşünmüyorum. Maddi durumum da aşırı iyi değil. Biraz kredi çekip biraz nakit para bulup tamamlamayı düşünüyorum. Sizce 28 yaşında birisi işe girmek için biraz daha beklemeli mi? Bedelli mi yapayım ya da 6 ay mı yapayım?
Bozdur tecili, 6 ay yap veya hala varsa yedek subay olarak yap hemen, bedelliye harcayacağın paranın gittiği yer hiç düşündüğümüz tatlılıkta değil ekonominin durumuna bakarsan.

6 ay da biraz kafa dinlersin, şanslıysan mesleğine uygun bir iş verebilirler, birileriyle tanışırsın.
Yedek subay varsa 1 yılda bir sistem nasıl çalışıyor öğrenirsin (askeri) ve çalışmadığın süreyi kendi mesleğine yatırabilirsin, freelance/github kod yazabilirsin minimum ekonomik kayıpla. İnsanlarla tanışma olayı da cabası.

Not: Askerlik yaparken biraz şaşırtıcı şeylerle de tanışacaksın, şeyler işte.

Bence 6 ay yapmalısın çünkü orada senin gibi yazılımcı olan birileri çok kolay bulursun onlardan tavsiye ve iş kapma şansın var benim caliştiğim yer askerlik arkadaşım yeri

Ben çalışmama, evli olmama rağmen bedelli yaptığıma pişman olmuştum. Kaldı ki ben 15.000 TL gibi bir rakama yapmıştım. Şimdi ki rakamları hiç vermezdim.

Bir fiil 21 gün boyunca içimizden geçtiler. Eğitim flaması bizim bölükteymiş, kaptırmak istemiyormuş aztek. 1 saat boş durmadık. 6 aylık gardaşlarımıza komutanım çektik. Adamlar bizden rahatlardı. 6 ay yapmadığıma pişman oldum. Ama 3000 kişi içerisinde bizim bölük hariç gerisi yattı :)

Bir küçük kardeşim kantinci olarak yaptı anlatmama gerek yok adam postal bile giymedi.
En küçüğümüz paşa postası olarak yaptı. Keyfi beyde yoktu p***ğin.
Bedelli yaparak en rezil askerliği ben yaptım :)

Ben çalışmama, evli olmama rağmen bedelli yaptığıma pişman olmuştum. Kaldı ki ben 15.000 TL gibi bir rakama yapmıştım. Şimdi ki rakamları hiç vermezdim.

Bir fiil 21 gün boyunca içimizden geçtiler. Eğitim flaması bizim bölükteymiş, kaptırmak istemiyormuş aztek. 1 saat boş durmadık. 6 aylık gardaşlarımıza komutanım çektik. Adamlar bizden rahatlardı. 6 ay yapmadığıma pişman oldum. Ama 3000 kişi içerisinde bizim bölük hariç gerisi yattı :)

Bir küçük kardeşim kantinci olarak yaptı anlatmama gerek yok adam postal bile giymedi.
En küçüğümüz paşa postası olarak yaptı. Keyfi beyde yoktu p***ğin.
Bedelli yaparak en rezil askerliği ben yaptım :)
Hocam o zamanın 15 bini bu zamanın 182 bin tlsinden değerlidir. Şu an 182 bin tlye bir araba bile gelmez sanırım. Bir de siz askerlik yaptığınızda kaç yaşınızdaydınız? Ben geç kalmışlık hissi yüzünden bedelli yapmak istiyorum yoksa 6 ay askerlik yapmakta zorluk çekmem.

Zaten 28 olmuşuz. 28.5 olsak değişen ne olacak ki nasip değişmez askerlik güzeldir şimdi işe girsen ileride illa gitmen gerekecek. Ben mezun oldum 1 yıl işsiz yattım sonra askere gittim geldim 1 aya iş buldum. Muhasebeciyim.

Eğer 6 ayda bedelli askerlik parasından daha fazla para kazanabileceksen bedelli yapman en mantıklısı.
Askerden gelir gelmez iş bulabileceğimi bilsem hiç düşünmeden bedelli yaparım aslında. İş bulamamaktan korkuyorum biraz da. Sonuçta bir yazılımcı için iş tecrübesi önemli. 5 ay fazla iş tecrübem olsa hiç fena olmazdı benim için fakat işsiz kalma riskim de var.

Zaten 28 olmuşuz. 28.5 olsak değişen ne olacak ki nasip değişmez askerlik güzeldir şimdi işe girsen ileride illa gitmen gerekecek. Ben mezun oldum 1 yıl işsiz yattım sonra askere gittim geldim 1 aya iş buldum. Muhasebeciyim.
Hocam arkadaşlar da diyor ki 5 ay fazladan askerde yatacağına 5 ay işe gir iş tecrüben olsun. Zaten yeteri kadar geç kalmışsın daha fazla zaman kaybetme diyorlar.

6 ay askerlik yapanlara sorun bunu hocam. Askerliğe gitmeyenler ya da gittiyse de bedelli yapan insanlar dışında 6 aylığı kimse önermez. Hatta çoğu gayri-ahlaki aktiviteler ile para kazansaydım da askere gitmeseydim der. Kesinlikle parayı öyle ya da böyle toplayıp bedelli yapmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı