Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir?

elegiac

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar selam, 1-2 ay önce evde YouTube'dan bir antrenman videosu izleyerek Full body antrenmanı yapıyordum. Videoda bir harekette dambella 45 saniye boyunca deadlift yapılacağını gösteriyordu ben de bunu birkaç hafta videoda gösterildiği gibi 8+8 kilo dambellerla uyguladım. Ancak sonrasında kaldırdığım ağrılıklar fazla ağır olmasa da, belime defalarca kez ağrı girdi. Spora 1-2 hafta ara verdim, üzerinden 1 ay geçti ve belimin sakatlığının geçtiğini sandım. Belimi zorlamayacak başka hiçbir hareket yapmadım. Ancak yine belimde az buz bir şey olduğunu hissediyordum. Yoğun bir ağrı olmasa bile sanki belimin sağ tarafında bir doluluk vardı. Arada gün içerisinde sağ sola dönerken hala belime ufak da olsa ağrı giriyor ve aylar önce sakatladığım yerde bir doluluk hissi hissediyorum. Sizce ne olmuş olabilir? Ciddi bir şey var mıdır? Hangi doktora gitmeliyim?

Ciddi bir şey olup olmadığını aramızda doktor yoksa buradan bilemeyiz. Ortopedi bölümüne gideceksin.

Yıllardır bel ağrısı çektim ve çekiyorum. Gitmediğim doktor kalmadı. Çocukluğum aşırı kilolu olarak geçti ve eklem romatizması çekmiştim. Ortopedi/Fizik Tedavi vb. gidip uzman görüşü alın. Önerim eğer kilo sorununuz varsa; ağırlık sporu yapmadan önce kondisyon sporuna odaklanmanız ve beslenme uzmanına kesinlikle gitmeniz. Ben hafif tempo koşu yaparak (Günde 10-15 dk) bel ağrımı büyük ölçüde hafifletmiştim. Herkesin düzenli spor yapması; dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekli. Spor illa ki ağır ve yoğun olması gerekmiyor yeter ki sürekli ve sevdiğiniz bir tür olsun. Geçmiş olsun. @elegiac

Psikiyatri ne alaka :D?
Somatizasyon bozukluğu, kişi var olan ruhsal sıkıntısını dile getiremez, çözemez böylece bunu gidermek için vücut bedensel bir tepki verir. İç sıkıntı böyle çözülür. Çok farklı şeyler ama hastalık hastası insanlar da vardır mesela. Zaten en az olası sıraya koydum.

Yıllardır bel ağrısı çektim ve çekiyorum. Gitmediğim doktor kalmadı. Çocukluğum aşırı kilolu olarak geçti ve eklem romatizması çekmiştim. Ortopedi/Fizik Tedavi vb. gidip uzman görüşü alın. Önerim eğer kilo sorununuz varsa; ağırlık sporu yapmadan önce kondisyon sporuna odaklanmanız ve beslenme uzmanına kesinlikle gitmeniz. Ben hafif tempo koşu yaparak (Günde 10-15 dk) bel ağrımı büyük ölçüde hafifletmiştim. Herkesin düzenli spor yapması; dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekli. Spor illaki ağır ve yoğun olması gerekmiyor yeter ki sürekli ve sevdiğiniz bir tür olsun. Geçmiş olsun. @elegiac

Teşekkür ederim hocam. 16 kilo ile yapmıştım elimde o vardı çünkü. Keşke zorlamasaydım. Okul bitince gideceğim ortoepedi bölümüne umarım bir şey yoktur.

Geri
Yukarı