Belimdeki Ağrı

Konu hakkında yazılanları okumadım ancak ortopediste değilde spor hekimine gitmenizde fayda var bu 1. Eğer anterior pelvic tilt var ise büyük ihtimal belinize vuran ağrı bu sebepledir bunun için çeşitli hareketleri yapıp bazılarını yapmamanız gerekir . İnternetten bir bakarsanız eğer anterior pelvic tilte eğer aynı görüntü varsa spor Hekimi size 3-5 egzersiz verecektir isterseniz bende yardımcı olabilirim.

Sağlık ocağında ki tanıdığım olan bir doktor ile görüştüm. Fizik tedaviye gitmem gerektiğini beni yönlendireceğini söyledi.. Yarın randevu alıcam bi doktorla görüşeyim. Umarım söyleyecekleri şeyler beni bu dertten kurtarır.

Sağlık ocağında ki tanıdığım olan bir doktor ile görüştüm. Fizik tedaviye gitmem gerektiğini beni yönlendireceğini söyledi.. Yarın randevu alıcam bi doktorla görüşeyim. Umarım söyleyecekleri şeyler beni bu dertten kurtarır.
Dostum gideceğin yer fizik tedavi değil spor hekimi olmalıdır. Boşuna gitme fizik tedaviye.

Herkes başka birşey söylüyor. Bende Beyin Cerrahiye gitmiştim SSK Okmeydanında. Gerçi muhtemelen MR yazacağı için birşey farketmeyecektir. Ortopedistde, Beyin Cerrahide, Nörolojide, Genel Cerrahide, Dahiliyede, hepsi bel için MR yazabiliyor.

Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon bölümüne gittim iki gün önce. Doktora ilk yazdığım yazının özetini anlattım. Röntgen çekilmesi istedi doktor çektirdim tekrardan yanına gittim. Monitörde resime baktığımda bi an şok oldum..
resim.png

Omurga resmen 3-4 parçası yamuk o sıra baya bi moralim bozuldu. Üzüldüm aslında kendime. Sonra doktor hiç şaşırmamış gibi gayet doğal bir tavırla; Ergenlik zamanında olan bilen birşeymiş falan dedi veya Genetiksel olabilir dedi. Birşeyler dedi ama moralim çok bozuktu omurgamı böyle görünce. Dediklerinden pek birşey anlayamadım ayrıca, soru da soramadım. Tedavisi nedir ne değildir diye.. O belimin ağrısı için birkaç egzersiz verdi bana. İki gündür uyguluyorum ve o belimin sol tarafındaki ağrı yok oldu diyebilirim. 19 yaşındayım ben daha yahu. Gerçi orta okulda falan çok kambur duruyordum masa başında. Lise 3 kadarda öyle idi. Doktora sinir oldum. Daha iyi bir doktora görünmek gerek.

Buna skolyoz deniyor ancak doktorun dediği gibi egzersizler gelişim çağında büyük oranda düzeltebiliyor. Dediğim kısımlarda bariz baskı görülüyor. skolyozda bu tür baskılardan ağrılar haliyle olur. Çok zorlamadan egzersizlerini, yatak poziyonlarını, mümkünse korse takmayı destekleyici olarak kullanabilirsin. Skolyoza ek lordoz da kuyruk sokumunda izleniyor gibi yan olarak çekilmediyse belli olmayabilir onun da filmi varsa paylaşırsın.
Ağrıyı hafif hissedecek şekilde egzersizlerini yapman gerekir düzenli olarak. Muayeneye çağırmıştır senelik olarak onları unutma kontrollerini yaptırırsın. Vitamin testlerini de unutma.

Buna skolyoz deniyor ancak doktorun dediği gibi egzersizler gelişim çağında büyük oranda düzeltebiliyor. Dediğim kısımlarda bariz baskı görülüyor. skolyozda bu tür baskılardan ağrılar haliyle olur. Çok zorlamadan egzersizlerini, yatak poziyonlarını, mümkünse korse takmayı destekleyici olarak kullanabilirsin. Skolyoza ek lordoz da kuyruk sokumunda izleniyor gibi yan olarak çekilmediyse belli olmayabilir onun da filmi varsa paylaşırsın.
Ağrıyı hafif hissedecek şekilde egzersizlerini yapman gerekir düzenli olarak. Muayeneye çağırmıştır senelik olarak onları unutma kontrollerini yaptırırsın. Vitamin testlerini de unutma.

Dediğiniz doğru. Yeni bir Prof. Doktora gittim 2 gün önce. Skolyoz olduğunu belirtti. Tekrardan Film ve emar istenildi. Pazartesi günü erken saatlerde emarım çekilcek asıl konuşmayı o zaman yapıcak herhalde. Şimdi o eğrilik derecesine bakılıcaktır tahminimce ama çok sıkıntı etmedi o öyle düşünce bir nevi rahatladım. *Belimdeki O Ağrı* Sporuma etken olmasın da, başka bi isteğim yok. Yan görüntüde çekildi baktı. Uzun boylu olmanın aslında bir nevi zararı.
Tekrardan selam, (3 Aralık 2019)

Yeni bir Prof. Doktora gittim

Alıntıma göre eklemeyi unuttum gelişmeleri. Konu net bir şekilde dursun diye tekrardan yazıyorum. 2. Doktor (Beyin Cerrahisi) bana bir ilaç verdi. 'Parafon' bu ilacı kullan geçmez ise fizik tedaviye görün dedi. İlaç herkes tarafından olumlu etkiler alıyor. Ucuz, yan etkisi yok, ve ağrıyı geçiriyor. Fakat bende %60 bir azalma oldu tam tamına geçmedi. İlk yazımda belirtiğim gibi, halen sıkıntım devam ediyor. Neyse...

Bügün Tekrardan randevu aldığım 3. doktora gittim (Fizik Tedavi). İşte istediğim cevapları bu sefer gerçekten aldım ve adam çok güzel anlattı. Önceden çekilmiş güncel olan MR sonucuna detaylı baktı. Belimi zorlamamdan dolayı, omurganın kuyruk sokumunun oradaki kısmınların zedelendiğini, fakat fıtık olmadığını belirtti. ''Amortisör gibi düşün bunu genç adam, bozulmamış ama performansını kaybetmiş zarar görmüş'' dedi. Ani hareketlerden kaçın en iyi yol olarak yüzmeye gitmemi tavsiye etti.

-Peki hocam bunun bir tedavisi yok mu?
+(Net bir cevapla) hayır yok..
+Kafanda bu kadar büyütme, vücut geliştirme sporuna devam et ama 'belini zorlayacak' hareketleri yapma
diye söyledi.

Kan tahlili istedi son olarak ne için bilmiyorum onuda yarın öğreneceğim. İlaç vericek herhalde.

Son düzenleme:
Tam olarak mesajların zamanlarını anlayamadım. İlacı ne zaman kullandınız? Hâla kullanıyor musunuz? Ucuz olmasına aldanmayın, santral etki ettiği için etkili bir inhibitördür kendisi.

Tam olarak mesajların zamanlarını anlayamadım. İlacı ne zaman kullandınız? Hâla kullanıyor musunuz? Ucuz olmasına aldanmayın, santral etki ettiği için etkili bir inhibitördür kendisi.

Eski mesajın keşke zamanını kaydetseydim (1 ay önce yazmış olabilirim ilk paragrafı). İlacı en son dün kullandım ama gerek duymuyorum zaten bana bir faydasını göremedim. İlaç ile ne kadar bilginiz var? Ucuz olduğu için övmedim zaten ama iyi olduğunu söylüyorlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı