Bedelli ödemesini zamlardan önce erken yatırıp askerliği daha sonra yapmak mümkün mü?

hunal

Yoctopat
Daha fazla  
Lisans mezuniyetimden dolayı Temmuz 2023'e kadar tecilim var. Ayrıca 2023 Bahar Dönemi yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.

Geçtiğimiz günler bir arkadaş ile konuşurken;

Bedelli ödemesini fiyatlara zam gelmeden önceden yatır sonra gitmek istediğinde başvurunu yapar askere gidersin.

Gibi bir cümle ile bana fikir verdi. Daha sonra konuyu aile büyüklerine söylediğimde onlar da eş dosta söylemiş.
Bu sefer de onlara;

Biz de öyle yaptık 37 bin ödeyip zam gelmeden erken yatırdık. Şimdi yakında gidip askerliğini yapacak.

Demişler. Aile büyüklerim de bunu duyunca şimdi tutturdular zam gelmeden biz de yatıralım sonra askere gidersin diyorlar. Sizce bu bilgiler ne kadar doğru?

Açıkçası bana göre bu bilgilerde bir yanlışlık var gibi çünkü bedelli ödemesi yapabilmek için tecilimi bozdurmam gerekiyor diye biliyorum. Benim mantıkla ilerleyip hadi zamlardan etkilenmemek için tecilimi bozdurdum ve yatırdım. Bu sefer yüksek lisans eğitiminden önce askere çağırılırsam tüm planlarımı değiştirmem gerekecek. Ayrıca 37 bin ödendiği dönem 2020 yılına denk geliyor. Yani 2 yıl önceden ödeme yapmak devlet işlerinde pek mümkün değil gibi. Bu konu hakkında bir tavsiyeniz veya yönlendirmeniz var mıdır? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı