Bellek kullanımı %99 oluyor

yasin dereli

Hectopat
Merhaba, direkt konuya girmek istiyorum. Arkada PC'yi zorlayacak herhangi bir şey olmadığı halde bellek kullanımı çok fazla artıyor hatta bazen %99 oluyor ve PC'yi zar zor kapatıyorum. Bunun sebebi ne olabilir acaba, yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    33,4 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazda ne kadar bellek var? Hatta genel olarak sistem özelliklerini belirtin. Görev yöneticisindeki ekran görüntüsünü bellek yazısına tıklayıp bellek kullanımına göre sıralayarak tekrar paylaşın. Kullanıcılar sekmesini de paylaşın.

ASUS ROG STRIX 1080.
MSI X99'a Gaming 7.
16 GB RAM.
i7 5820K.
Sistem özelliklerim bunlar.
Cihazda ne kadar bellek var? Hatta genel olarak sistem özelliklerini belirtin. Görev yöneticisindeki ekran görüntüsünü bellek yazısına tıklayıp bellek kullanımına göre sıralayarak tekrar paylaşın. Kullanıcılar sekmesini de paylaşın.

Buyurun.
2. söylediğinizi tam anlamadım PC'den çok anlamıyorum ona nasıl bakacağım acaba.
1) Sistemde kaç GB RAM var?
2) İşlemcinin dahili grafik işlemcisi ne kadar RAM ayırıyor? (Model numarası da olur.)

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    34,6 KB · Görüntüleme: 74
İşaretlediğim yerde kullanıcılar sekmesi var. Oradaki durum zaten toplu olarak gösterir. Belki farklı kullanıcı ya da ona benzer bir şey vardır diye dedim.

16 GB bellek varken kabaca 2 GB bellek kullanılan bir durumda %87, yani yaklaşık 14 GB belleğin kullanılması hiç normal değil. Bu yüzden görev yöneticisi tam ekran iken performans sekmesinde bellek kısmının ekran görüntüsünü de paylaşır mısınız? Performans sekmesi kullanıcılar yazan yerin birkaç solunda bulunuyor.
Aynı şekilde başlata kaynak izleyicisi yazıp açın. Tam ekran yapın. Yukarıda bellek sekmesini açın. Kaydırma kısmını aşağıdaki değerler kısmı kaybolmayacak şekilde aşağıya kadar sürükleyin. Ekran görüntüsü alıp paylaşın. İkinci ekran görüntüsünde o kısma örnek paylaştım. Aşapıdaki renklı kısım görünsün, renkli kısmın altındaki kullanılabilir, önbelleğe alınmış vb. yazılar da görünsün.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2389).png
    Ekran Görüntüsü (2389).png
    50,4 KB · Görüntüleme: 66
  • Adsız.png
    Adsız.png
    49 KB · Görüntüleme: 56
İşaretlediğim yerde kullanıcılar sekmesi var. Oradaki durum zaten toplu olarak gösterir. Belki farklı kullanıcı ya da ona benzer bir şey vardır diye dedim.

16 GB bellek varken kabaca 2 GB bellek kullanılan bir durumda %87, yani yaklaşık 14 GB belleğin kullanılması hiç normal değil. Bu yüzden görev yöneticisi tam ekran iken performans sekmesinde bellek kısmının ekran görüntüsünü de paylaşır mısınız? Performans sekmesi kullanıcılar yazan yerin birkaç solunda bulunuyor.
Aynı şekilde başlata kaynak izleyicisi yazıp açın. Tam ekran yapın. Yukarıda bellek sekmesini açın. Kaydırma kısmını aşağıdaki değerler kısmı kaybolmayacak şekilde aşağıya kadar sürükleyin. Ekran görüntüsü alıp paylaşın. İkinci ekran görüntüsünde o kısma örnek paylaştım. Aşapıdaki renklı kısım görünsün, renkli kısmın altındaki kullanılabilir, önbelleğe alınmış vb. yazılar da görünsün.

PC'yi resleyince düzeliyor fakat PC açık olduğu sürece tekrar artıyor özellikle oyun indirirken sürekli artıyor ve hiç düşmüyor.
Bir daha öyle bir şey olduğu zaman SS alıp atarım her gün oluyor :(

Doğru mu acaba?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    41,1 KB · Görüntüleme: 39
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    54,5 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:

Geri
Yukarı