Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü TYT 240.000 Barajına Hayır

Katılanların çoğu rakip değil; yaklaşık 550 bini 180 puan barajını geçemiyor, on binlercesi baraja yakın puanlar alıyor. 12 sene oyunca okuyup okul sınavlarında başarı gösterebilmiş birinin zorlanacağını düşünmüyorum 240 bine girmek için.

Benim amacım sizin görüşünüzü değiştirmek değil. Sporda çok ileri düzeyde başarıları olan ve 240.000 barajına giremiyecek arkadaşlarım var ve ben sadece kendimi değil onlarıda düşünüyorum. Dediğim gibi belirlenen baraj kişinin sportif başarılarına ve yeteneklerine bakılarak öğrenci alımı yapan bir bölüm için fazla olduğu kanaatindeyim.

Mesele zor olup olmaması değil. Ben de eğitim fakültesi öğrencisiyim. Sporda ne kadar başarılı olunsa bile bölüm bir öğretmenlik. Öğretmen olacak birinin iki milyon kişiden 240 bin kişilik sıralamaya girememiş olması aşırı saçma olur. Ülkede eğitime hak ettiği değer verilmiyor. Eğer öyle olsaydı öğretmenlik çok daha kazançlı ve prestijli bir meslek olurdu. Bırakın 240 bini yüz binle bile giremezdik ki yüz bin de ülkenin geleceğini etkileyecek bir meslek dalı için gayet kötü bir sayı. Sporda başarılı olan arkadaşlar sporla ilgili meslek istiyorlarsa spor dallarına yönelebilir. Ancak bunun için öğretmenlik yanlış tercih.

Mesele zor olup olmaması değil. Ben de eğitim fakültesi öğrencisiyim. Sporda ne kadar başarılı olunsa bile bölüm bir öğretmenlik. Öğretmen olacak birinin iki milyon kişiden 240 bin kişilik sıralamaya girememiş olması aşırı saçma olur. Ülkede eğitime hak ettiği değer verilmiyor. Eğer öyle olsaydı öğretmenlik çok daha kazançlı ve prestijli bir meslek olurdu. Bırakın 240 bini yüz binle bile giremezdik ki yüz bin de ülkenin geleceğini etkileyecek bir meslek dalı için gayet kötü bir sayı. Sporda başarılı olan arkadaşlar sporla ilgili meslek istiyorlarsa spor dallarına yönelebilir. Ancak bunun için öğretmenlik yanlış tercih.

Bahsettiğiniz konuda sonuna kadar haklısınız. Bence bu konuda donanımlı nitelikli öğretmen yetiştirmek için beden eğitimi öğretmenliği için söylüyorum, üniversiteye girerken ki derecesi değil de universite içinde aldığı dersler ve öğrendiği disiplinlerle düzenin sağlanacağı bir durum. Atıyorum bir beden eğitimi öğretmeni 1 dönem boyunca müfredata göre öğretmesi gereken 3,5 konuyu öğretip ve uygulamalı sınavını yapıp notunu verdikten sonra geriye kalan zamanlardada yoklamayı alıp öğrencilerini serbestsiniz diye top oynamaya bırakıp serbest bırakıyorsa bence burda sorun üniversiteye girerken ki derecesiyle alakalı değil. Öğretmenin isteği, öğrencinin isteği, öğrencileriyle kurduğu iletişim, üniversitede aldığı eğitim ve onlara verimli bir ders işletip işletemeyeceğiyle alakalı. Atıyorum ben bu sene 240.000'e giremezsem ve hayal ettiğim bir bölümde okuyamayıp bir öğretmen olamazsam, öğrencilerimi fiziksel açıdan sağlıklı, mental açıdan sağlıklı, spor alanında başarılı bir şekilde yetiştiremeyeceğim. Buna engel olan tek şeyde tyt sınavında benim önüme konulan 240.000 barajı olucak ve o zaman tyt sınavında yapamadığım 10, 15 netin hiçbir mantıklı açıklaması olmayacak.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı