"Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yükledi" Hatası

Msi 5700XT kartımda aynı problemi yaşıyorum. Eski driverlara kadar denedim ama aynı. Bazen PC yi komple yeniden başlatıyor bazen siyah ekranda takılı kalıyor.
Demek ki bu sorun bir tek RX 500 serilerinde yokmuş...
Ekran kartı frekans hızını 100MHz düşür öyle dene
Daha önce denemiştim sonuç vermedi fakat yeniden deniyorum.

RX 5600 XT kart ile Adrenalin 20.8.1'den bu yana bu sorunu yaşamadım. Kart ilk çıktığında aldım ve aldığım ilk günler mavi ekran, siyah ekran, ekranda titreme, karıncalanma, aniden donma ve resetsiz tekrar düzelmeme, ses yüksekliğini ayarlayamama gibi sorunlar vardı. Az daha iade ediyordum ki güncellemelerle geçti.

Ben 20.4.2 olan sürümü kullanıyorum frekans hızmı 100MHz düşürdüm ve düzeldi.

Arkadaşlar ekran kartı BİOS güncellemesi yapmama rağmen hata almaya devam ettim.
1-Eskiden mavi ekran hatası alıyordum bu hatayı artık almıyorum fakat bilgisayar siyah ekrana dönüyor ve arkada oyunun sesleri ve diğer sesleri duyabiliyorum reset atmıyor makine mecburen güç tuşuna uzun süre basarak kapatıyorum bilgisayarı. PC yi açtıktan sonra aynı hatalar devam etmeye başlıyor.
2- Sık sık beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü varsayılan radeon wattman ayarları geri yüklendi (Default radeon wattman settings were restored due to an unexpected system failure)
3- Windows 2004 sürümünü yükledikten sonra hataları daha fazla almaya başladım ve oyunlar eskisi gibi değil daha çok güç istiyor dolayısıyla siyah ekranlarım çoğaldı.
4- Ekran kartı BİOS güncellemem sorunumu tamamen çözmedi.
5-Ekran kartını sertifikalı sürümde kulanmam sorunumu çözmedi.
6- Frekansları aşağıya çekmem sorumu tamamen çözmedi.
7- Youtube ve diğer internet sitelerindeki tavsiyeler sorunumu çözmedi.

ÇÖZÜM: Sorunumu şu şekilde çözdüm umarım sizlerin de işine yarar.
MSI Afterburner bu programı kurdum fan ayarını manuel yapıp yüzde yüze getirdim ve artık hata almıyorum %80 ve ya %70 yaptığımda drop yaşıyorum. Çok fazla gürültü oluyor evet ama kulaklıkla oynadığım için sesi duymuyorum. Oyun oynayacağım zaman Afterburner girip hemen fan ayarını %100 e getiriyorum. Normal gezintilerde fan hızını 0'a indiriyorum.
NOT: Deneyen arkadaşlar olumlu veya olumsuz cevap yazarsa sevinirim.
Ekran kartım MSI radeon rx 480 Gamin X 8 gb 2017 de aldım. Bir daha AMD veya MSI 'ın herhangi bir ürününü alırken 10 kere düşüneceğim çünkü yıllardır böyle bir sorun var görüyorlar ama hiç bir şey yapmıyorlar.

Arkadaşlar ekran kartı BİOS güncellemesi yapmama rağmen hata almaya devam ettim.
1-Eskiden mavi ekran hatası alıyordum bu hatayı artık almıyorum fakat bilgisayar siyah ekrana dönüyor ve arkada oyunun sesleri ve diğer sesleri duyabiliyorum reset atmıyor makine mecburen güç tuşuna uzun süre basarak kapatıyorum bilgisayarı. PC yi açtıktan sonra aynı hatalar devam etmeye başlıyor.
2- Sık sık beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü varsayılan radeon wattman ayarları geri yüklendi (Default radeon wattman settings were restored due to an unexpected system failure)
3- Windows 2004 sürümünü yükledikten sonra hataları daha fazla almaya başladım ve oyunlar eskisi gibi değil daha çok güç istiyor dolayısıyla siyah ekranlarım çoğaldı.
4- Ekran kartı BİOS güncellemem sorunumu tamamen çözmedi.
5-Ekran kartını sertifikalı sürümde kulanmam sorunumu çözmedi.
6- Frekansları aşağıya çekmem sorumu tamamen çözmedi.
7- Youtube ve diğer internet sitelerindeki tavsiyeler sorunumu çözmedi.

ÇÖZÜM: Sorunumu şu şekilde çözdüm umarım sizlerin de işine yarar.
MSI Afterburner bu programı kurdum fan ayarını manuel yapıp yüzde yüze getirdim ve artık hata almıyorum %80 ve ya %70 yaptığımda drop yaşıyorum. Çok fazla gürültü oluyor evet ama kulaklıkla oynadığım için sesi duymuyorum. Oyun oynayacağım zaman Afterburner girip hemen fan ayarını %100 e getiriyorum. Normal gezintilerde fan hızını 0'a indiriyorum.
NOT: Deneyen arkadaşlar olumlu veya olumsuz cevap yazarsa sevinirim.
Ekran kartım MSI radeon rx 480 Gamin X 8 gb 2017 de aldım. Bir daha AMD veya MSI 'ın herhangi bir ürününü alırken 10 kere düşüneceğim çünkü yıllardır böyle bir sorun var görüyorlar ama hiç bir şey yapmıyorlar.
Bir deneme yapmanızı rica edeceğim sizden. Afterburner'ı kapalı tutun (Arka planda da çalışmasın) ve Wattman'dan bütün ayarları sıfırlayın. Sonra, sadece Power limit'i en düşük olarak ayarlayın. Yanlış hatırlamıyorsam -%50 (negatif değer) olması lazım. Biraz böyle oynamayı deneyin. Oyun performansınız iyi olmayacak ama önemli olan hata alıp almadığınızı tespit etmek.

Eğer bu şekilde bir kaç saat hatasız oynayabiliyorsanız, sonra tam tersini yapıp power limit'i en yüksek değere getirin, bir süre de öyle deneyin.

Power limit en düşükte iken hata almayıp, en yüksekteyken alırsanız sorun güç kaynağından demektir.

İki durumda da hata vermezse sorun afterburner'ın açık olması demektir.

Power limit en düşükteyken bile hata veriyorsa -buyuk ihtimalle- ekran kartı sorunlu demektir.

Alman forumunda çözüm bulduk, WattMan ayar sıfırlaması yaşayan varsa eğer Windows 10'da başlat menüsüne sağ tıklayın, güç seçeneklerini açın, sağdan ek güç ayarını açın, sonra soldan güç düğmelerine yapılacakları seçin ve yukarıda göreceksiniz şu anda kullanılamıyan ayarları değiştire basıp alttaki hızlı başlatmayı aç (önerilen) tikini kaldırın. WattMan ayar tutmama sorunu çözülüyor yaşayan arkadaşlara duyurulur.

Arkadaşlar bende 5700XT kartımı 2 ay önce aldım. Bu sorunla bende çok uğraştım. Son günlerde stabil çalıştırmayı başardım. Ekran kartına müdahale eden tüm yazılımları devre dışı bıraktım. Örnek Msi Dragon Center Extreme mode yerine Custom ayarları seçtim ve ekran kartını stok ayarda tuttum. Yine Dragon centerdan Gaming mode kapattım. Msi Afterburner yazılımını da sildim. Son olarak voltajı 1075 e çektim. Bu şekilde son günlerde sorunsuz kullanıyorum. Çözüm değil tabi ki sadece günü kurtarıyoruz. Amd den bir mucize gelir diye bekliyoruz.
Ekran kartı frekans hızını 100MHz düşür öyle dene
Frekansı düşürdüm yine yaptı voltajı 1075 e çekince yapmadı

Arkadaşlar bende 5700XT kartımı 2 ay önce aldım. Bu sorunla bende çok uğraştım. Son günlerde stabil çalıştırmayı başardım. Ekran kartına müdahale eden tüm yazılımları devre dışı bıraktım. Örnek MSI Dragon Center Extreme mode yerine Custom ayarları seçtim ve ekran kartını stok ayarda tuttum. Yine Dragon Center'dan Gaming mode kapattım. MSI Afterburner yazılımını da sildim. Son olarak voltajı 1075'e çektim. Bu şekilde son günlerde sorunsuz kullanıyorum. Çözüm değil tabii ki sadece günü kurtarıyoruz. AMD'den bir mucize gelir diye bekliyoruz.

Frekansı düşürdüm yine yaptı voltajı 1075'e çekince yapmadı

Benim ekran kartım RX5600 XT 1680MHz 918voltaj kendi otomatik olarak ayarladı hala almadım hata

Aynı hata bende de var . Görüntü donuyor birkaç saniye sonra ekran mouse klavye ne varsa kapanıyor ancak kasa çalışmaya devam ediyor . Servise verdim strest testi yaptılar bir sıkıntı çıkmadı dediler yolladılar . Çözümü nedir

Yeni konular

Geri
Yukarı